Iveta Matlovičová
01.02.21,13:26
Účasť na teste ako prekážka v práci na strane zamestnanca

Ak sa zamestnanec zúčastní testovania na ochorenie COVID-19 počas pracovnej zmeny, jeho neprítomnosť v práci počas tohto testovania a cesty naň a späť je možné považovať za prekážku v práci v zmysle § 141 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce. Zamestnávateľ je povinný túto neprítomnosť v práci ospravedlniť ako vyšetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení (odberné miesta sú považované za detašované pracovisko zdravotníckeho zariadenia, kde sa poskytuje zdravotná starostlivosť zdravotníckymi pracovníkmi). Zamestnávateľ je tak povinný poskytnúť zamestnancovi na toto vyšetrenie pracovné voľno s náhradou mzdy.


Neúčasť na teste a prekážka z dôvodu zákazu vychádzania

Ak sa zamestnanec na základe vlastného rozhodnutia testovania nezúčastní (a nespĺňa jednu z výnimiek vo vyhláške ÚVZ), je povinný vzhľadom na podmienky obmedzenia slobody pohybu osôb a podmienky účasti osôb na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 dodržať zákaz vychádzania, čo v praxi znamená, že sa nemôže dostaviť na svoje pracovisko. Podľa Zákonníka práce sa táto situácia považuje za prekážku v práci na strane zamestnanca z dôvodu všeobecného záujmu, t.j. ide o plnenie občianskej povinnosti v zmysle § 136 a § 137 Zákonníka práce. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas súvisiaci s výkonom tejto občianskej povinnosti a iných úkonov vo všeobecnom záujme. Ak z kolektívnej zmluvy alebo z dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom nevyplýva inak, zamestnancovi za túto prekážku v práci nepatrí náhrada mzdy.
​Keďže u zamestnanca nejde o karanténne opatrenie alebo izoláciu, ktoré mu boli uložené príslušným orgánom verejného zdravotníctva alebo zdravotníckym zariadením z dôvodu jeho potvrdeného ochorenia na COVID-19, nepatrí mu za tento čas ani tzv. pandemické nemocenské. Okrem toho platí, že v prípade, ak ide o pracovné voľno bez náhrady mzdy (§ 137 ods. 4 písm. d), príp. h) ZP), ide o zákonný dôvod na prerušenie poistenia, a to nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. V prípade zdravotného poistenia sa zamestnanec musí sám prihlásiť v príslušnej zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ a doplatiť si poistné na zdravotné poistenie za čas trvania prekážky v práci.
​Podľa odporúčení NIP zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť aj na iných možnostiach riešenia vzniknutej situácie: práca z domácnosti zamestnanca, nariadenie dovolenky na žiadosť zamestnanca (tu sa však neplní účel jej čerpania -> preto na žiadosť zamestnanca), čerpanie náhradného voľna.

Oznamovacie povinnosti zamestnanca

​O prekážke v práci je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa bez zbytočného odkladu, na základe čoho zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci. V opačnom prípade neprítomnosť zamestnanca v práci môže zamestnávateľ vyhodnotiť ako neospravedlnenú absenciu (so sankciami vo forme krátenia dovolenky a bez nároku na mzdu resp. náhradu mzdy). Ak sa zamestnávateľ rozhodne vyhodnotiť neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci ako porušenie pracovnej disciplíny, môže to mať pre zamestnanca dôsledky vo forme písomného upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny až po možnosť výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru.
FERONA
02.02.21,04:37
Už som sa tu presne na to pýtala, a p. Motyčková má na to iný názor - mám na mysli, že testovanie je podľa vás platená prekážka ako "lekár". Akým dokladom bude toto zamestnanec dokladovať? Test s výsledkom nemôžeme mať založený, testovacie miesta priepustky nepotvrdzujú, a aj keby - čo by na tej pečiatke bolo?
Iveta Matlovičová
02.02.21,05:38
Už som sa tu presne na to pýtala, a p. Motyčková má na to iný názor - mám na mysli, že testovanie je podľa vás platená prekážka ako "lekár". Akým dokladom bude toto zamestnanec dokladovať? Test s výsledkom nemôžeme mať založený, testovacie miesta priepustky nepotvrdzujú, a aj keby - čo by na tej pečiatke bolo?


