Emik27
11.02.21,11:55
Dobrý deň,
prosím o radu.. od 1.3. majú zamestnanci na výber - stravné lístky alebo finančný príspevok.. Stravné lístky sa dávajú na začiatku mesiaca.. Ako to bude prosím s finančným príspevkom? Ten má ísť zamestnancom tiež na osobné účty na začiatku mesiaca? Alebo až spolu s výplatou???
Ďakujem!!!
ivka70
11.02.21,10:59
Ako chcete, ale jednoduchsie je az skutocny narok spolu s vyplatou.
Upravite v internom predpise.
Emik27
11.02.21,11:04
Ďakujem za reakciu :)
Ja som práveže počula, aby si na to firmy dávali pozor, že je to porušenie, keď sa to nebude dávať na začiatku mesiaca... Ale v praxi sa mi to zdá byť dosť zložité..
ivka70
11.02.21,11:07
To nie je, ani vydavanie stravnych listkov po skonceni mesiaca podla realneho naroku nie je porusenie zakona. Vela firiem to tak praktizuje roky, aj s kontrolou IP, bez pripomienok.

Samozrejme da sa robit aj zalohovo mesiac dopredu a potom doratavat narok v dalsom mesiaci ,ale vidim to tiez ako zbytocne komplikovane.
Emik27
11.02.21,11:11
Ďakujem krásne za odpoveď :)
drma
08.03.21,11:50
Dobrý deň, na upresnenie sa chcem spýtať ako vyplatiť finančný príspevok, keď výplata za marec je vyplácaná v apríli. Ako to potom zadať do výplaty, alebo len vyplatiť v hotovosti alebo na účet začiatkom mesiaca marec?
Emik27
09.03.21,11:21
Dobrý deň :) My sme vyplatili finančný príspevok 1.3. na účty zamestnancov na základe odporúčaní viacerých daňových poradcov, aby nebolo porušené to, že sa strava zabezpečuje na začiatku mesiaca na daný mesiac.. a v marcovej výplate budeme robiť vyúčtovanie, ale to Vám ešte neviem povedať ako :D Aj daňoví poradcovia čakajú na nejaké usmernenie, tak uvidíme :)
drma
09.03.21,11:28
Ďakujem. A sociálny fond ste tiež riešili spolu s finančným príspevkom?
drma
30.03.21,07:31
Dobrý deň, môžem sa spýtať o presný postup účtovania vyplácania finančného príspevku v JÚ, v prípade vyplatenia na účet? Ďakujem za odpoveď.
Sveto_1
22.04.21,10:27
Nám právnik povedal, že to musíme platiť dopredu. Vo výplate je neskoro. Aby zamestnanec mal príspevok na účte, keď ho má použiť.
veronikasad
22.04.21,16:14
Ivka, čítala som stanovisko FS, že aj gastrolístky, ak nebudú vydané vopred, nebudu uznávať pre frimu ako daňový náklad (výdavok).
Emik27
23.04.21,07:58
Áno, finančný príspevok sa podľa viacerých daňových poradcov musí vyplácať dopredu.. a v rámci výplaty sa potom urobí vyúčtovanie skutočného nároku :)
milagros208
23.04.21,10:27
Zbytočne komplikované. A to som si myslela, že možnosťou nezdaneného finančného príspevku sa veci zjednodušia. Viacero vecí okolo toho je komplikovaných a v praxi nepredvítateľných. My sme škola a stravovanie máme zabezpečené v ŠJ. Hlavne teraz, počas pandémie, sa situácia môže zo dňa na deň zmeniť a jedáleň zrazu nie je v prevádzke. Ako mám dopredu vyplatiť tento príspevok, keď neviem predvídať, že ho budem musieť vyplácať. A na základe čoho vlastne mám zamestnancovi tento príspevok zdaniť? Podľa zákona o dani z príjmov §5 ods. 7 písm. b) je finančný príspevok na stravu podľa par. 152 zákonníka práce oslobodený. Zamestnanec tento príspevok podľa §152 vyplatený bol, zamestnávateľ mu ho poskytol a nikde nie je napísané, že to musí byť dopredu. To je len čítanie medzi riadkami, čo si môže x ľudí vysvetliť po svojom.
Dáša_
23.04.21,10:30
milagros208
23.04.21,10:44
Čítala som a vidím tam niekoľko nezrovnalostí. Napr. v otázke č. 5 sa píše : "Táto časť finančného príspevku je pre zamestnanca zdaniteľným príjmom" A následne: Pokiaľ tento príspevok bude zdaniteľným príjmom zamestnanca v zmysle interného predpisu zamestnávateľa,je možné považovať ho za daňový výdavok zamestnávateľa v súlade s § 19 ods. 1 ZDP. T.z., že v zmysle interného predpisu môže, ale nemusí byť zdaňovaný? Či ako to správne chápať? My ako organizácia nemáme daňové, ale rozpočtové výdavky, nemusíme teda zamestnancom finančný príspevok zdaňovať, keď si tieto výdavky neuplatňujeme ako daňové?
Dáša_
23.04.21,14:28
zdaňuje sa vterdy, keď ho poskytneš dozadu, nie dopredu
milagros208
26.04.21,08:50
Ale pri stravných lístkoch sa nikdy nedodaňovalo nič zamestnancovi. Bol postihnutý zamestnávateľ. Teraz ak zamestnanec splní podmienky na nezdanený finančný príspevok a zamestnávateľ mu ho nevyplatí vopred, bude postihnutý aj zamestnanec. Akým právom? Veď on predsa nemá dosah na to, kedy mu zamestnávateľ finančný príspevok vyplatí, a aj tak bude ukrátený.