domacnost
19.09.06,12:26
Nemala som v úmysle založiť novú tému, ale nemôhla som sa už v tom zorientovať. Mám otázky tykajúce sa dohodára až po zráž., preddavkvoú daň. Budeme zamestnávať dohodára na 2 mesiace. Pôjde o zamestnanca, ktorý nie je evidovaný na Úrade Práce a nie je ani zamestnaný inde na HPP. Mám tomu dohodárovi:

1)dať podpísať vyhlásenie o nezdaniteľnej čiastke, že si ju u nás nebude uplatňovať? Alebo nemusím mu dať takéto vyhlásenie podpísať?

2) mám s dohodárom viesť evidenciu o odprac.hodinách? Stačí takúto evidenciu viesť na hociakom dvojhárku, alebo existuje nejaký predpísaný vzor?

3)môhol by mi tu niekto pripnúť všetky tlačivá ktoré sa odovzdávajú na DÚ a to zvlášť na zrážkovú daň a zvlášť na preddavkovú daň. Hladala som na drsr.sk ale nenašla som.

4) kedy nemusím odviesť dohodárovi daň z jeho príjmu? Treba podpísať nejaké tlačivo?
azuz
19.09.06,10:34
1)dať podpísať vyhlásenie o nezdaniteľnej čiastke, že si ju u nás nebude uplatňovať? Alebo nemusím mu dať takéto vyhlásenie podpísať?
Môžeš ale nemusíš. Ak nepodpíše vyhlásenie,tak príjem do 5000 zdaňuješ zrážkovou daňou. Ak podpíše, uplatňuješ odpočítateľnú položku a zdaňuješ preddavkovo.
2) mám s dohodárom viesť evidenciu o odprac.hodinách? Stačí takúto evidenciu viesť na hociakom dvojhárku, alebo existuje nejaký predpísaný vzor?
Musíš viesť evidenciu o odpracovaných hodinách. Stačí "na hocijakom dvojhárku".

3)môhol by mi tu niekto pripnúť všetky tlačivá ktoré sa odovzdávajú na DÚ a to zvlášť na zrážkovú daň a zvlášť na preddavkovú daň. Hladala som na drsr.sk ale nenašla som.
:eek: To musí skúsiť niekto iný :eek: . Prosím.

4) kedy nemusím odviesť dohodárovi daň z jeho príjmu? Treba podpísať nejaké tlačivo?
Pri dohode ide vždy o príjem zo závislej činnosti, takže podlieha zdaňovaniu. Ak má ale podpísané vyhlásenie, uplatňuješ nezdaniteľnú časť vo výške 7568,-. Teda zdaňuješ až príjem, ktorý po odpočítaní poistného je viac ako 7568,- Sk.;)
sysula
19.09.06,10:35
posielam tlacivko :)
domacnost
19.09.06,10:40
azus, sysula ďakujem za rýchlu odpoved. K tým tlačivám sysula iba toto tlačivo na zráž.daň sa odvádza na dú?

Prosím ťa a tlačivá ohľadom preddav.dane na dú? ale poprosila by osm všetky. Ďakujem.
sysula
19.09.06,10:57
azus, sysula ďakujem za rýchlu odpoved. K tým tlačivám sysula iba toto tlačivo na zráž.daň sa odvádza na dú?

Prosím ťa a tlačivá ohľadom preddav.dane na dú? ale poprosila by osm všetky. Ďakujem.

K zrazkovej dani potrebujes len toto jedno tlacivko..a ostatne tlacivka nemam,bohuzial, ale skusim pohladat, ak najdem este prilepim ;)
katkaj
19.09.06,11:04
azus, sysula ďakujem za rýchlu odpoved. K tým tlačivám sysula iba toto tlačivo na zráž.daň sa odvádza na dú?

Prosím ťa a tlačivá ohľadom preddav.dane na dú? ale poprosila by osm všetky. Ďakujem.
Na preddavkovú sa dávajú štvrťročne prehľady ktoré máš tu:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prehlad2.pdf

a raz ročne sa dávajú hlásenia :

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/hl_zav.pdf
Dadena
19.09.06,13:37
Dohodár neplatí žiadne poistné. Za neho platí poistné do Sociálky iba zamestnávateľ, a to úrazové a od 01.08.2006 aj garančné. A pozor pri dohodárov dôchodcov (či už starobný alebo predčasný). Takéto ososby si podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov nemôžu uplatniť nezdaniteľnú čiastku mesačne.
elims
19.09.06,13:54
Dohodár neplatí žiadne poistné. Za neho platí poistné do Sociálky iba zamestnávateľ, a to úrazové a od 01.08.2006 aj garančné. A pozor pri dohodárov dôchodcov (či už starobný alebo predčasný). Takéto ososby si podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov nemôžu uplatniť nezdaniteľnú čiastku mesačne.

Dadena, prosim Ta, urazove poistenie vo vyske 0.8% a to garancne v akej vyske?
katkaj
19.09.06,13:59
Dadena, prosim Ta, urazove poistenie vo vyske 0.8% a to garancne v akej vyske?

Garančné je vo výške 0,25% za zamestnávateľa. :)
elims
19.09.06,14:14
Dakujem pekne!
azuz
20.09.06,04:29
Dohodár neplatí žiadne poistné. Za neho platí poistné do Sociálky iba zamestnávateľ, a to úrazové a od 01.08.2006 aj garančné. A pozor pri dohodárov dôchodcov (či už starobný alebo predčasný). Takéto ososby si podľa § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov nemôžu uplatniť nezdaniteľnú čiastku mesačne.
Už len k tomu dodám, že ak dohodár - dôchodca bude mať za rok 2006 príjmy vyššie ako 1/2 min. mzdy, tak si musí zaplatiť z toho príjmu 14% ZP - v ročnom zúčtovaní (ak ho nezrušia).
domacnost
27.09.06,06:28
Chcem pokračovať v tejto téme. Spomínaný dohodár má u nás uzatvorenú DOVP. Na SP pri prihlasovaní zamestnanca bol určený dátum výplaty, ako posledný deň v tomto mesiaci.(teda 30.9.06). Ak mu vyplatíme 1823,00 SK dňa 30.9.06, tak :

1) do koľkých dní musím zaplatiť odvody do SP?
2) do koľkých dní musím poslať výkaz na príspevky , poistné do SP?
3) do koľkých dní musím odviesť zrážkovú daň? (kedže nepresiahla vyplatená suma 5 000,00)
4) do koľkých dní musím poslať oznámenie na DÚ od vyplatenia? Ak je to zrážková daň, tak odvedená daň sa už nebude vpisovať do tlačiva štvrťročného PrEHLADU? a koncoroč.HLASENIA?

ˇProsím poraďte.
Paula
27.09.06,06:33
zuziku
27.09.06,06:39
Chcem pokračovať v tejto téme. Spomínaný dohodár má u nás uzatvorenú DOVP. Na SP pri prihlasovaní zamestnanca bol určený dátum výplaty, ako posledný deň v tomto mesiaci.(teda 30.9.06). Ak mu vyplatíme 1823,00 SK dňa 30.9.06, tak :

1) do koľkých dní musím zaplatiť odvody do SP?
2) do koľkých dní musím poslať výkaz na príspevky , poistné do SP?
3) do koľkých dní musím odviesť zrážkovú daň? (kedže nepresiahla vyplatená suma 5 000,00)
4) do koľkých dní musím poslať oznámenie na DÚ od vyplatenia? Ak je to zrážková daň, tak odvedená daň sa už nebude vpisovať do tlačiva štvrťročného PrEHLADU? a koncoroč.HLASENIA?

ˇProsím poraďte.

Odvody treba zaplatit do 30.9.2006, tiež poslať výkaz do SP.
Zrážková dan sa nevpisuje do prehladu ani hlásenia na konci roka.
domacnost
27.09.06,08:30
Prosím Vás môhli by ste mi odsúhlasiť odpovede k hore zadanej otázke či to chápem správne?:

1) Keď vyplatím mzdu 29.9.06, tak zaplatím odvody do SP do 8 dní? alebo v ten deň?

2) výkaz do SP podávam do 8 dní od vyplatenej mzdy?

3) z vyplatenej mzdy odvediem zráž.daň do 15.10.06?

4) nenašla som odpoved do koľkých dní poslať oznámenie na DÚ o zráž.dane. Môžte mi poradiť?
Paula
27.09.06,08:42
3) z vyplatenej mzdy odvediem zráž.daň do 15.10.06

4) nenašla som odpoved do koľkých dní poslať oznámenie na DÚ o zráž.dane.do 15.10.06

Tak, ako je zvýraznené (prečítaj si vyššie pripnutý link).

SP máš tiež vo vyššie pripnutom linku.
jankasm
27.09.06,08:47
Prosím Vás môhli by ste mi odsúhlasiť odpovede k hore zadanej otázke či to chápem správne?:

1) Keď vyplatím mzdu 29.9.06, tak zaplatím odvody do SP do 8 dní? alebo v ten deň?

2) výkaz do SP podávam do 8 dní od vyplatenej mzdy?



Ak je uvedený termín do 30.9.2006 tak aj odvody aj výkaz by mali ísť v rovnakom termíne.
domacnost
27.09.06,09:01
Tak, ako je zvýraznené (prečítaj si vyššie pripnutý link).

SP máš tiež vo vyššie pripnutom linku.

Pripnutý link som si prečítala. K zráž.dane som pochopila že do 15.10.06 a chcela som si to aj ešte raz ozrejmiť či som to dobre pochopila. Pripnutý link k SP, no v nej som nenašla odpoveď k otázke 1,2. Píše sa tam o ôsmych dňoch pri prihlásení, odhlásení , ale nie je tam priama odpoved k mojim otázkam.
domacnost
27.09.06,09:04
Ak je uvedený termín do 30.9.2006 tak aj odvody aj výkaz by mali ísť v rovnakom termíne.

Len 30.9.06. tento deň pripadá na sobotu, tak sme sa rozhodli mu vyplatiť mzdu 29.9.-piatok. Preto ma zaujímalo či je daný počet dní do kedy sa má odviesť a odovzdať výkaz.
jankasm
27.09.06,09:12
Len 30.9.06. tento deň pripadá na sobotu, tak sme sa rozhodli mu vyplatiť mzdu 29.9.-piatok. Preto ma zaujímalo či je daný počet dní do kedy sa má odviesť a odovzdať výkaz.

V tom linku sa píše - zasielať výkazy v lehote splatnosti poistného. Myslím, že splatnosť poistného je v deň určený na výplatu, takže ak je určený deň 30.9.2006 tak aj výkaz aj odvod v tento deň. Keďže je to sobota, tak sa asi berie prvý nasledujúci pracovný deň. Alebo to radšej pošli rovno v piatok a budeš mať pokoj. :p ;)
Paula
27.09.06,09:15
Stiahnuté zo stránky SP:

Odvod poistného, platenie poistného, splatnosť poistného

Zamestnávateľ, ktorý je povinný platiť poistné, je povinný poistné odvádzať. Za zamestnanca odvádza poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykoná zrážku poistného, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu. Ak zamestnancovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť. Poistné sa platí bezhotovostným stykom, poštovou poukážkou alebo v hotovosti v Sociálnej poisťovni. Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň. Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb.

P.S.: všetko je na webe:)
domacnost
27.09.06,09:23
Ďakujem za odpovede. Tú vetu som si naozaj nevšimla.
domacnost
03.10.06,11:00
Prosím poraