bui
18.09.06,22:00
Nas zamestnanec bol vyslany na zahranicnu prac. cestu do anglicka, na inz.prace, ktore si u nas objednala jedna tuzemska firma. Tato s nami spravila zmluvu, ze okrem vykonanych prac, nam uhradi aj vsetky vydokladovane naklady, ktore sme s tou pracou mali. Firma pozadovala predlozit doklady z hotela, za cestu a tiez z restauracii..
Originaly dokladov mame my, cize my zauctujeme sluz.cestu zamestnanca a nasledne naklady vyfakturujeme. Firma nebola ochotna preplatit stravne a vreckove...len skutocne minute peniaze na stravu. A ja teraz neviem co je lepsie
1. zauctujem sluzobnu cestu zamestnanca..narok na stravne , 40%vreckove, cestovne a noclazne naklady a potom vyfakturujem to co je nam ochotna firma preplatit, ...teda v nakladoch budem mat viac ako vo vynosoch alebo
2. zauctujem sluzobku..cestovne, noclazne a naklady na stravu zauctujem tie, na ktore mi zamestnanec doniesol doklady ..teda skutocne minute. peniaze.a budem to brat akoby mal zamestnanec zabezpecenu stravu a teda nema narok na stravne...s tym ze ja si dam do nakladov len tie blocky za stravu..
s tym ze to vsetko aj vyfakturujem danej firme?...a teda sa mi budu rovnat naklady a vynosy co sa tyka prac.cesty....plus vyfakturujem samozrejme aj pracu
liba2
19.09.06,03:01
Nas zamestnanec bol vyslany na zahranicnu prac. cestu do anglicka, na inz.prace, ktore si u nas objednala jedna tuzemska firma. Tato s nami spravila zmluvu, ze okrem vykonanych prac, nam uhradi aj vsetky vydokladovane naklady, ktore sme s tou pracou mali. Firma pozadovala predlozit doklady z hotela, za cestu a tiez z restauracii..
Originaly dokladov mame my, cize my zauctujeme sluz.cestu zamestnanca a nasledne naklady vyfakturujeme. Firma nebola ochotna preplatit stravne a vreckove...len skutocne minute peniaze na stravu. A ja teraz neviem co je lepsie
1. zauctujem sluzobnu cestu zamestnanca..narok na stravne , 40%vreckove, cestovne a noclazne naklady a potom vyfakturujem to co je nam ochotna firma preplatit, ...teda v nakladoch budem mat viac ako vo vynosoch alebo
2. zauctujem sluzobku..cestovne, noclazne a naklady na stravu zauctujem tie, na ktore mi zamestnanec doniesol doklady ..teda skutocne minute peniaze, a budem to brat akoby mal zamestnanec zabezpecenu stravu a teda nema narok na stravne...s tym ze ja si dam do nakladov len tie blocky za stravu..
s tym ze to vsetko aj vyfakturujem danej firme?...a teda sa mi budu rovnat naklady a vynosy co sa tyka prac.cesty....plus vyfakturujem samozrejme aj pracu
Zamestnanec má nárok na stravné a 5% vreckové podľa zákona o CN, resp. na vreckové určené internou smernicou. Chyba sa stala zo strany firmy, keď dohodla s objednávateľom to čo dohodla. O zabezpečení stravy pre zamestnanca by bolo možné hovoriť vtedy, keby doklad o obstaraní stravy bol vystavený na firmu.
bui
19.09.06,12:18
a ak je doklad z hotela vystaveny na meno zamestnanca?
liba2
19.09.06,12:42
a ak je doklad z hotela vystaveny na meno zamestnanca?Zamestnanec ho priloží k vyúčtovaniu ZPC - to čo sa mu vyplatí bude pre firmu náhrada cestovných výdavkov (512).
Chobot
19.09.06,13:12
a ak je doklad z hotela vystaveny na meno zamestnanca?

Teraz je už neskoro špekulovať, ako to porobiť. Jednoducho ste nemali dohodnúť také podmienky s obchodným partnerom. Mali ste do zmluvy dať, že preplatí cestovné náhrady v zmysle našej legislatívy.

Takto teraz musíte zamestnancovi preplatiť vo vyúčtovaní zo SC náklady na ubytovanie, stravné, vreckové a prípadné vedľajšie výdavky.

Ak máte doklady, tak originály si nechajte pri vyúčtovaní a kópie si dajte preplatiť tomu odberateľovi, nech sa vám aspoň niečo vráti. A to má ten zametnanec všetky potvrdenky z raňajok, obedov a večier?

A ešte by ma zaujímalo, či je sumár zaplatenej stravy vyšší, než je jeho nárok na stravné a vreckové?
bui
20.09.06,19:08
Nam to v podstate neprekaza, ze dame zamestnancovi to na co ma narok, len chceme aby to bolo spravne, teda aby danovaci uznali naklad na cestu ako danovy. A to ze bol odberatel ochotny preplatit aspon cast tyhc nakladov to sme tiez radi.
Samozrejme, ze blocky zo stravy su v mensej sume ako je narok na stravne.
A mam tam este jeden problem. Zamestnanec pouzil taxik,doklad je v GBP ale zaplatil mu v EUR. Taxikar pouzil nejaky vlastny kurz. Co teraz?
A este som chcela k tomu dokladu z hotela, nevadi teda ze je vystaveny na meno zamestnanca a nie na firmu?
liba2
21.09.06,04:08
........A este som chcela k tomu dokladu z hotela, nevadi teda ze je vystaveny na meno zamestnanca a nie na firmu?
Samozrejme že nevadí.
Toto skúmame pri tuzemských cestách v súvislosti s možnosťou odpočítania DPH - ale to sme tu mimotemy .
Chobot
21.09.06,07:04
Nam to v podstate neprekaza, ze dame zamestnancovi to na co ma narok, len chceme aby to bolo spravne, teda aby danovaci uznali naklad na cestu ako danovy. A to ze bol odberatel ochotny preplatit aspon cast tyhc nakladov to sme tiez radi.
Samozrejme, ze blocky zo stravy su v mensej sume ako je narok na stravne.
A mam tam este jeden problem. Zamestnanec pouzil taxik,doklad je v GBP ale zaplatil mu v EUR. Taxikar pouzil nejaky vlastny kurz. Co teraz?
A este som chcela k tomu dokladu z hotela, nevadi teda ze je vystaveny na meno zamestnanca a nie na firmu?

S tým kurzom, ktorý použil taxikár, nič nenarobíte. Vy to pri vyúčtovaní musíte prepočítať kurzom vyhláseným NBS pre deň zúčtovania cestovných náhrad, takže môže sa stať, že zamestnanec dostane menej EUR, než zaplatil. To je však jeho problém, mal mať GBP, keď bol v Anglicku.