Jana Motyčková
08.02.21,12:07
Nezdaniteľnú časť základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (NČ-DDS) si môže v ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní uplatniť daňovník :
- s neobmedzenou daňovou povinnosťou, alebo
- s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90% z tzv. celosvetových príjmov.


Výška NČ-DDS
Výška NČ-DDS je vo výške preukázateľne zaplatených príspevkov daňovníkom v zdaňovacom období, najviac 180 € za rok. Do výšky príspevkov sa nezahŕňa príspevok, ktorý za zamestnanca platí zamestnávateľ (príspevok zamestnávateľa). Ak sa príspevok zráža zo mzdy zamestnanca, do úhrnu príspevkov za rok 2020 sa započíta aj príspevok zrazený za mesiac 12/2020, aj keď bol odvedený do DDS v r. 2021 a nezapočíta príspevok za 12/2019 odvedený na DDS v 1/2020. Ak si daňovník uhrádza príspevky na DDS sám, do úhrnu príspevkov sa započítajú všetky príspevky uhradené na DDS v r. 2020.

Podmienky nároku
Nárok je len na uplatnenie príspevkov zaplatených na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. decembri 2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou bolo zrušenie dávkového plánu. Zároveň daňovník nesmie mať uzatvorenú inú účastnícku zmluvu, ktorá nespĺňa túto podmienku. Ak sa v r. 2020 zrušila stará zmluva (s podmienkami spred 1.1.2014) a uzatvorila sa nová, daňovník nemá nárok na NČ-DDS za rok 2020 ani na novú zmluvu, nárok bude mať až za rok 2021.


Uplatnenie NČ-DDS v Žiadosti o ročné zúčtovanie dane
Ak si chce zamestnanec uplatniť v RZD NČ-DDS, v Žiadosti v časti II bod 3. :
- vyznačí znakom „X“ uplatnenie NČ-DDS,
- uvedie výšku preukázateľne zaplatených príspevkov na DDS v roku 2020,
a predloží príslušné doklady.

Dokladovanie
Ak sa príspevky na DDS, ktoré si chce zamestnanec uplatniť v RZD zrážali u zamestnávateľov, nie je potrebné dokladovať k RZD výšku príspevkov – informáciu o výške príspevkov má zamestnávateľ z vlastných údajov alebo z predložených Potvrdení od ostatných zamestnávateľov. Nie je zákonnou povinnosťou zamestnávateľa, aby kontroloval, či sú splnené zákonné podmienky, napr. či príspevky na DDS boli platené na základe starej alebo novej zmluvy.
Ak príspevky na DDS hradil zamestnanec sám, výšku zaplatených príspevkov doloží dokladom o zaplatených príspevkoch, ktorý vystavila príslušná doplnková dôchodková spoločnosť.
(Pri podávaní DP sa uplatňovanie NČ-DDS nepreukazuje, preukazuje sa iba na výzvu správcu dane).

Dodanenie
Ak bol daňovníkovi vyplatený predčasný výber a v predchádzajúcich rokoch si uplatnil NČ-DDS, je povinný zvýšiť základ dane o sumu uplatnených príspevkov v NČ-DDS a to v DP za zdaňovacie obdobie do 3 rokov od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu bola táto suma vyplatená (§ 11 ods. 13).
Marika78
15.02.21,09:18
Zamestnanec v marci 2019 prestupil zo Stability do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. V Stabilite mal starú zmluvu bez zrušenia dávkového plánu, v novej spoločnosti má zmluvu bez dávkového plánu, ( má doklad ). Mal zamestnanec nárok na NČ- DDS v roku 2019?
Ďakujem
Jana Motyčková
15.02.21,09:36
Nie, nemal. To, čo uvádzam v prvom príspevku platilo aj v roku 2019.
Iveta Matlovičová
15.02.21,12:02
Zamestnanec v marci 2019 prestupil zo Stability do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. V Stabilite mal starú zmluvu bez zrušenia dávkového plánu, v novej spoločnosti má zmluvu bez dávkového plánu, ( má doklad ). Mal zamestnanec nárok na NČ- DDS v roku 2019?
Ďakujem



pokial "stara" zmluva v DDS Stabilita stale trva, nemá za rok 2019 na tuto danovu ulavu na novu zmluvu narok; pokial by však v Stabilite prešiel na nove podmienky sporenia (zrusil by davkovy plan), tak v takom pripade podmienky pre rok 2019 splnil, z otazky nie je presne zrejme, o aky pripad islo - vid priklad z Financnej spravy pre objasnenie:



Príspevky na DDS a zmeny zmlúv v priebehu roka
Daňovník si od roku 2010 platí sám mesačne príspevky na DDS. Dňa 16. 6. 2019 podpísal dodatok k uzatvorenej účastníckej zmluve, ktorého súčasťou je zrušenie dávkového plánu. Môže si za zdaňovacie obdobie 2019 do úhrnu príspevkov na DDS započítať aj príspevky, ktoré zaplatil v tomto roku do 16. 6. 2019?
Odpoveď :
Aj napriek tomu, že daňovník podpísal dodatok k uzatvorenej účastníckej zmluve až 16. 6. 2019, za zdaňovacie obdobie 2019 si pri výpočte úhrnu príspevkov na DDS, môže započítať príspevky preukázateľne zaplatené od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019, najviac však do výšky 180 €
Adriannna
15.02.21,16:01
presne toto som dnes riešila, či mi stačí potvrdenie o uplatnení NčZD, ktoré mi zamestnanci prinesú od DDS, alebo mi musia priniesť kopiu Zmluvy, od kedy bola uzatvorená, alebo podpísaný dodatok. Sumu poznám, lebo ju zrážam z výplat. Ďakujem
Iveta Matlovičová
15.02.21,19:24
presne toto som dnes riešila, či mi stačí potvrdenie o uplatnení NčZD, ktoré mi zamestnanci prinesú od DDS, alebo mi musia priniesť kopiu Zmluvy, od kedy bola uzatvorená, alebo podpísaný dodatok. Sumu poznám, lebo ju zrážam z výplat. Ďakujem

v takomto pripade, je potrebne k dohode o zrazke zo mzdy dolozit kopiu ucastnickej zmluvy, prip. kopiu dodatku k tejto zmluve
Marika78
16.02.21,08:02
Ešte k príspevku č. 1. Stabilita v apríli 2019 presunula celu nasporenú sumu na inú doplnkovú dôchodkovú spoločnosť. Podľa ich vyjadrení už zamestnanec nemá s nimi žiadnu zmluvu. Čiže k 31.12.2019 mal len jednu so zrušeným dávkovým plánom.
Iveta Matlovičová
16.02.21,09:11
Ešte k príspevku č. 1. Stabilita v apríli 2019 presunula celu nasporenú sumu na inú doplnkovú dôchodkovú spoločnosť. Podľa ich vyjadrení už zamestnanec nemá s nimi žiadnu zmluvu. Čiže k 31.12.2019 mal len jednu so zrušeným dávkovým plánom.



podstatne je to co pisete, ze ma na nej zruseny davkovy plan a nema ziadne dalsie "stare" zmluvy, takze narok na NCZD DDS je
jvp111
01.02.23,10:47
Dobrý deň,
od januára nám zamestnávateľ prispieva na DDS pevnou čiastkou. Príspevok zamestnávateľa navyšuje vymeriavací základ pre výpočet zdravotného poistenia a započítava sa do základu dane zamestnávateľa?
Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
01.02.23,12:51
Dobrý deň,
od januára nám zamestnávateľ prispieva na DDS pevnou čiastkou. Príspevok zamestnávateľa navyšuje vymeriavací základ pre výpočet zdravotného poistenia a započítava sa do základu dane zamestnávateľa?
Za odpoveď ďakujem.

Áno. (do základu dane zamestnanca).
Marika78
08.02.23,11:09
Dobrý deň, chcem sa spýtať, má zamestnanec nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na DDS za rok 2022 ,ak má uzatvorené dve účastnícke zmluvy uzatvorené po 31.12.2013- bez dávkového plánu, na jednom potvrdení ma sumu príspevkov 0,00€ a na druhom sumu príspevkov.
Ďakujem
Jana Motyčková
08.02.23,11:52
Ak sú obe zmluvy uzatvorené po 31.12.2013, môže si uplatniť NČ na DDS.
Negoce
14.03.23,17:36
Dobrý deň,
zamestnanec (60. ročný) v roku 2022 vybral časť peňažných prostriedkov z DDS , požiadal o výplatu dôchodku, ktorý poukazuje spoločnosť.

Zároveň aj začal znovu sporiť (nová DDS) .

Mám otázku, stará zmluva a výplaty "dôchodkov" nepatria do DP, teda sa nedodaňujú, a na základe novej zmluvy si môže zamestnanec znovu odpočítavať 180,- € zo základu dane? ďakujem
Jana Motyčková
15.03.23,08:33
Plnenia z doplnkového dôchodkového sporenia sú oslobodené od dane (§ 9 ods. 2 písm. l). Ak išlo o predčasný výber a v minulosti si uplatňoval NČZD na DDS, tak je povinný do 3 rokov v DP zvýšiť základ dane o sumu príspevkov, ktoré v si minulosti uplatnil ako NČZD na DDS. Ak nešlo o predčasný výber, tak nič nerieši.
K uplatneniu NČZD na DDS, dôležité je, či tá zmluva, ktorá bola v roku 2022 skončená, bola tzv. "stará" - uzatvorené pred r. 2014 a nezmenené podmienky na nové pravidlá, alebo nová.

Ak tá ukončená zmluva bola "stará", tak v r. 2022 si nemôže uplatniť NČZD na DDS na novú zmluvu. NČZD si bude môcť uplatniť až v roku 2023.
Ak ukončená zmluva bola "nová", môže si uplatniť príspevky na DDS ako NČZD aj za rok 2022.