damato
18.09.06,19:29
Som SZČO a zároveň som vlastníkom lesa, z ktorého mám príležitostne príjem z predaja z ťažby dreva. Viete mi poradiť,ako mám postupovať pri výpočte mojej daňovej povinnosti?
evina
20.09.06,08:37
Som SZČO a zároveň som vlastníkom lesa, z ktorého mám príležitostne príjem z predaja z ťažby dreva. Viete mi poradiť,ako mám postupovať pri výpočte mojej daňovej povinnosti?

Príjmy z činnosti SZČO zaradíš pod § 6-príjmy zo živnosti, kde si uplatníš alebo paušálne výdavky, alebo budeš viesť JÚ a uplatníš si skutočné výdavky.

Príjmy z príležitostného predaja dreva zaradíš pod §

§ 8
Ostatné príjmy
1/ Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí, ...kde si tiež uplatníš skutočné výdavky alebo paušálne výdavky.- bližšie vd spomínaný paragraf.

Pri príležitostnom predaji uplatníš ešte §9 ods. 1 písmeno h, z ktorého vyplýva, že ak tento príjem nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia sú od dane oslobodené, a ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu;

Životné minim k 1.1.2006 bolo 4 730 SK, t.j. oslobodená čiastka je 23650 pre rok 2006.