kajkape
19.09.06,07:07
Zdravim, potrebujem poradit, ako ma zamestnanec dalej postupovat, ked zamestnavatel neprijal jeho vypoved. Aj tak mu nasledujucim mesiacom zacina plynut vypovedna lehota? Alebo radsej vypoved poslat doporucene do sidla firmy? Ma zamestnanec akceptovat "vyhrazky" typu: musis tu byt do 01.01.2007.... Co robit? Dakujem
Ingrid G.
19.09.06,05:19
Podľa mňa nemá právo zamestnávateľ neprebrať výpoveď od zamestnanca. Ja by som túto situáciu riešila (keďže je ešte relatívne dosť času do konca mesiaca) zaslaním výpovede formou doporučeného listu. Výpoveď nie je dohoda - pri výpovedi nie je potrebný súhlas druhej strany. Výpovedná doba začína plynúť od 1.10. a pracovný pomer končí 30.11.2006.
fipina
19.09.06,05:21
Ja byť Tebou, tak pošlem výpoveď poštou doporučene a uvediem tam, že mi pracovný pomer končí uplynutím výp. doby dňa...... Tak urobíš všetko, čo máš a ďalej Ťa nemôže nútiť zotrvávať vo firme.
jankasm
19.09.06,05:22
Zdravim, potrebujem poradit, ako ma zamestnanec dalej postupovat, ked zamestnavatel neprijal jeho vypoved. Aj tak mu nasledujucim mesiacom zacina plynut vypovedna lehota? Alebo radsej vypoved poslat doporucene do sidla firmy? Ma zamestnanec akceptovat "vyhrazky" typu: musis tu byt do 01.01.2007.... Co robit? Dakujem

Jasné, že také vyhrážky nemusí akceptovať.
Nech pošle výpoveď poštou do vlastných rúk, výpoveď nadobúda účinnosť dňom odmietnutia vyznačenom na doručenke alebo dňom vrátenia písomnosti zamestnancovi, v prípade, že ju zamestnávateľ neprevezme v určenej lehote.
dana9
19.09.06,06:12
Jasné, že také vyhrážky nemusí akceptovať.
Nech pošle výpoveď poštou do vlastných rúk, výpoveď nadobúda účinnosť dňom odmietnutia vyznačenom na doručenke alebo dňom vrátenia písomnosti zamestnancovi, v prípade, že ju zamestnávateľ neprevezme v určenej lehote.

len trošku opravím, ZC zamestnávateľovi doručuje doporučene, ZĽ zamestnacovi do vlastných rúk (keďže ide o FO)
Ale pointa zostáva :)

V každom prípade by som odporúčala doručenie prostredníctvom pošty, nie je tam potom problém s dokazovaním v prípade sporu.

