ivustek
27.01.21,11:40
Vlastním samostatný objekt, v ktorom poskytujem ubytovacie služby, mám na to živnostenské oprávnenie. K 30.07.2021 chcem moju živnosť prerušiť.
Od 1.8.2021 chcem dať tento objekt do prenájmu alebo formou zmluvy o výpožičke - synovi. Taktiež od tohoto dátumu - 1.8.2021 by chcel syn poskytovať ubytovacie služby, na čo si chce založiť taktiež živnostenské oprávnenie.
Vzhľadom k tomu, že na letnú sezónu 2021 sa už klienti hlásia v tomto období, je možné, aby si syn založil živnosť už teraz, ale prevádzku by ešte neotvoril? Pretože klienti už v tomto období posielajú zálohy na leto a aby tieto zálohy mohol v účtovníctve zaúčtovať on ? A až k 1.8.2021 by si otvoril a prihlásil prevádzku . Preto až potom, lebo dovtedy tam chcem poskytovať ubytovanie ja.
Bolo by to takto v poriadku?
ivka70
27.01.21,10:50
Moze si otvorit zivnost a zatial len preberat zalohy.
Zivnost moze mat, aj keby nevykazoval ziadnu cinnost.
ivustek
27.01.21,10:53
Ďakujem pekne. Presne tá živnosť by slúžila len na prevzatie záloh a prevádzka sa otvorí až vtedy, keď odhlásim ja.
marjankaj
27.01.21,11:14
A ešte aj platenie odvodov.
ivustek
27.01.21,11:32
Syn je študent VŠ - denné štúdium a živnosť chce otvoriť prvý krát, takže odvody do SP by platiť namal a do ZP preddavky aké si on určí.
marjankaj
27.01.21,11:36
A to odkiaľ máme vedieť?
ivustek
27.01.21,11:49
Veď jasné , ospravedlňujem sa.. Zaujímalo ma hlavne to, či to tak môžme spraviť. A úplnosť otázky som už nejak nedomyslela.
veronikasad
27.01.21,11:49
V zdr.poisťovni je poistencom štátu, môže si určiť preddavky v nulovej výške. Povolenia na zriadenie prevádzky, ktoré máš na svoje meno asi pre syna platiť nebudú, treba sa včas informovať na hygiene a ďalších inštit.
ivustek
27.01.21,12:11
Ďakujem veronikasad. Zisťujem si práve veci okolo toho. V polovici minulého roka sa to malo zmeniť a povolenie z hygieny pri zmene osoby prevádzkovateľa bez zmeny podmienok prevádzky už netreba . Stačiť by malo iba oznámenie. Musím však zistiť, či to platí.
https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/uvedenie-priestorov-do-prevadzky-pri-pokracovani