radyc
12.02.21,10:48
Dobrý deň,

mám od 1991 živnosť -elektrikár. Roku 2011 som sa zamestnal -mal súbeh. Živnosť som z zakrátko fyzicky prestal robiť -čiže príjem zákaziek nula, výdavky (nájom, E,...) zostali.

Ku 29.2.2020 nás rozpustili z organizačných dôvodov. Dostal som 3mes. odstupné. Sociálna poisťovňa ma informovala že poistený povinne byť nemusím, dobrovoľne som sa nepoistil -s tým, že veď sa čo najskôr zamestnám. Zdravotné poistenie som si platil -platím.

Prišiel Covid -stále som živnosť nerobil =príjem nula, nemal ani iné príjmy, ale ani som sa nezamestnal -neriskoval ochorenie. Tak je to dodnes.

Na UP som samozrejme nebol, nepoberal žiadne príspevky -nič som nedával, nič som nežiadal. Ani príspevky v rámci povinne zatvorených prevádzok/činností -kam spadám.

Postrehol som na TA3 rozhovor, že sa príspevok ide zvyšovať. Dokonca kto sa prihlási do SP, bude sa naň prihliadať akoby na stále poisteného -čiže bude spadať do pásma riadne "aj pred tým poistených" -podmienka je prihlásiť sa na platenie SP do 14.2.2021.

Vôbec nič okolo toho neviem, neviem v tom chodiť -nikdy som žiadne príspevky nežiadal. A neviem či sa vôbec správne opýtam:
vedel by mi prosím niekto poradiť? Ak sa do toho 14.2. (čiže otvorené majú už iba dnes -a to pár hodín) teda asi už iba dnes, poistím, budem spadať do akých kritérií? podľa môjho pohľadu som ako SZČO príjem nemal -a teda mi nijako neklesol -čiže pokles vykázať neviem. Ibaže by som bol posudzovaný podľa niečoho iného -možno zamestnania (do 29.2.2020) -tam príjem bol ale podľa odrobených smien -základ v školstve minimum -výplatu "urobili" viac-menej sviatky, nočné, atď, alebo by som bol posudzovaný nejako úplne inak.

viete mi prosím poradiť? Ide mi teraz hlavne o to, či mám bežať do SP sa prihlásiť -nerád by som sa prihlásil "zbytočne" -platby do SP bez príspevku by som asi nezvládol..
veronikasad
12.02.21,10:30
tvoja živnosť trvá ? Ak ano, za rok 2019 si mal príjem ?
radyc
12.02.21,11:14
Áno, živnosť mám neprerušenú od založenia (od 1991).
V 2019 som v živnosti evidoval príjem cca 5€ (päť) -myslím že preplatok za kúrenie, ktoré počas roka platím zálohami (aktívne činnosť elektrikár fyzicky niekoľko rokov nevykonávam).

Bol som ale súbežne aj zamestnaný (2011-2020) -príjem som teda mal zo zamestnania.
veronikasad
12.02.21,12:25
radyc
12.02.21,13:42
Ďakujem veľmi pekne!
takže teda s poistením neponáhľam, preštudujem..
veronikasad
12.02.21,13:46
ak by si mal nárok z opatrenia č. 2 a chcel si ho uplatniť za február, prihláška na RLFO by musela byť doručená do SP dnes, pomohli by ti v prípade PN-ky, kde sa vyžaduje 270 kal.dní nem.poisenia v posledných dvoch rokoch. Započítava sa aj doba poistenia zo zamestnania.
radyc
12.02.21,14:08
Rozklikol som to a je to samý paragraf..nečudujem sa, že to ľudia podali aj "neoprávnene" -zrejme dopletení -nemám šancu to riešiť -riskovať že budem platiť spätne pokuty.. Ak je tam nejaký termín pre SP na dnes, to vzdávam..

Čo ďalej mám šancu ešte urobiť/stihnúť najbližšie?
veronikasad
12.02.21,14:39
K opatreniu c.4 nepotrebuješ dobrovoľnú registraciu v SP. Dobrovolna registracia do 15.2. je urcena zivnostnikom k opatreniu c.2, ktori maju aktivnu zivnost, neplatia povinné odvody do SP a mali prijem podla toho odkedy majú zivnost, v tvojom pripade za rok 2019.

Všetky odkazy ktore som prilozila su k opatreniu c. 4, ak si za november-januar nemal žiadny prijem, nepoberas dôchodok, môžeš dostať za každý mesiac 315€.