lotina
28.01.21,13:24
Zdravím, poprosím o radu. Som szčo, mám byt zaradený v HM, prenajímam ho celý rok, nájomca platí aj za prenájom, aj za energie mne, teda ich platba je súčasťou platby nájmu. Faktúry dodávateľom energií platím ja, teda si ich dávam celý rok do VOZD , služby. Chcem sa spýtať, : viem že odpis bytu môže byť len do výšky príjmov z prenájmu, teda len z prenájmu bez príjmu za energie? to znamená, že prenájom napr.300eur, energie 100eur, tým pádom odpis 300eur, alebo 400eur? Poradí niekto?Ďakujem moc
marjankaj
28.01.21,21:24
Ročný odpis je vstupná cena/40.
lotina
29.01.21,06:06
pri prenájme sa odpisuje len do výšky príjmov z prenájmu, ak je tento príjem vyšší ako je ročný odpis podľa legislatívy, odpisuje sa tak, inak len do výšky príjmov. ja som sa ale pýtal iné, či odpis s alebo bez dodaných energií, kedže tie si dávam počas celého roka do výdavkov. ak by som ich zahrnul do odpisov, zdupľoval by som výdaj. aspoň ja tak dedukujem, kedže som sa nikde nedočítal postup.
marjankaj
29.01.21,09:45
Odpisuje sa podľa zákona.
Pýtal si sa na odpis, teda ak dobre čítam.
To si sa kde dočítal? " pri prenájme sa odpisuje len do výšky príjmov z prenájmu"
marjankaj
29.01.21,11:47
Ty energie zahŕňaš do odpisov? To ťa kde naučili?
lotina
01.02.21,06:56
komunikoval som s FS, kde mi napísali: od 1.1.2015 môžete do daňových výdavkov zahrňovať odpis budovy iba do výšky príjmov z jej prenájmu, zvyšnú neuplatnenú časť odpisov zahrniete do daňových výdavkov až po skončení odpisovania, ale znovu iba do výšky príjmov z prenájmu. A tiež som to riešil aj s účtovníkom. A práve tie energie ma miatli, preto som tu položil tú otázku, ale odpoveď som nedostal, zas len proti otázku. Ale ďakujem
marjankaj
01.02.21,08:50
Účtovníctvo má poskytovať verný obraz o skutočnostiach - zákon o účtovníctve.
V daňovom priznaní sa však uvádzajú výdavky(nie iba odpisy) iba do výšky príjmov. Určite sa "neuplatené odpisy" NEZAHRNAJU "po skončení odpisovania". Toto v zákone nie je.
Ktovie čo si sa ty FS pýtal.
lotina
02.02.21,07:18
No už nemám chuť to riešiť tu, konzultoval som to včera aj s účtovníkom a ten mi potvrdil tak ako FS napísala. Takže ďakujem za odpovede.