dana:)
kajkape
19.09.06,06:36
dakujem vam vsetkym, som si to myslela, ale potrebovala som si to overit :o) naozaj vdaka
Gabi03
19.09.06,06:42
Trochu mimotemy , ale už dávno ma zaujíma odpoveď na nasledovnú otázku:
V horeuvedenom prípade začína plynúť výpovedná doba od 1-ho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po doručení resp. odmietnutí výpovede. Ako ZC zistí, kedy bola výpoveď prevzatá? V tomto prípade výpovedná doba môže začať plynúť s mesačným rozdielom, keďže úložná doba na pošte je 18 dní, napr. od dnes - 20.9.2006 môže byť list doručený až 1.10.2006! Tým pádom výpovedná doba je 11-12/2006, čiže pracovný pomer končí 31.12.2006. Takže otázka: ako sa ZC dozvie o dátume prevzatia? Je to na vzájomnom porozumení medzi ZCom a ZĽom?
Dúfam, že som to nenapísala moc komplikovane.
jales
19.09.06,06:57
Práve z tohto dôvodu je potrebné ten list poslať s doručenkou aby mal aj zamestnanec nejaký doklad. A bohužial keď ju zamestnávateľ prevezme až v októbri, alebo ak sa to vráti späť ako nedoručiteľná zásielka počas októbra, tak výpoveď začína plynúť až od novembra.
Rozmýšľala som ešte nad tým, že ak ja ako zamestnávateľ dávam zamestnancovi výpoveď a odmietne mi ju prevziať na pracovisku - mám na to aj svedkov, že to odmietol - podpísaných na liste - považuje sa to za doručenú zásielku. Nie je to tak aj v opačnom prípade, ak to tak urobí zamestnanec?
Ináč doručovanie rieši § 38 ZP - pozri si to tam.
Gabi03
19.09.06,07:05
Práve z tohto dôvodu je potrebné ten list poslať s doručenkou aby mal aj zamestnanec nejaký doklad. A bohužial keď ju zamestnávateľ prevezme až v októbri, alebo ak sa to vráti späť ako nedoručiteľná zásielka počas októbra, tak výpoveď začína plynúť až od novembra.
Rozmýšľala som ešte nad tým, že ak ja ako zamestnávateľ dávam zamestnancovi výpoveď a odmietne mi ju prevziať na pracovisku - mám na to aj svedkov, že to odmietol - podpísaných na liste - považuje sa to za doručenú zásielku. Nie je to tak aj v opačnom prípade, ak to tak urobí zamestnanec?
Ináč doručovanie rieši § 38 ZP - pozri si to tam.

Ďakujem, zrejme to bude aj v opačnom prípade podľa výkladu uvedeného paragrafu.
Horšie je to, ak ZC pošle doporučene ZĽovi, bez "do vlastných rúk", teda sa nedozvie externe dátum prevzatia.
anmary
22.09.06,11:19
Ako postupovať ak zamestnávateľ nesúhlasí s výpoveďou "dohodou"? Zamestnanec mu prieniesol žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, s ktorou zamestnávateľ nesúhlasil. Dolu na túto žiadosť dopísal rukou, že nesúhlasí s dohodou a trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote. Je tento dokument postačujúci na začatie plynutia výpovednej lehoty, alebo je potrebné aby zamestnanec doručil zamestnávateľovi novú výpoveď?:(
Zita4
22.09.06,11:21
Ako postupovať ak zamestnávateľ nesúhlasí s výpoveďou "dohodou"? Zamestnanec mu priniesol žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, s ktorou zamestnávateľ nesúhlasil. Dolu na túto žiadosť dopísal rukou, že nesúhlasí s dohodou a trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote. Je tento dokument postačujúci na začatie plynutia výpovednej lehoty, alebo je potrebné aby zamestnanec doručil zamestnávateľovi novú výpoveď?:(
Ja by som určite napísala výpoveď a doručila ju ešte v ten istý mesiac zamestnávateľovi.
dana9
22.09.06,11:23
Ako postupovať ak zamestnávateľ nesúhlasí s výpoveďou "dohodou"? Zamestnanec mu prieniesol žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, s ktorou zamestnávateľ nesúhlasil. Dolu na túto žiadosť dopísal rukou, že nesúhlasí s dohodou a trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote. Je tento dokument postačujúci na začatie plynutia výpovednej lehoty, alebo je potrebné aby zamestnanec doručil zamestnávateľovi novú výpoveď?:(

Závisí to od toho, ako je formulovaný text návrhu dohody, resp. či je tam alternatívne: .... ak ZĽ s dohodou nesúhlasí, dávam výpoveď...

Ak z textu návrhu dohody nevyplýva, že v prípade nesúhlasu sa dáva výpoveď, domnievam sa, že nie je možné automaticky dospieť k takémuto názoru. Teoreticky ste sa mohli dohodnúť na zvýšení platu, keď ZĽ zistil, že chceš odísť.;)

V takom prípade treba napísať novú, riadnu výpoveď.

dana:)
anmary
22.09.06,11:39
Ďakujem za odpovede. Len som sa chcela uistiť, že treba napísať výpoveď skôr ako to odporučím zamestnancovi. Myslím si však, že takto budem mať 100% istotu, že je to správne.