áno, aj ja som sa počas prvého testovania k tomu prikláňala, ale v súčasnosti už sa k tomu vyjaril aj národný inšpektorát práce, s tým, že odberné miesto je považované za detašované pracovisko zdravotníckho zariadenia, kde sa poskytuje zdravotná starostlivosť, viac tu:
https://www.ip.gov.sk/moznosti-zamestnavatela-pri-celoplosnom-testovani/
Jana Motyčková
02.02.21,07:07
Stále ale potrebuje zamestnanec prekážku a trvanie prekážky preukázať - ak mu testovacie miesto potvrdí priepustku, tak potom OK. A stále je ešte v ZP, ak ošetrenie/vyšetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Obdobne mám problém považovať neprítomnosť v práci z dôvodu nezúčastnenia sa na testovaní za výkon činnosti pri plnení občianskej povinnosti - minimálne aj tu platí, že zamestnanec to musí preukázať nejakým potvrdením o trvaní prekážky. A pochybujem, že niekto takéto potvrdenia bude vydávať.
zze/2001-311/144/2
FERONA
02.02.21,07:59
to je síce pekné stanovisko od IP, ale stále mi chýba ten doklad, čím to bude preukazovať.
FERONA
02.02.21,08:01
a ešte k tomu dodám, že ak pôjde zamestnanec na test počas prac. zmeny a bude mi tvrdiť že čakal 3 hodiny v rade, ako toto overíme...aj keby už mal tú pečiatku od odberného tímu, tak kto mu potvrdí ako dlho tam čakal?
Iveta Matlovičová
02.02.21,09:11
a ešte k tomu dodám, že ak pôjde zamestnanec na test počas prac. zmeny a bude mi tvrdiť že čakal 3 hodiny v rade, ako toto overíme...aj keby už mal tú pečiatku od odberného tímu, tak kto mu potvrdí ako dlho tam čakal?


dokladovanie neprítomnosti - už v súčasnosti je problém s dodržiavaním § 144 ods. 2 ZP, zamestnanec neviem dokladovať ani pandemicku PN, ci OCR


doba trvania nepritomnosti - tento problem sa vyskytuje aj pri beznych ochoreniach, zamestnanec je u lekara vybaveny za hodinu, a ked mu lekar neuvedie na priepustke presny cas od-do, kedy trvalo ošetrenie, tak to tiez nemate ako odkontrolovat


Skutočnosť, že to má byť prioritne mimo pracovného času vychádza už priamo zo samotného § 141 ods. 2 písm. a) ZP.
Iveta Matlovičová
02.02.21,09:26
Obdobne mám problém považovať neprítomnosť v práci z dôvodu nezúčastnenia sa na testovaní za výkon činnosti pri plnení občianskej povinnosti - minimálne aj tu platí, že zamestnanec to musí preukázať nejakým potvrdením o trvaní prekážky. A pochybujem, že niekto takéto potvrdenia bude vydávať.



Tento druh nepritomnosti zakonnik prace priamo neupravuje (mozno sanca to dat teraz do Zakonnika prace) ... keď to však berieme "zo široka" občianska povinnosť je okrem iného aj činnosť pri opatreniach proti prenosným chorobám. Tieto činnosti môžu vyplynúť aj zo situácie samotnej. Situácia podľa ústavného zákona, ktorou sa obmedzuje sloboda pohybu a ktorú občan má (musí?) rešpektovať - t.j. držať sa určitého správania, ktorým je obmedzenie pohybu. Je to jeho občianska povinnosť?
Ja som toho názoru, že ak sa občan nezúčastnil (dobrovoľného) testovania, ako občan sa musí zdržať určitého správania - obmedziť svoj pohyb, kedy možno chápať toto konanie ako opatrenie proti prenosným chorobám (je potencionálnym rizikom). V takomto prípade potom možno hovoriť o prekážke v práci na strane zamestnanca (lebo on sa takto rozhodol) podľa § 136 ods. 1 ZP