2018
10.02.21,07:55
Mám urobiť jednému pánovi daňové priznanie. Je zamestnaný. Popri tom mal zmluvu o získavaní údajov. Na zmluve je uvedené rodné číslo, ale je k tomu vystavená faktúra na jeho DIČ, ktoré mal, keď prenajímal. Teraz neviem, ku čomu mám priradiť tento príjem. Podľa mňa skôr príležitostný...
marjankaj
10.02.21,08:23
A vieš koľko je živnostníkov, ktorí majú tiež takéto príležitostné príjmy?
kn-alka
10.02.21,08:26
faktúra je určite zle vystavená, ak dotyčný odovzdal na DÚ kartičku DIČ z dôvodu ukončenia živnosti
veronikasad
10.02.21,09:24
Nepíše že mal živnosť, prenajimal byt...
kn-alka
10.02.21,09:34
... aj tak pri ukončení prenajímania mal odovzdať kartičku DIČ, nie?
marjankaj
10.02.21,09:37
A keby aj naďalej prenajímal?
Katy a R
10.02.21,09:48
ten "jeden pán" určite vie, ako to bolo - aj či odovzdal DIČ a ukončil registráciu na daň z príjmov, alebo nie. registráciu mu ukončia len ak už nemá žiadnu inú činnosť, pre ktorú je potrebná :). Takže si treba overiť, čo bol zač (či to nie je príjem podľa § 6)
A ak by to aj bol príležitostný príjem (§8) a má to zmluvne ošetrené, že objednávateľ si to dal do nákladov - aj tak to ide do DP- zdaniteľným príjmom je to od jedného centu. A
marjankaj
10.02.21,09:53
Ale to my nemôžeme vedieť;)
Aj kaderníčky majú živnostenský list a ich príjmy sú vlastne "príležitostné" v tejto dobe, či?:eek:
Alebo sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti. To je tiež príležitostný príjem, lebo každý rok ten príjem mať nemusí.
Katy a R
10.02.21,09:58
janko - a čo píšem? - že ten "jeden pán", ktorému má urobiť DP to určite vie;) .... veď nemyslela som teba !
marjankaj
10.02.21,10:03
No veď to. A prečo sa teda nespýta toho pána? To máme zisťovať my?
marjankaj
10.02.21,10:23
Pojem "príležitostné príjmy" som v zákone nenašiel
Predpokladám, že druhá strana si "faktúru" chce dať do nákladov. V tomto prípade by išlo o príjmy podľa §6. A to aj vtedy ak by si druhá strana uplatňovala paušálne výdavky(ako by som si toto mal zistiť? Najmä 31.3.?)
údaj DIČ nie je povinný. Ak faktúra nespĺňa náležitosti podľa zákona o DPH, tak potom nie je faktúrou.

§8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a)
príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí; za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,33)
2018
10.02.21,14:52
takže takto.... pán prenajímal byt ešte do roku 2019. Nemal IČO, iba DIČ. Kartička bola odovzdaná na DU. Minulý rok kvôli tejto zmluve si obnovil to dič, ale nie je to klasická živnosť. Takže ako to mám chápať? O aký druh príjmu sa jedná? Bude doplácať odvody?
marjankaj
10.02.21,15:13
§6/2
Je ešte niečo, čo si "zabudla" uviesť?
avalik
10.02.21,16:00
o aky druh zmluvy ide? zmluva o "ziskavani" udajov? cize opakovana cinnost za ucelom dosiahnutia zisku? vo vlastnom mene a na vlastnu zodpovednost?
marjankaj
10.02.21,16:10
To bude asi tajné.:eek:
avalik
10.02.21,17:14
ono je jedno ci si objednavatel dal do nakladov alebo nie ... je zmluva objednavatel mal moznost si to dat do vydavkov - uz to nie je prilezitostny prijem
marjankaj
10.02.21,20:37
Zavolaj si na finančnú správu alebo im napíš mail. Nech ti poradia oni.