svedia
04.02.21,18:25
Zdravím prosím chcem sa opýtať,, treba robiť daňové priznanie aj na Slovensku? ak tam človek celoročne žije a má príjem iba v Čechách a aj tam sa urobí DP Ďakujem za odpoveď ????
mondes
04.02.21,17:59
Ak príjem z Čiech presiahol polovicu NČZD, t.j.2207,10 Eur a daňovník má na SK trvalý pobyt, je povinný podať na SK DP a uviesť v ňom všetky celosvetové príjmy.
ivka70
04.02.21,20:39
TP predsa nie je podmienka danovej rezidencie, z coho vychadza tvoje tvrdenie?
kn-alka
05.02.21,08:23
aj ja som mala pokutu za nepodanie DP, lebo trvalý pobyt mal na SK, musel podať DP z celosvetových príjmov na SK
kn-alka
05.02.21,08:24
ak má trvalý pobyt na SK, pre istotu vždy podávam DP na SK z celosvetových príjmov, lebo už sme mali pokutu za nepodanie DP.
kn-alka
05.02.21,08:26
Daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava a právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia.
kn-alka
05.02.21,08:27
práveže trvalý pobyt je podmienkou daňovej rezidenice
mondes
05.02.21,08:34
Daňovým rezidentom SR ste, ak:

máte na území SR trvalý pobyt
nemáte na území SR trvalý pobyt, ale sa tu zdržiavate aspoň 183 dní roku (súvisle, alebo v niekoľkých obdobiach, pričom sa započítava aj začatý deň pobytu)
ivka70
05.02.21,10:40
my tiez podavame, ale v podstate by dovod nemusel byt, kedze clovek nemoze byt danovym rezidentom 2 krajin sucasne a jednoznacne je rezidentom CR, lebo sa tam zdrziava viac ako 183 dni v roku aj ked tam nema TP, malo by stacit aj oznamenie FU ze nema povinnost podat DP, lebo je rezidentom CR, kde ho podava
tie 2 podmienky, co pise mondes, nemozu byt posudzovane spolocne
misoft
05.02.21,12:34
Podľa mňa - ani nie sú posudzované spoločne
A) Má trvalá pobyt NS
alebo
B) Nemá TP na Sk, ale sa tu zdržiava viac ako 183 dní.
Pre neho teda platí A) - lebo MÁ TP na SK - je teda daňovým rezidentom SR. Že pracuje v ČR - to už je vedľajšie - ako to majú oni vo svojich zákonoch - treba zistiť. Pokiaľ tam platí - ako kn-alka naznačila - uvedie celosvetové prijmy a ak má doklady o zapaltení dane - vyjme ich zo zdanenia
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#PrijemZavislaCinnostZoZahranicia
ivka70
05.02.21,14:04
Ale pre neho plati druha podmienka v CZ, nemoze byt rezidentom v oboch krajinach ....
aj v tom prispevku pisu, ze tu povinnost ma rezident SR, ale nema ju rezident CR, co on preukazatelne je
ja chapem, co pises, vynatie prijmov robime kazdy rok, podavame DP iba z prijmov vynatych v CR, otazka je, ci je skutovne povinnost, ak ten co cely rok pracuje v CR, je tam aj rezidentom ...
kn-alka
05.02.21,14:55
ivka70, aj podľa mňa máš pravdu, ale vysvetlovať to DÚ..... to radšej podám DP a je pokoj. Tak či tak treba niečo podať, buď DP, alebo list, vysvetlenie, že nie som rezidentom SR, lebo oni na DÚ vidia len to, že má trvalý pobyt na SK... to už nevidia, že pracuje v ČR
svedia
22.02.21,07:11
Zdravím,, takže volala som na daňový úrad a treba aj tu na Slovensku urobiť DP alebo tlačivo žiadosť domcil..