mondes
26.01.21,09:01
Ahojte, chcem Vás poprosiť o vysvetlenie, pretože akosi nechápem tomu, kto má vlastne výhodu z toho, že požiada o dotáciu na nájomné. Či prenajímateľ, či nájomca. Viem, že o dotáciu na nájomné žiada prenajímateľ v mene nájomcu max. do výšky 50%. Doteraz som to chápala takto:

Mesačné nájomné je povedzme 600 Eur. Prenajímateľ dá zľavu na nájomnom nájomcovi dajme tomu 50% a teda vystaví faktúru vo výške 300 Eur. Nájomca tých 300 Eur uhradí a následne prenajímateľ požiada o dotáciu v mene nájomcu na zvyšných 300 Eur, ktoré prídu na účet prenajímateľa. A teda prenajímateľ má uhradené nájomné v plnej výške, nakoľko nájomca musel zaplatiť 50%. To sa mi nezdá moc spravodlivé. .....alebo to zle chápem? Ako to vlastne má byť správne? Viem, na stránke MHSR je tam toho veľa, aj som si to prešla. Ale prečo má o dotáciu žiadať prenajímateľ v mene nájomcu, keď nájomca z toho nič nemá? Prosím Vás o vysvetlenie. Ďakujem Vám veľmi pekne a prajem pekný deň.
Mila123
26.01.21,08:11
má to byť trochu inak, z tých 600 €dá vlastník nehnuteľnosti zľavu 300€, a zvyšných 300€ zaplatí MH SR, teda prenajímateľa nájom (čistý bez energií) nestojí nič, ak by bola zľava iba 20%, MH SR zaplatí iba 20% a 60% dlhuje vlastníkovi nájomca..... (tých 50% je max. čiastka s ktorou sa pracuje)...
mondes
26.01.21,08:18
No veď. Prenajímateľ dá zľavu 300 eur, ktorú predpokladám nájomca uhradí a na zvyšných 300 eur sa žiada dotácia. A teda prenajímateľ na tom nič nestratí. .....pýtam sa to preto, lebo klient mi preposlal mail od svojho prenajímateľa s tým, že ak budú riešiť tú dotáciu, tak vraj on, ako nájomca (klient) v konečnom dôsledku vyjde na 0,00 eur. ...A podľa môjho postupu to takto nevyzerá. ............ešte premýšľam o postupe, že ak dá prenajímateľ zľavu vo výške 50%, ale nájomca ani tých 50% neuhradí, ale bude čakať info od prenajímateľa o pripísaní dotácie na účet prenajímateľa a nájomca si záväzok vo výške 300 eur odpíše. Ale tu zase by na tom bol horšie prenajímateľ. Hm.
marco
26.01.21,11:37
Tú dotáciu, ktorú prenajímateľ dostane od štátu prepošle nájomcovi. Čiže nakoniec to nájomcu nestojí nič. Lebo síce na začiatku zaplatil 50% prenajímateľovi ale dodatočne štát uhradí prenajímateľovi tých 50% a ten ich pošle nájomcovi.Čiže nájomca je na 0.
mondes
26.01.21,12:52
Ďakujem. A kde v podmienkach nájdemtúto informáciu, že prenajímateľ má preposlať dotáciu nájomcovi? O tom som nepočula. Viete mi prosím k tomu dať nejaký link? Ďakujem krásne.
marco
26.01.21,13:36
No takto ..v zákone 155/2020 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/155/20200617
v odstavci 16 sa píše: "Nájomca uhradí prenajímateľovi nájomné neuhradené za obdobie sťaženého užívania, znížené o poskytnutú zľavu z nájomného podľa odseku 6 a o výšku poskytnutej dotácie na nájomné poukázanej prenajímateľovi."
v príkladoch..to bolo uvádzané ak už nájomca uhradil tú časť, ktorú prenajímateľ dostane od štátu, tak mu ju prenajímateľ - vráti, resp. započíta na ďalší nájom apod..napr. tu na konci príkladu..je to spomenuté https://najmy.mhsr.sk/Subory/Priklady/Príklad%20č.%201.pdf