andrea123
19.09.06,08:20
Dnes príde jeden pán ku nám do s.r.o.čky a má byť konateľom spoločnosti, čo mám ako mzdárka urobiť pre neho aby to aj pre neho bolo výhodné? prosím súrne :))) dakujem
liba2
19.09.06,06:24
Dnes príde jeden pán ku nám do s.r.o.čky a má byť konateľom spoločnosti, čo mám ako mzdárka urobiť pre neho aby to aj pre neho bolo výhodné? prosím súrne :))) dakujem
mimotemy .... ponúkni mu kávu :D .
andrea123
19.09.06,06:42
Neporadí nikto niečo konštruktívnejšie? :(((
elims
19.09.06,06:54
Myslis, aku zmluvu mu mas navrhnut? Urcite aj on bude mat nejaku predstavu, si myslim, tak sa az tak velmi netrap... Kazdopadne to zavisi od neho, ci uprednostni pracovnu zmluvu alebo zmluvu o vykone funkcie, to uz on musi vediet, co mu bude viac vyhovovat. Ja som uprednostnila pracovnu.
andrea123
19.09.06,07:24
Bude to zmluva o výkone funkcie...chcela som sa spytat na platenie odvodov...bude mesačne odmenovany a vraj ma platit zdravotné poistenie...a samozrejme daň...to si ho mam normalne zadať do mzdového softu? sa asi blbo pytam, ale akym sposobom sa ma to zdravotné poistenie hradit? dalej som našla informacie, že si nepatí sociálne poistenie, iba ak tak dobrovolne...potvrdí mi to niekto?
andrea123
19.09.06,07:27
Myslis, aku zmluvu mu mas navrhnut? Urcite aj on bude mat nejaku predstavu, si myslim, tak sa az tak velmi netrap... Kazdopadne to zavisi od neho, ci uprednostni pracovnu zmluvu alebo zmluvu o vykone funkcie, to uz on musi vediet, co mu bude viac vyhovovat. Ja som uprednostnila pracovnu. Pozri si inak tento link...tam sa píše, že pracovná zmluva je zo zákona neprípustna...aj ked konatel vystupuje ako zamestnanec http://64.233.161.104/search?q=cache:JTAY7S673yYJ:www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/bulletin/id1/id4/lbtnFolderOpen.html+konate%C4%BE+spolo%C4%8Dnosti+-+defin%C3%ADcia&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=1
VERONIKA6
19.09.06,07:31
Naši konatelia majú uzatvorený riadny pracovný pomer, čiže všetky odvody platí za nich zamestnávateľ a oni nemajú žiadne iné povinnosti, čo si myslím, že je pre nich najvýhodnejšie.
andrea123
19.09.06,07:39
Naši konatelia majú uzatvorený riadny pracovný pomer, čiže všetky odvody platí za nich zamestnávateľ a oni nemajú žiadne iné povinnosti, čo si myslím, že je pre nich najvýhodnejšie.

Ja viem, ale nemožem isť proti rozhodnutiu valneho zhromaždenia...nechcu pracovnu zmluvu, chcu mu dať zmluvu o vykone funkcie...
elims
19.09.06,07:58
Pozri si inak tento link...tam sa píše, že pracovná zmluva je zo zákona neprípustna...aj ked konatel vystupuje ako zamestnanec http://64.233.161.104/search?q=cache:JTAY7S673yYJ:www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/bulletin/id1/id4/lbtnFolderOpen.html+konate%C4%BE+spolo%C4%8Dnosti+-+defin%C3%ADcia&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=1

Dakujem za link. Pracovna zmluva pre konatela spolocnosti je nepripustna, pokial ide o pracovnu zmluvu uzatvorenu na vykon funkcie konatela spolocnosti.
gray
19.09.06,08:19
Ja mam uzatvorenu prac. zmluvu na poziciu riaditela. Vsetky odvody za mna odvadza firma. Funkciu konatela vykonavam bezodplatne, zmluvu o vykone funkcie konatela este nemam uzatvorenu. Mne osobne to nevadi - som zakladatel spolocnosti, ale chcem mat istotu.
Je to OK po pravnej stranke a tiez s pohladu uctovnictva?
ajobs
19.09.06,08:28
Ja mam uzatvorenu prac. zmluvu na poziciu riaditela. Vsetky odvody za mna odvadza firma. Funkciu konatela vykonavam bezodplatne, zmluvu o vykone funkcie konatela este nemam uzatvorenu. Mne osobne to nevadi - som zakladatel spolocnosti, ale chcem mat istotu.
Je to OK po pravnej stranke a tiez s pohladu uctovnictva?

Áno, je to OK.
V predchádzajúcich príspevkoch ich pisatelia iba zdôrazňujú, že na výkon funkcie konateľa nemôže byť uzatvorená pracovná zmluva, samozrejme na inú funkciu v spoločnosti - riaditeľ, manažer, prezident apod. to môže byť. Rovnako uzatvorenie zmluvy o výkone funkcie v písomnej podobe nie je nutné, ale odporúča sa to.
VERONIKA6
19.09.06,08:32
Naši konatelia majú uzatvorený riadny pracovný pomer, čiže všetky odvody platí za nich zamestnávateľ a oni nemajú žiadne iné povinnosti, čo si myslím, že je pre nich najvýhodnejšie.
Upresňujem, jeden z konateľov má pracovnú zmluvu ako výkonný riaditeľ a druhý ako ekonomický riaditeľ.
ajobs
19.09.06,08:34
Upresňujem, jeden z konateľov má pracovnú zmluvu ako výkonný riaditeľ a druhý ako ekonomický riaditeľ.

Tak to je potom OK.
andrea123
19.09.06,09:40
Tak to je potom OK.


Mňa by ale vážne zaujímali tie veci, ktoré som opísala v prispevku 5 :))) poradí mi s tým niekto ? dakujem
VERONIKA6
19.09.06,11:21
Bude to zmluva o výkone funkcie...chcela som sa spytat na platenie odvodov...bude mesačne odmenovany a vraj ma platit zdravotné poistenie...a samozrejme daň...to si ho mam normalne zadať do mzdového softu? sa asi blbo pytam, ale akym sposobom sa ma to zdravotné poistenie hradit? dalej som našla informacie, že si nepatí sociálne poistenie, iba ak tak dobrovolne...potvrdí mi to niekto?
Určite si ho musíš zadať do mzdového softu pod nejakým číslom pracovníka. Našla som tabuľku právnych vzťahov a prepínačov pre výpočet poistného a tam je napísané, že konateľ neplatí ZP,SP,IP,PvN, ÚP. No ale to závisí od toho, aký ten právny vzťah vlastne je. Máme aj spoločníkov s.r.o. a tí z ich každomesačnej odmeny napr. ZP platia, ostatné nie.
Danila
19.09.06,12:09
Ja mam uzatvorenu prac. zmluvu na poziciu riaditela. Vsetky odvody za mna odvadza firma. Funkciu konatela vykonavam bezodplatne, zmluvu o vykone funkcie konatela este nemam uzatvorenu. Mne osobne to nevadi - som zakladatel spolocnosti, ale chcem mat istotu.
Je to OK po pravnej stranke a tiez s pohladu uctovnictva?Je to v celku OK, ale nejakú tú zmluvu o výkone funkcie / napr.mandátnu/ by nezaškodilo. Konateľ, nerovná sa riaditeľ.
ajobs
19.09.06,19:09
Mňa by ale vážne zaujímali tie veci, ktoré som opísala v prispevku 5 :))) poradí mi s tým niekto ? dakujem

Konateľ - ak poberá odmenu za výkon funkcie - platí zdravotné poistenie tak, ako zamestnanec, čiže 4%, spoločnosť za neho platí 10%. Spodná hranica nie je ničím obmedzená, to znamená, že to nemusí byť minimálna mzda. Sociálne poistenie si môže platiť dobrovoľne - osobne odporúčam platiť iba nemocenské poistenie.
andrea123
20.09.06,04:45
Konateľ - ak poberá odmenu za výkon funkcie - platí zdravotné poistenie tak, ako zamestnanec, čiže 4%, spoločnosť za neho platí 10%. Spodná hranica nie je ničím obmedzená, to znamená, že to nemusí byť minimálna mzda. Sociálne poistenie si môže platiť dobrovoľne - osobne odporúčam platiť iba nemocenské poistenie.

Presne toto som potrebovala , dakujem :)
Netka
03.10.06,11:22
Prosím o radu, mali sme konateľa spoločnosti, ktorý už ďalej nechce byť konateľom z tohto dôvdou sa spoločníči rozhodli, že budú konateľmi. Zároveň sú aj riadnymi zamestnancami firmy. Aké povinnosti im vyplývajú z konateľstva? Odvody SP, ZP, DÚ???? Ďakujem?
ajobs
03.10.06,11:57
Prosím o radu, mali sme konateľa spoločnosti, ktorý už ďalej nechce byť konateľom z tohto dôvdou sa spoločníči rozhodli, že budú konateľmi. Zároveň sú aj riadnymi zamestnancami firmy. Aké povinnosti im vyplývajú z konateľstva? Odvody SP, ZP, DÚ???? Ďakujem?

Viď vyššie. Ak poberajú odmenu za výkon činnosti, potom platia 4%+10% zdravotné poistenie - v závislosti od výšky odmeny. Ostatné odvody neplatia.
Tánička
03.10.06,12:23
Poraďte prosím Vás. Máme 2 konateľov, ktorí sú zaroveň spoločníci. Nepoberajú odmenu za výkon funkcie, sú zamestnaní na HPP. Chcela by som vedieť, keby sa zrušil HPP, ako je to potom s platením odvodov na SP a ZP? Musia poberať nejakú odmenu, alebo stačí ak si budú platiť odvody dobrovoľne na ZP a SP(Nemocenské poistenie a Starobné poistnenie)? Dá sa to aj tak????
ajobs
03.10.06,12:29
Poraďte prosím Vás. Máme 2 konateľov, ktorí sú zaroveň spoločníci. Nepoberajú odmenu za výkon funkcie, sú zamestnaní na HPP. Chcela by som vedieť, keby sa zrušil HPP, ako je to potom s platením odvodov na SP a ZP? Musia poberať nejakú odmenu, alebo stačí ak si budú platiť odvody dobrovoľne na ZP a SP(Nemocenské poistenie a Starobné poistnenie)? Dá sa to aj tak????

Ak zrušia pracovný pomer (v súčasnosti už nemá význam hovoriť - hlavný pracovný pomer), budú platiť iba ZP 4+10%. Ak nebudú mať žiadnu odmenu, musia platiť ZP ako dobrovoľne nemzamestnaní-t.z.634 Sk. Ak naozaj chcú ušetriť na ZP, stačí keď si dajú odmenu 1 Sk, potom odvod do ZP bude 2 Sk.:eek: Poistenie do SP nemusia platiť - ale nemocenské sa za určitých okolností vyplatí.;)
Tánička
04.10.06,07:00
Ak zrušia pracovný pomer (v súčasnosti už nemá význam hovoriť - hlavný pracovný pomer), budú platiť iba ZP 4+10%. Ak nebudú mať žiadnu odmenu, musia platiť ZP ako dobrovoľne nemzamestnaní-t.z.634 Sk. Ak naozaj chcú ušetriť na ZP, stačí keď si dajú odmenu 1 Sk, potom odvod do ZP bude 2 Sk.:eek: Poistenie do SP nemusia platiť - ale nemocenské sa za určitých okolností vyplatí.;)


Takže nemusia byť zamestnaní, ani poberať žiadnu odmenu ako konatelia, stačí ak si budú dobrovoľne platiť odvody? Môže to tak byť?
Ďakujem :)
Jozef Mihál
04.10.06,07:12
Môže to tak byť, najvyššia úspora sa dosiahne riešením, ktorá navrhol ajobs (s ktorým súhlasím, ak konateľ je ženatý a nezdaniteľnú čiastku na neho a daňový bonus na deti si uplatní zarábajúca manželka - ak tomu tak nie je, sú iné optimálne riešenia).