stratena
19.09.06,09:35
zdravicko, nema tu niekto skusenosti s tym ako sa vyhnut plateniu odvodov z odmien poskytovanym zamestnancom?neda sa to nejako obist?alebo to je prisne tajna informacia?sefka vravela, ze by to vyplacala z dividend akoze svoje dividendy by davala zamestnancom...lenze mi niesme akciovka ale s.r.o.-vie mi niekto poradit?
Jozef Mihál
19.09.06,07:42
Jedno z riešení je to, čo navrhuje šéfka - bude obdarovávať zamestnancov, kde peniaze na dary vezme zo svojich podielov na zisku.

Druhé riešenie sú napr. odmeny poskytované pri príležitosti životných a pracovných jubileí zamestnancov.
Jana Motyčková
19.09.06,07:43
zdravicko, nema tu niekto skusenosti s tym ako sa vyhnut plateniu odvodov z odmien poskytovanym zamestnancom?neda sa to nejako obist?alebo to je prisne tajna informacia?sefka vravela, ze by to vyplacala z dividend akoze svoje dividendy by davala zamestnancom...lenze mi niesme akciovka ale s.r.o.-vie mi niekto poradit?
Ak by to šéfka robila oficiálne, z podielov na zisku vyplatených zamestnancom bez majetkovej účasti sa už platí všetko poistné.
stratena
19.09.06,07:55
a akym sposobom by sa to potom evidovalo na mzdach a akym sposobom v uctovnictve keby to boli odmeny pri prílezitosti jubilei?toto ma zaujalo vedel by si mi o tom napisat troska viac aky tam je system?dakujem
stratena
19.09.06,08:55
naozaj mi nevies dalej poradit?
Jozef Mihál
19.09.06,09:00
Je také porekadlo o prste a ruke.
sojana
19.09.06,09:18
Jedno z riešení je to, čo navrhuje šéfka - bude obdarovávať zamestnancov, kde peniaze na dary vezme zo svojich podielov na zisku.

Druhé riešenie sú napr. odmeny poskytované pri príležitosti životných a pracovných jubileí zamestnancov.


- presne tak, ako píše p. Mihál. Ak chceš vyplácať zamestnancom odmeny pri životných a pracovných jubileách, z ktorých sa neplatia odvody na ZP a SP mala by si to mať podložené aspoň internou smernicou. Toto vyplácanie odmien by malo byť dôveryhodné.
Dá sa takto odmena vyplatiť, je to zhruba jeden, dva-krát do roka. Ale nie každý mesiac a každému.
stratena
19.09.06,09:21
sojana dakujem, p. Mihal nechcela som "celu ruku" len som chcela doplnit info este som sa s takymto niecim nestretla, velmi dakujem za odpoved
Zdeni
19.09.06,09:36
kacena26
19.09.06,10:06
zdravím Vás
mna zaujala to pri plíležitosti jubilea.nasa firma oslavi tento rok 10 zalozenie. tak mozem navrhnút šefovi aby dal takéto odmeny jednorázovo kazdému zamestnancovi v jeden mesiac? a do akej výšky? a ako to bude potom zaučtované v učtovníctve? ale dan sa s takejto odmeny platí že?
ja nie som mzdárka ja len účtujem...
Paula
19.09.06,10:09
zdravím Vás
mna zaujala to pri plíležitosti jubilea.nasa firma oslavi tento rok 10 zalozenie. tak mozem navrhnút šefovi aby dal takéto odmeny jednorázovo kazdému zamestnancovi v jeden mesiac? a do akej výšky? a ako to bude potom zaučtované v učtovníctve?

Jubileom je myslené osobné, nie firemné hádam .
Zdeni
19.09.06,10:17
zdravím Vás
mna zaujala to pri plíležitosti jubilea.nasa firma oslavi tento rok 10 zalozenie. tak mozem navrhnút šefovi aby dal takéto odmeny jednorázovo kazdému zamestnancovi v jeden mesiac? a do akej výšky? a ako to bude potom zaučtované v učtovníctve? ale dan sa s takejto odmeny platí že?
ja nie som mzdárka ja len účtujem...
Požičiam si z príspevku p. Mihála:
Druhé riešenie sú napr. odmeny poskytované pri príležitosti životných a pracovných jubileí zamestnancov.
kacena26
19.09.06,10:19
teraz to nemožem májst ale na porade som videla podobnú temu kde sa zmienoval niekdo o takomtom výroči firmy ale vtedy som tedy som tomu nevenovala pozornosť.
nestretol sa niekto stakýmto pripadom?
Jozef Mihál
19.09.06,10:38
zdravím Vás
mna zaujala to pri plíležitosti jubilea.nasa firma oslavi tento rok 10 zalozenie. tak mozem navrhnút šefovi aby dal takéto odmeny jednorázovo kazdému zamestnancovi v jeden mesiac? a do akej výšky? a ako to bude potom zaučtované v učtovníctve? ale dan sa s takejto odmeny platí že?
ja nie som mzdárka ja len účtujem...
POZOR !!! Nie firemné výročie, musí ísť o pracovné výročie zamestnanca !
vnucka
29.11.06,06:56
Na otázku, či môžeme vyplatiť odmeny pri pracovnom výročí firmy - 15 výročie založenia firmy, sme dostali nasledovnú odpoveď zo VŚZP:

