eviinka33
28.01.21,22:31
Dobrý deň, viem že novela ZP ešte nie je schválená, ale za predpokladu, že ju schvália v navrhovanom znení, čo je podľa Vášho názoru výhodnejšie - poskytovať zamestancom aj naďalej gastrolítsky alebo radšej finančný príspevok? Zamestnanci si budú môcť vybrať, ale čo je pre nich teoreticky výhodnejšie? Teraz napríklad dostáva zamestnanec SL v hodnote 4 Eurá, zamestnávateľ hradí 3 Eurá (2,81 + 0,19 SF) a zamestnanec dopláca 1 Euro. Pri poskytnutí finančného príspevku by dostal zamestnanec v mzde tiež 3 Eurá /deň (2,81 + 0,19 SF). Resp. aké vidíte výhody a nevýhody týchto 2 foriem poskytovania stravného? Ďakujem za názor.
veronikasad
28.01.21,21:58
firma ušetrí na poplatkoch za obstaranie gastrolístkov.
misoft
28.01.21,22:06
http://jdem.cz/aaqr0
Ale! Podnikateľ (špekulant) bude v prípade, že by si chcela, aby ti zvýšil mzdu, operovať tým, že predsa už dostávaš viacej, tak čo ešte chceš. To je "nevýhoda" v prípade hotovosti. On ťa týmto odbije, že už ti to zvýšil.
On však ešte aj ušetrí - predsa len za tie lístky niekto tiež berie - ten, čo tie lístky emituje.
Na druhej strane - gastrolístky -nie všade berú, za ne si nekúpiš niečo mimo, čo nespadá do sortimentu, kde je týmito lístkami platiť.
veronikasad
28.01.21,22:11
Dušan, príspevok na stravovanie nesúvisí s mzdou. Konšpirácie, ktoré zrejme pochádzajú z dielní blízkych spoločností predávajúcich gastrolístky mi ježia chlpy, keď porovnávajú kolko žena dostane menej na materskej keď bude dostávať príspevok na stravovanie a nie gastrolístky.
veronikasad
28.01.21,22:13
Ak má zamestnanec minimálnu mzdu, je jedno v ktorom stupni náročnosti, nemôže byť vrátane príspevku na stravovanie. Zamestnávatelia, ktorí platia viac ako minimálna mzda, tento problém určite neriešia.
ivka70
29.01.21,04:48
veronika, presne si to vystihla ... ja mam chut tie ich reklamne clanky nahlasovat ako hoax, lebo to hoax je ... ale ludia, co tomu nerozumeju, sa daju lahko ovlplynit, tak marketing funguje dopredu (aj ked to este nie je schvalene), a ked bude ,bude tlak este vacsi
Presne za tym vidiet peniaze, o ktore nechcu prist, ved urobit si vlastne bankovnictvo bez akejkolvek kontroly, to je biznis storocia
kopretinka
29.01.21,06:19
Ženy na materskej dostávajú gastrolístky?
veronikasad
29.01.21,06:28
Kopretinka, zle si to pochopila... Ak dostavaju lístky pred materskou, bolo v tom príspevku co som nedavno citala...Hodnota povinneho príspevku zanestnavatela je rovnaká pri finančnom príspevku aj gastracoch. Cast nominálnej hodnoty gastrolistka si zväčša uhradi zamestnanec.
Dáša_
29.01.21,07:04
je celkom jasné, že ľudia budú nespokojní. A budú v tom podporovaní :D lebo doteraz dostavali gastráč za 4€ a teraz dostanu príspevok 3€. celkom zabudnp na to, že na tie 4€ museli prispieť aj oni....
Dáša_
29.01.21,07:12
misoft, gastrofirmy za to, že vydajú a rozdistribuujú farebné papieriky si zoberú peniaze 2x. Najskôr od firmy, ktorá ich kúpi pre zamestnancov. Tam majp úrovíziu obmedzenú. A druhýkrát od firmy, ktorá nimi dostala zaplatené. Takže keď zaplatíš za menu v reštaurácii, tak ona z toho dostane menej. A ešte samozrejme má náklady aj na doručenie.
misoft
29.01.21,07:28
veronikasad (Dnes 00:11) Dušan, príspevok na stravovanie nesúvisí s mzdou....
