Beba BS
26.01.21,12:56
Chcem sa opytat. V roku 2020 mi prisiel preplatok na zdravotnom poisteni. Prislo to priamo mne na ucet, lebo som na rodicovskom prispevku teraz. Bolo to cca 51 € a cca 9 € strhli dan zrazkou. A vyplateny mi bol zvysok. Chcem sa spytat, ci si to mozem alebo musim dat do danoveho priznania (budem si ho robit aj ked som nemala ziadny prijem pretoze dostavam danovy bonus na zaplatene uroky z hypoteky) teoreticky kedze nemam ziadny iny prijem a NCZD mi poiryje tychto 51€ teoreticky by mi to mohli vratit tych 9€. M9zte mi nidkto poradit do ktorych riadkov v danovom priznani to uviest, alebo vysvetlit ako to vlastne ma byt.
ivka70
26.01.21,12:01
Nemozes, povazuje sa za vysporiadane.

https://podpora.financnasprava.sk/083376-Ro%C4%8Dn%C3%A9-z%C3%BA%C4%8Dtovanie-zdravotn%C3%A9ho-poistenia

Z ust. § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov vyplýva, že daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy z ktorých sa vyberá daň zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane [s výnimkou príjmov podľa § 43 ods. 6 písm. a) až c) zákona o dani z príjmov].
Príjem, pre ktorý je ustanovené, že daň vybraná podľa § 43 ods. 6 sa považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa v súlade s § 4 ods. 7 zákona o dani z príjmov do základu dane nezahŕňa.
Tweety
26.01.21,12:02
Príjem máš vysporiadaný zrážkovou daňou, nie preddavkovou. Do DP ho teda nedávaš. Len preddavková daň sa môže vrátiť.
Mila123
26.01.21,12:02
nevrátia žiadne dane v tomto prípade, pretože sa použila zrážková daň podľa § 43 ZDP a tá sa v tomto prípade nevracia späť......