Snoophy
29.01.21,09:27
Ahojte, potreboval by som vedieť kde a kedy môžem používať elektronický podpis obyčajný, zdokonalený a kvalifikovaný (alebo zaručený).
Pre interné záležitosti je jasný obyčajný podpis napríklad email

Ale čo ak ide o napríklad zmluvu s dodávateľom?
Musia sa obe strany dohodnúť na podpise (obaja elektronicky, alebo len jeden).
Ako je to z legislatívneho hľadiska? Musí byť zmluva stále len podpísaná rukou a poslaná poštou?

Ďakujem za vysvetlenie
Chobot
29.01.21,08:53
Najprv si ujasni, čo je to elektronický podpis. Ak máš na myslí, že naskenuješ podpísaný dokument, tak to nie je elektronický podpis v zmysle legislatívy.

Elektronický a zaručený podpis sa realizuje pomocou čipového obč. preukazu a elektronickej čítačky, do ktorej sa ten OP zasunie. Presné fungovanie nepoznám, lebo nemám čítačku.

Ak je to zmluva medzi tebou a dodávateľom, tak je len na vás, akú formu zmluvy akceptujete navzájom (trebárs aj potvrdenie podmienok e-mailom), pokiaľ legislatíva nevyžaduje iný typ podpisu - napr. pri predaji nehnuteľnosti musí by podpis originálny a overený.

Z legislatívneho hľadiska všeobecne zmluva nemusí mať písomnú formu, platná je aj ústne dohodnutá zmluva. Len sa ťažšie potom dokazuje v prípade sporu.

Prečítaj si toto, možno ti to pomôže zodpovedať otázku:

https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/197-ustna-dohoda

Alebo upresni, čo konkrétne chceš vedieť.
Snoophy
29.01.21,09:24
No ide mi hlavne o zjednodušenie celého procesu, kedy sa dokumenty musia vytlačiť, podpísať a poslať poštou.
EL podpis chápem tak, že kvalifikovaný, alebo zaručený s použitím čítačky je pre právne úkony, namiesto podpisu overeného úradne a pod.

Teraz moja otázka:
- môžem nižšiu formu teda zdokonalený el. podpis použiť na zmluvu napríklad k dodávateľovi prepravnej služby?
- Musia sa o tom dohodnúť zmluvné strany?
- Nahrádza tento podpis klasický podpis - napríklad cez AdobeSign a je teda postačujúce zaslanie takto podpísaného dokumentu emailom? čiže sa vyhneme zasielania poštou.
Mária27
29.01.21,18:50
najjednoduchšie je naskenovať a emailom aj potvrdiť
pozri aj tu https://www.kros.sk/blog/elektronicka-faktura-a-elektronicky-podpis/