------------------
Ja to viem, ale vie to i špekulantský zabmestnávateľ a práve toto využije - ak bude niekto chcieť vyššiu mzdu - práve tým - "veď som pridal" - bude operovať (a čo na tom, že to nespadá pod mzdy)...
veronikasad
29.01.21,07:31
Minimalna mzda musi byť dodrzana aj u spekulantskych zamestnavatelov. Prispevkom na stravovanie nemôže vykrývať žiadne zákonné príplatky
avalik
29.01.21,07:36
misoft, nemoze tvrdit, ze pridal - pridat znamena dodatok k pracovmej zmluve a napisat zvysenie mzdy
... prispevok na stravovanie v pracovnej zmluve nesmie byt - narok na stravovanie vyplyva zo zakonnika prace
... ak zamestnavatel poskytuje stravovanie vo svojom alebo zmluvnom stravovacom zariadeni, zamestnanec ma narok na poskytnutie stravovania tam, ak splna dalsie podmienky
... ak zamestnavatel toto nema zabezpecene, zamestnanec si bude moct vybrat, ci chce gastrac alebo prispevok na stravovanie - teda, v ziadnom pripade, z tohto dovodu zamestnavatel nemoze vyhlasit: "ved som ti pridal'.
Nandrolon
19.02.21,06:32
veronikasad - špekulantský zamestnávateľ ti "zníži" minimálnu mzdu skrátením úväzku.... A povie ti, ak sa ti nepáči, choď preč. Bežná prax u nás....Je technicky nemožné kontrolovať dodržiavanie pracovného času..... proste sa to nedá, absolútne nemožné....
veronikasad
19.02.21,07:49
Nandy, to už je o niečom uplne inom, nesúvisí s finančným príspevkom na stravovanie ...
Nandrolon
19.02.21,08:47
Nesúvisí, ja som iba reagoval na tú výšku mzdy, akým spôsobom to hajzlíci podliezajú...
IVEB
19.02.21,11:50
ČO znamená ,že finančný príspevok nesúvisí so mzdou? Cez výplatu to musí prebehnúť či nie?
Nandrolon
19.02.21,14:12
Prebehne to mimo "hrubej mzdy".
IVEB
19.02.21,14:16
Dobre tak mi len povedzte , ako to mám urobiť v praxi. 1.3.2021 by mali mať ľudia peniaze na účte , aby sa mohli v marci stravovať. Výplatu máme okolo 15-teho. Stačí ak to dostanú vo výplatnom termíne , lebo ináč s i o neviem predstaviť .
veronikasad
19.02.21,14:23
Kde si sa dočítala že finančný príspevok musia zamestnanci dostať na začiatku mesiaca ? To platí pre gastrolístky.. Keď tak velmi chceš, môžeš ho vyplatiť z pokladne v hotovosti a "prehnať" cez výplaty a zrážku.
IVEB
20.02.21,14:00
veronikasad prečo ten podráždený tón? ja sa len pýtam ako to mám v praxi urobiť . doteraz sme dávali stravné lístky a tak nebol problém , teraz chcú zamestnanci finančnú náhradu a fakt neviem ako to mám v praxi urobiť, tak hladám pomoc tu , ved sa to volá porada či nie?
veronikasad
20.02.21,15:28
Keď sa ti zdá moja odpoveď podráždená - nech sa páči, zaplať si prístup do DRAKa

https://www.porada.sk/t325678-novela-zp-financny-prispevok-na-stravovanie.html
Nandrolon
20.02.21,17:01
Veronikasad, ja som si ju ešte raz prečítal a tvoja odpoveď bola v poriadku, akurát bola moc rýchla a moc informácii v nej......
veronikasad
20.02.21,17:20
Nandy, niektorí si Poradu mýlia s bezplatnou uctovnou a právnickou kanceláriou.
Nezaregistrovala som, ze by tsto poradacka sama niekomu poradila
Nandrolon
20.02.21,17:26
Buď sa tu chcela IVEB "priživiť", alebo si eviinka33 zabuDOL prepnúť nick...
IVEB
21.02.21,15:19
Nikdy som sa na nikom nechcela priživiť , len hľ
adám informácie a myslela som si že tu nájdem pomoc , ale vidím že nie.Táto porada kedysi bola o niečom celkom inom ako teraz. Dobre tak si raďte komu chcete ja tu už nadobro končím.Mimochodom mám predplatené aj iné stránky avšak sú názory protichodné tak som to skúsila tu , ale bohužiaľ myýlila som sa.