Majka40
30.01.21,13:14
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Pracujem v zariadení, kde sme 5 kolegovia a striedame sa na trojzmennej prevádzke. Ranná, obedňajšia a nočná služba. Cez víkend máme 12 hodinovú službu, ak na nás vyjde smena. Chcem sa opýtať, či je správny a normálny postup, ak si jeden z nás vezme dovolenku, ostatným je pridelená jeho smena. Napríklad, ak ja mám rannú, on mal mať poobedňajšiu, ťahám za neho smenu ja, tým pádom som v práci 12 hodín. Takto je to stále, ak si jeden z nás vezme dovolenku. Vzniknú nám týmto nadčasy, ktoré nám nie sú preplácané. My sa už aj vzájomne obávame brať si dovolenku, keďže je to automaticky na úkor kolegov. Samozrejme, že sme z tých hodín naviac vyčerpaní. Vedenie nám tvrdí, že sa to nedá ináč riešiť. Máme v rukách smenovku na celý mesiac, podľa ktorej sa ani nemôžeme riadiť, keďže si počas daného mesiaca vezme následne dovolenku, alebo ide na PN. Ďakujem za radu.
kopretinka
30.01.21,13:14
Vieš dokázať,že tie nadčasové hodiny sú odpracované? Lebo keď vám to neplatia,tak pochybujem,že budú na výplatnej páske.
Jana Motyčková
30.01.21,16:54
Zamestnávateľ má rozvrhnúť zmeny týždeň vopred s platnosťou na týždeň, dnes - v mimoriadnej situácii 2 dni vopred splatnosťou na týždeň. Ak toto zamestnávateľ dodržuje, tak môže nariadiť normálne zmeny na dovolenku alebo PN kolegu. Ak ale táto doba dodržaná nie je, potom môže nariadiť (alebo dohodnúť) mimo rozvrhu zmien už iba nadčas. Druhú vec, čo zamestnávateľ musí dodržať, že v rámci toho rozvrhovania zmien (bez nadčasov) musí dodržať max 37,5 hod týždenne v priemere v určitom období, najviac 4-mesačnom (ak nemáte niečo iné v kolektívnej zmluve). Tým, že ste 5 na nepretržitej prevádzke, zamestnávateľ má určitý priestor plánovať zmeny aj na tie dovolenky príp. PN kolegov, ak dodrží, to čo som napisala na začiatku.
Majka40
31.01.21,07:33
No dokázať, proste sme v práci podľa pridelenej z menovky, kde je aj uvedený čas navyše, ktorý od pracujeme, ale vo výplatnej páske sa už neuvádza.
Majka40
31.01.21,07:46
Ďakujem... Zamestnávateľ tvrdí, že pri piatich ľuďoch nie je možné rozvrhnúť zmeny tak, že ak jeden z nás vezme dovolenku, alebo ide na PN, nie je to na úkor toho druhého. Zmenovku dostávame 2 dní pred začiatkom mesiaca, ktorá sa potom následne mení podľa dovoleniek, alebo PN. Nemôžeme si ani plánovať lekára na deň, v ktorý pracujeme, len na deň, keď máme voľno. Neviem si predstaviť, ako sa to bude riešiť, ak si napríklad jeden z nás bude chcieť vziať voľno na 1-2týždne.
ivka70
31.01.21,08:10
Dovolenku planuje zamestnavatel, celu.
Mal by ju teda zahrnut do rozvrhu zmien.
Co sa tyka PN, tam musi mat rezervu a pripadne zmeny preplanovat, ak niekto ochorie, akebo zamestnat niekoho na dohodu na zastupovanie.
Zamestnavatel moze nariadit az 150 hodin nadcasov rocne, v ziadnom pripade nemoze niekomu nariadit 12 hodinovy nadcas po 12 hodinovej zmene - nie je to v sulade so zakonnikom prace.
ivka70
31.01.21,08:11
Mate snad v zmluve, ze mate mesacnu mzdu vratane nadcasov? Ste v skupine zamestnancov, ktora taku definiciu moze v zmluve mat?