Začneme od Zákonníka práce, na ktorý sa náš zákon v odvolávke 44e) odvoláva. Podnik sa mylne domnieva, že v § 13 ods. 4 písm h/ nie je definované o aké pracovné výročie sa jedná. Práve odvolávka 43e) toto definuje a upresňuje. Citujem § 118 ods. 3 Zákonníka práce : „Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.“ (pod pojmom „jeho pracovného .....“ rozumieme zamestnancovo pracovné výročie). Keby neexistovalo ustanovenie § 13 ods. 4 takúto odmenu by sme považovali za mzdu a bola by započítavaná do vymeriavacieho základu. Ust. § 13 ods. 4 písm. f) nám medzi položky, ktoré sa nezarátavajú do vymeriavacieho základu jednoznačne určil odmeny vyplácané pri pracovnom výročí a životnom výročí zamestnanca, podľa znenia zákonníka práce a nie pri „pracovnom, alebo životnom“ výročí podniku. Ak toto 15. výročie podnik považuje za pracovné výročie zamestnanca, je potrebné doplniť jeho otázku o vysvetlenie o akú právnu normu sa opiera. V žiadnom prípade sa nemôže opierať o ust. § 118 ods. 3 Zákonníka práce, pretože nejde o výročie zamestnanca, ale podniku, a preto nemožno ani takéto odmeny považovať za odmeny v zmysle § 13 ods. 4 písm. h/ zákona o zdravotnom poistení.
Na záver len poznámku k tomu, že sa platiteľ opiera o vysvetlenie v Sociálnej poisťovni. Na rozdiel od zákona o zdravotnom poistení sa v zákone o soc. poistení č. 461/2006 v § 138 ods. 2, ktorý hovorí o tom, čo sa do vymeriavacieho základu zamestnanca nezapočítava, skutočne spomínajú pracovné a životné jubileá zamestnanca, ale bez odvolávky na konkrétne ustanovenia zákonníka práce. To znamená, že ak v soc. poistení nie sú pracovné a životné jubileá ničím obmedzené, mohla byť odpoveď zo soc. poisťovne taká, ako uvádza platiteľ. Zdravotné poistenie však upravuje zákon č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorý má obmedzenie v odvolávke 44e) a preto iná jeho aplikácia, ako je uviedené vyššie nie je možné.
Jozef Mihál
29.11.06,07:04
POZOR !!! Nie firemné výročie, musí ísť o pracovné výročie zamestnanca !
tak, tak....
danasv
14.12.06,10:06
Ja som niekde zacula aj o niecom takom ako prispevok na dovolenku.. no zial nic viac neviem.. vraj sa z toho tiez neplatia odvody.. no neviem to naisto... takze len ak by vedel niekto doplnit...
janinka0209
17.09.08,07:38
Chcela by som sa spýtať, riaditeľovi bude vyplatená odmena pri životnom jubileu vo výške 1000,- Sk. Platia sa z tejto sumy odvody, alebo daň?
profi
28.11.08,07:37
Zamestnávateľ by nás chcel odmenit na konci roka, no mame zistit aka forma by bola najvýhodnejsia,aby sa co najmenej muselo z toho odviest ...pokial by nam dal napr, poukazky do hodnoty 5.000,-Sk,co by to znamenalo z pohladu odvodov a daní pre nas zamestnancov a co pre firmu? alebo mate iný typ na odmenovanie zamestnancov? dakujem
profi
28.11.08,08:10
neporadí nikto? :(
aandreaa
28.11.08,08:16
pekny den, chcela by som sa opytat, ako je to s rocnou odmenou ak je konatel, zaroven zamestnanec firmy , plati sa z odmeny iba ZP 14% a dan? dakujem
drobeceva
28.11.08,10:11
Zamestnávateľ by nás chcel odmenit na konci roka, no mame zistit aka forma by bola najvýhodnejsia,aby sa co najmenej muselo z toho odviest ...pokial by nam dal napr, poukazky do hodnoty 5.000,-Sk,co by to znamenalo z pohladu odvodov a daní pre nas zamestnancov a co pre firmu? alebo mate iný typ na odmenovanie zamestnancov? dakujem
Ak by išli tie poukážky zo sociálneho fondu, iba by sa to zdanilo /950.- Sk z uvedenej čiastky/
Jana Motyčková
28.11.08,10:35
pekny den, chcela by som sa opytat, ako je to s rocnou odmenou ak je konatel, zaroven zamestnanec firmy , plati sa z odmeny iba ZP 14% a dan? dakujem
Tú odmenu dostane ako konateľ alebo ako zamestnanec?
pampeliska
08.10.09,09:18
Ahoj poraďáci,
viem, že z odmien vyplácaných zamestnancom pri pracovnom alebo životnom jubileu /musí to byť zakotvené v kolek.zmluve, alebo v internej smernici/sa nezrážajú odvody do poisťovní v zmysle § 138 ods.2 zák.o soc.poistení. Ale mňa by zaujímalo, či je možné takúto odmenu vyplatiť zamestnancovi,aj keď nemá okrúhle narodeniny. Zamestnávateľ sa chce vyhnúť plateniu odvodov.
Ďakuje sa radu.
Jozef Mihál
08.10.09,15:12
V zákone sa nepíše nič o nejakých okrúhlych jubileách...
Paula
08.10.09,15:36
Ahoj poraďáci,
viem, že z odmien vyplácaných zamestnancom pri pracovnom alebo životnom jubileu /musí to byť zakotvené v kolek.zmluve, alebo v internej smernici/sa nezrážajú odvody do poisťovní v zmysle § 138 ods.2 zák.o soc.poistení. Ale mňa by zaujímalo, či je možné takúto odmenu vyplatiť zamestnancovi,aj keď nemá okrúhle narodeniny. Zamestnávateľ sa chce vyhnúť plateniu odvodov.
Ďakuje sa radu.


Zamestnávateľ by mal v prvom rade zvážiť, či zamestnanca odmeniť naozaj chce (keďže je mu ľúto odvodov). A odmena by hádam nemala byť kvôli narodeninám ale z dôvodu pracovného výkonu. Ak je mu ľúto, nech si pán podnikateľ šupne peniažky do ponožky a nemusí hľadať § :).