anonym28
05.02.21,15:05
Dobrý deň,
Vznikol mi nárok na pracovný odpočinnok / jeden deň/ podľa paragrafu 93 Zákonníka práce..aspoň tak mi to bolo prezentovane.
Robim na zmeny ranna,poobedna nočna..pricom v minulom roku sa vyskytla situácia,že som dostal nariadený nadčas a robil som 6 poobedných do soboty a potom som isiel na nočnú v nedelu.
Teraz zamestnavateľ kedže ma málo objednávook chce aby som zostal doma a odvoláva sa, že si mám vybrať náhradný odpočinok podla pragrafu 93.
Otázka, može mi to prikázať pretože ja to nechcem využiť nakolko za tento deň by som nemal nárok na mzdu.
Ďakujem za odpovede,Jozef
ivka70
05.02.21,14:07
Moze ti to prikazat, on ma povinnost ti take volno dat.
Pri kontrole musi preukazat, ze si to volno cerpal.

Mzdu si mal vtedy, ked si robil bez odpocinku alebo ho mal skrateny.
Toto je len tvoja nahradna "nedela", za ktoru mzdu nedostavas.
sito
06.02.21,09:51
Nárok na nariadený pracovný odpočinok ti podľa toho § 93 nevznikol! Kruto povedané, napísané zamestnávateľ ťa chce ojebať o mzdu, ktorú ti má vyplatiť za nadčas, ktorí ti zamestnávateľ nariadil.
sito
06.02.21,10:37
ivka, bože prečo balamútiš Jožka a nie len Jožka, prečo???

"Moze ti to prikazat, on ma povinnost ti take volno dat."

Kde si také niečo v tej 93ke čítala, že si mu napísala takú kravinu! Ten § má názov " Nepretržitý odpočinok v týždni "

" Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok."

Zamestnávateľ je povinný ROZVRHNÚŤ pracovný čas tak ..., nie nariadiť, prikázať nepretržitý odpočinok v týždni!

Podľa § 97, ods. 1 mu môže zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas.

"(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného ROZVRHNUTIA pracovného času a vykonávaná MIMO RÁMCA ROZVRHU pracovných zmien."

Podľa § 121 má zamestnanec nárok na mzdu a príplatok za nariadenú prácu nadčas!

"(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku."

A keďže vykonal ten nariadený nadčas v sobotu, tak mu podľa § 122a patrí aj mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu.

" (1) Zamestnancovi patrí za prácu v sobotu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v sobotu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 1,79 eura."

Záver, zamestnávateľ chce Jožka ojebať o mzdu a mzdové zvýhodnenie za nariadený nadčas v sobotu a aj mzdové zvýhodnenie za prácu vykonanú v sobotu.

K rozvrhu: Rozvrh zmien pondelok až piatok, trojzmenná prevádzka, ranná, poobedná, nočná zmena.

Posledná poobedná zmena mu skončí v piatok o 22 hod. na nočnú nastupuje pondelok o 22 hod. Nepretržitý odpočinok má 68 hod. Ale ...

Posledná poobedná zmena a nariadený nadčas mu skončí v sobotu o 22 hod. na nočnú nastupuje pondelok o 22 hod. nepretržitý odpočinok má 42 hod. Ale ...

Posledná poobedná zmena a nariadený nadčas mu skončí v sobotu o 22 hod. na nočnú nastupuje v nedeľu o 22 hod. nepretržitý odpočinok má 18 hod. PREČO?
ivka70
06.02.21,11:43
Sito, zaza trepes, staci si precitat bod 5 prislusneho paragrafu a nekomentovat od veci
(5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je POVINNÝ dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.
sito
06.02.21,11:58
A toto čo? Nemôžeš, nedokážeš pochopiť?

"alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov PO DOHODE SO ZAMESTNANCOM, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal RAZ ZA DVA TÝŽDNE najmenej 24 HODÍN nepretržitého odpočinku v týždni "

"zamestnávateľ je POVINNÝ"

POSKYTNÚŤ neznamená NARIADIŤ, či?
Jana Motyčková
06.02.21,18:24
V pôvodnej otázke sa nič o nadčase nehovorilo. Po oprave otázky sú tam skombinované dve veci - odpočinok podľa § 93 a nadčas a možné náhradné voľno. Ak bol nariadený nadčas, aj keď na deň nepretržitého odpočinku v týždni, týmto sa (aj keď to môže znieť zvláštne) nepretržitý odpočinok v týždni neskráti, pretože nepretržitý odpočinok v týždni podľa § 93 je odpočinkom medzi zmenami a nadčas nie je zmena. Nadčas je možné v niektorých prípadoch nariadiť aj na dni nepretržitého odpočinku, a potom nie je potrebné "nariadovať" deň odpočinku navyše. Ak bol nadčas zaplatený, tak to nemôže mať žiadne vplyv na rozvrh zmien a prácu a odpočinok v ďalšom období. Zároveň zamestnávateľ má povinnosť rozvrhnúť pracovný čas dohodnutý v pracovnej zmluve na určité obdobie, max 4-mesačné, čiže v určitom období musí v priemere vychádzať toľko pracovných hodín, koľko má zamestnanec dohodnuté v zmluve - nesmie naplánovať ani viac ani menej. Ak zamestnávateľ naplánoval menej zmien, postupuje chybne a zamestnanec by sa mohol domáhať nedosiahnutej mzdy, ak k nej došlo z tohto dôvodu. Nepretržitý odpoćinok s tým priamo nič nemá.
sito
07.02.21,04:59
Áno, nepretržitý odpočinok v týždni a nariadený nadčas sú dve rozdielne veci. Prvé nemôže nariadiť, druhé môže. V kalendárnom roku najviac 150 hod. Zamestnanec môže odpracovať ďalších 250 hod. v roku, ktoré mu zamestnávateľ nemôže nariadiť a nemôže mu za prácu nadčas v roku najviac 400 hod. nariadiť náhradné voľno. Jedine dohodou, teda áno - áno. Dohoda isto nie je,ak zamestnávateľ nariadi v pondelok nadčas na sobotu a piatok nariadi na pondelok náhradné voľno, prípadne nepretržitý odpočinok. Ak zamestnanec povie nie a zamestnávateľ povie, ak nie, tak si nadbytočný. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche si povie zamestnanec a pondelok zostane doma bez mzdy za nariadenú prácu nadčas.
anonym28
09.02.21,19:51
Dakujem za odpovede,bohužial ustne som dostal nariadenie zostať doma na odpocinku bez naroku na mzdu za daný deň,podľa ich vyjadrenia nemožem odmietnu odpočinok,tym je to pre nich vybavané,,,nakoľko podľa zamestavateľa v zákone nie je písane ,že to možem odmietnuť tým je to pre mňa povinné...