sakal456
09.02.21,16:58
Zdravím.

Potreboval by som poradiť, ako najlepšie postupovať.

Vysvetlím situáciu:
Sme vlastníkmi bytov v bytovom dome.
Platíme si správcu, ktorý zabezpečuje správu bytového domu.
Zazmluvnili sme firmu na obsiahlejšiu rekonštrukciu.
Jeden z bod rekonštrukcie boli spoločné elektrické rozvody.
Zazmluvnili sme si stavebný dozor, ktorý mal rekonštrukciu dozorovať.

Po troch rokoch od rekonštrukcie sme zistili, že ani jeden z elektromerov či ističov nieje zaplombovany.

Otázka je. Kto nesie za daný stav zodpovednosť a, ako ho vyriešiť?

Kontaktoval som správcu. Viac krát urgoval a napriek tomu za 3 mesiace nevyriešil nič. Podľa všetkého sa bojí zodpovednosti v prípade, že bude treba platiť pokutu za neoprávnený odber.

Môj laický názor je taký, že chybu urobil stavebný dozor, ktorý má dohliadať nad všetkými úkonmi. Ako ho, ale donútiť, aby svoju chybu napravil?
buchač
09.02.21,16:03
Elektromery plombuje dodávateľ elektrickej energie...a to bez diskusie.
https://www.retel.sk/33/postup-pri-poruseni-plomby-na-elektromere-v-roku-2017-uniqueiduchxzASYZNaPjHDqxmLat7mVkICHYAqhjAfKtmfKBk k/



Ako postupovať v prípade, že majiteľ nehnuteľnosti, ktorú vlastní, má porušené plomby na elektromere, ktorý vedie elektrinu do nehnuteľnosti?

V prípade porušenia plômb na elektromere ste povinný túto skutočnosť bezodkladne oznámiť Vášmu dodávateľovi elektriny. V oznámení je vhodné aj opísať okolnosti za ktorých došlo k porušeniu plômb, teda upozorniť na skutočnosť, že elektromer sa nachádza na verejne prístupnom mieste, ktokoľvek má k nemu prístup a teda môže s ním neoprávnene manipulovať. V prípade, ak bude od Vás dodávateľ vymáhať náhradu škody na súde poukázaním na §46 ods. 1 písm. c) zákona č. 251/2012 Z.z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov „Neoprávneným odberom elektriny je odber elektriny meraný určeným meradlom, na ktorom bolo porušené zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii a ktoré nezaznamenáva alebo nesprávne zaznamenáva odber elektriny, alebo určeným meradlom, ktoré nebolo namontované prevádzkovateľom sústavy“, môžete sa úspešne brániť poukazom na skutočnosť, že Zákon o energetike neobsahuje žiadne ustanovenie, ktoré by zodpovednosť za neoprávnený odber plynu pripisovalo ako objektívnu zodpovednosť vlastníkovi odberného miesta. Keďže na predmetný prípad sa vzťahuje právny režim subjektívnej zodpovednosti, dodávateľ elektriny by musel preukázať, že sú naplnené všetky predpoklady zodpovednosti za škodu, ktorými sú: 1. protiprávny úkon 2. vznik škody 3. príčinná súvislosť medzi protiprávnym úkonom a vznikom škody 4. zavinenie. K uvedenému možno ešte dodať, že samotné porušenie plomby, nemusí mať automaticky za následok vznik škody spočívajúci v neoprávnenom odbere elektriny. Ide však o otázku, ktorá by v prípadnom súdnom konaní bola predmetom znaleckého dokazovania.
Adortl
09.02.21,16:18
Elektromery plombuje distributor, nie dodavatel . Ako ma distribucna vediet, ze niekde robili rekonstrukciu ? Sakal sa pyta na zodpovednost. Firma bola povinna poziadat distribucnu o suhlas odplombovat elektromer, urobit reviznu spravu a tu predlozit distribucnej spolocnosti. Ta ju posudi a zaplombuje elektromery. Zodpovednost nesie spravca bytov, ktory takuto odflaknutu robotu podpisal a vyplatil
sakal456
09.02.21,16:27
Neviem či sme sa pochopili, ale skôr nie. Otázka neznela, kto má prísť zaplombovať elektromery, ale kto je zodpovedný za nezaplombované elektromery + ako postupovať. Žiadať distribútora o zaplombovanie alebo žiadať zodpovednú osobu (firmu) o vyriešenie problému?

Ak totiž v tomto momente ja nahlásim potrebu zaplombovať elektromery a aj spôsob, ako prišlo k odplombovaniu, nič to nemení na tom, že pravdepodobne dostanem pokutu. Ja ako vlastník bytu. A všetci podstatní vlastníci tiež.

Som za to zodpovedné ja a je tá pokuta oprávnená alebo je zodpovedný niekto iný z toho reťazca?
Dostane pokutu niekto iný, ten kto mal opätovne plombovanie nahlásiť?
Ak má zodpovednosť niekto iný, musím pokutu zaplatiť ja a vymáhať si ju?
Je vôbec možné vymáhať škodu napr. od stavebného dozoru?
sakal456
09.02.21,16:59
@buchač
ďakujem za doplnenie odpovede.