Banská Štiavnica
27.01.21,11:55
Dobrý deň, potrebujem poradiť o plynutí lehoty pri odvolaní voči rozhodnutiu správneho orgánu, konkrétne ÚPSVaR.
Dňa 25.1.2021 som prevzal Rozhodnutie z ÚPSVaR o nepriznaní opatrovateľského príspevku na svojho syna. Viem, že mi plynie 15 dňová lehota na odvolanie. Keď sa v zákonom stanovenej lehote odvolám ( teda do tých 15 dní od doručenia), akú má zo zákona ÚPSVaR lehotu na preskúmanie odvolania a vydania nového rozhodnutia. Ďakujem.
Mária27
27.01.21,12:35
Prikladám Správny poriadok, ktorý by mal platiť aj v tomto prípade (ak nie sú v konkrétnom zákone iné lehoty v konkrétnej veci).

Najskôr bude rozhodovať prvostupňový orgán.

§ 57
(1) Správny orgán, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, môže o odvolaní sám rozhodnúť, ak odvolaniu v plnom rozsahu vyhovie a ak sa rozhodnutie netýka iného účastníka konania ako odvolateľa alebo ak s tým ostatní účastníci konania súhlasia.
(2) Ak nerozhodne správny orgán, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, o odvolaní, predloží ho spolu s výsledkami doplneného konania a so spisovým materiálom odvolaciemu orgánu najneskôr do 30 dní odo dňa, keď mu odvolanie došlo, a upovedomí o tom účastníka konania.

Na odvolacom orgáne:

§ 60 Odvolací orgán je povinný preskúmať i oneskorené odvolanie z toho hľadiska, či neodôvodňuje obnovu konania alebo zmenu alebo zrušenie rozhodnutia mimo odvolacieho konania.
§ 60a Ustanovenia prvej až tretej časti sa primerane vzťahujú aj na konanie o odvolaní.

čiže lehoty

§ 49 Lehota pre rozhodnutie
(1) V jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených účastníkom konania, správny orgán rozhodne bezodkladne.
(2) V ostatných prípadoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak, je správny orgán povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán (orgán príslušný rozhodnúť o rozklade). Ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1967/71/20180901
Banská Štiavnica
28.01.21,12:00
Ďakujem, veľmi pekne, takže ak tomu dobre rozumiem, maximálne majú na odpoveď 90dní a to nehovorím, že 90 dní som čakala na negatívne rozhodnutie. Fakt, také Slovenské.