DoriBori
10.02.21,15:02
Ahojte,
v apríli (28.4.2021 bude mať syn 3 roky) sa mi končí rodičovská dovolenka. V práci chcem požiadať o ukončenie pracovného pomeru dohodou ku koncu mesiaca apríl a vybrať si 2 dni dovolenky (2 dni, lebo syn bude mať narodeniny 28.4. a potom sú ešte 2 pracovné dni v apríly - čiže ak sa nemýlim, dovolenku by som potrebovala na 29. a 30. apríla a na úrade by som mala byť zaevidovaná ako nezamestnaná od 1.5.2021).
Na podporu mám nárok, to viem (odpracovala som na jednom mieste 3 roky, potom MD, RD, reťazovo druhá MD, terajšia RD; žiadne PN, žiaden dodatočný príjem).
Budem sa musieť hlásiť na úrade aj počas poberania dávky v nezamestnanosti?
Potom by som sa chcela prihlásiť na "neplatenú RD", čiže ako osoba starajúca sa o dieťa do 6. roku. Dá sa na to prihlásiť hocikedy? Nemusí to byť pokračovaním riadnej rodičovskej dovolenky (plynulý prechod z jednej na druhú bez prerušenia)?

Budem vďačná, ak mi budete vedieť poradiť! :-)

(1) Správne som uviedla dátumy v mojej žiadosti?
"Týmto si Vám dovoľujem navrhnúť uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru podľa ustanovenia § 60 Zákonníka práce. Navrhujem, aby bol v písomnej dohode uvedený dátum 30. 04. 2021 ako deň skončenia pracovného pomeru.
Dovoľujem si Vás požiadať o súhlas s čerpaním dovolenky 29. 04. 2021 a 30. 04. 2021.
Zároveň Vás žiadam o vyplatenie náhrady mzdy za nevyčerpanú časť dovolenky.

(2) Budem sa musieť hlásiť na úrade práce (a nosiť opečiatkovaný papierik z miestnych potravín... :-D ) počas poberania dávky v nezamestnanosti? Ako často?

(3) Dá sa prihlásiť na "neplatenú RD" po uplynutí nároku na poberanie dávky v nezamestnanosti?
veronikasad
10.02.21,14:06
mala si počas RD nejaký príjem ? (dohoda, čerpanie dovolenky ...) Uveď obdobie MD
veronikasad
10.02.21,14:21
Na príjem som sa pýtala preto, že ak si nejaký mala, tak ti čerpanie a preplatenie dovolenky nepomôže pri navýšení vymer.základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti.
veronikasad
10.02.21,14:30
V žiadosti musíš uviesť, že žiadaš o ukončenie rodičovskej dovolenky k 28.4.2021+čerpanie dovolenky za 29.-30.4.2021 a následné ukončenie pracovného pomeru dohodou k 30.4.2021. Počas RD máš prerušené poistenie a keby ti bola všetka dovolenka preplatená, neovplyvní to vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

Ak sa zaeviduješ ako uchádzač o zamestnanie na UP, musíš plniť všetky povinnosti uchádzača, Keď ti ponúknu prácu a bezdôvodne ju odmietneš, budeš vyradená z evidencie.

Ako osoba starajúca o dieťa do 6 rokov môžeš byť evidovaná v zdr. a soc.poisťovni len v prípade, ak dieťa nebude navštevovať predškolské zariadenie viac ako 4 hod. denne
DoriBori
11.02.21,22:25
Ďakujem za odpoveď! :)
Vieš mi, prosím, poradiť, ako je to v prípade, ak som sa odsťahovala a žiadosť o dohodu budem posielať poštou? --> Mám zároveň vyplniť a priložiť aj dve vyhotovenia dohody o skončení prac. pomeru, aby to v prípade súhlasu s mojou žiadosťou mohol zamestnávateľ hneď aj vyplniť, podpísať a poslať mi naspäť? Alebo mám počkať na jeho vyjadrenie k mojej žiadosti a až potom tú dohodu zvlášť poslať?
ivka70
12.02.21,05:15
Dohodu vyrobi zamestnavatel, tu neposielas ty, Ty posielas len navrh na ukoncenie PP dohodou.
veronikasad
12.02.21,05:57
So zamestnávateľom treba vopred komunikovať aj telefonicky, lebo s dohodou nemusí súhlasiť. V tom prípade treba oznamenie o ukonceni RD poslat uz začiatkom marca, aby si este do konca mesiaca marca v prípade nesúhlasu stihla poslať výpoveď. Pracovný pomer by skoncil az 31.5. Zrejme po dvoch porodoch mas dosť dovolenky na vykrytie celeho obdobia vypovednej doby.