Poola
26.01.21,13:20
Dobry den. Caka ma dedicske konanie po otcovi. Pozostali sme dvaja. Ja, ako jedina dcera a otcova druha manzelka. Je mozne na predmetnom dedicskom konani dedenu nehnutelnost - chatu a garaz, u notara napisat rovno na mojho jedineho syna?
Bol to otcov jediny vnuk. Dakujem
Tweety
26.01.21,12:22
Ak nebol závet, potom je dedenie zo zákona. Tu záleží aj na dohode dedičov pri prejednaní dedičstva u notára.
marjankaj
26.01.21,13:49
Môžeš dedičstvo odmietnuť. Potom by mal platiť zákon. Over si to na dedičskom konaní.
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
Katy a R
26.01.21,14:25
Ja by som syna do toho vôbec neťahala.
Ty zdedíš polovicu, manželka polovicu .. a už je na nej, či uzavriete dohodu na DK - a rovno to všetko pôjde na teba . Ale skôr sa asik nevzdá - prípadne môže žiadať vyplatenie.
..............
keďže si doplnila, že ste sa dohodli - z vlastnej skúsenosti - nám notár povedal, že dedičská dohoda len medzi dedičmi - no a na syna - to už si musím sama spraviť. (napr darovanie - kataster 51 eur + overenie podpisov ešte)
marjankaj
26.01.21,14:36
To je pravda. Načo by mu bola polovica chaty a polovica garáže?
Poola
26.01.21,16:34
Dedicia po otcovi, ja a jeho manzelka, sme sa dohodli, ze chatu a garaz ponecha mne. Ja tieto veci mam zaujem posunut rovno mojmu synovi. Da sa to zrealizovat priamo na dedicskom konani? Dakujem
buchač
26.01.21,17:05
Dedicia po otcovi, ja a jeho manzelka, sme sa dohodli, ze chatu a garaz ponecha mne. Ja tieto veci mam zaujem posunut rovno mojmu synovi. Da sa to zrealizovat priamo na dedicskom konani?
=======================
Mám za to, že nie, nedá sa...nakoľko syn/vnuk nie je účastníkom dedičského konania...sú to dva rôzne úkony.
Vy dve, dcéra a manželka dáte svoj zámer na vedomie notárovi, ktorý urobí potrebné kroky.
Až potom, po realizácii - t.j. zapísaní majetku na katastrofálnom úrade sa dá prepísať tento na syna - povedzme darovaním.
marjankaj
26.01.21,17:27
Ja si myslím, že sa to dá spojiť. Ale samozrejme záleží aj od ochoty notára.
Tweety
26.01.21,17:43
Navrhnite to na DK a zistíš, či to bude možné.
annova
26.01.21,17:50
Ak ste sa dohodli, budes dedickou chaty a garaze v podiele 1/1- cize cely podiel., mozes notara poziadat o prevod svojho podielu na syna, ale tento ukon uz nebude v ramci DK, budes si ho hradit
Poola
26.01.21,18:17
Dakujem
Mária27
26.01.21,20:52
Dá sa to urobiť dohodou dedičov v rámci dedičského konania. Osobne poznám prípad - mama a teta mojej kamarátky (sestra mamy) sa dohodli a kamarátka priamo dedila byt po druhej tete (druhej sestre jej mamy).

Podľa občianskeho zákonníka
§ 482
(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

Súd v uznesení o dedičstve schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva podľa § 203 civilného mimosporového poriadku (z. 161/2015).
Chobot
27.01.21,08:14
Tu nájdeš odpoveď na otázku:

https://ficek.sk/ako-postupovat-pri-prepise-dedicstva-22204

Určite to pôjde, ide len o to, akou formou - či priamo z dedičského konania, postup ti povie notár, alebo ak nie, tak sa dohodnete, že to zdedíš celé ty a následne daruješ synovi. Samozrejme tá otcova manželka s tým musí súhlasiť, inak zdedí ona polovicu.
Poola
28.01.21,15:53
Dakujem.
Katy a R
28.01.21,15:57
ten prevod (dar) na syna si vieš spraviť aj sama (návod nájdeš) - notár to zadarmo nespraví, to nebude v rámci DK - aby si nemusela toľko platiť navyše. poplatok - už som písala
Poola
28.01.21,16:01
Vdaka.
Poola
28.01.21,16:49
Dakujem.
Poola
09.02.21,12:12
Buchač mal pravdu - neda sa!
Moj syn nie je ucastnikom DK
marjankaj
09.02.21,13:10
Keď sa ty vzdáš svojho podieli, tak tvoj syn sa stane účastníkom dedičského konania.
Poola
09.02.21,13:41
Dakujem, ok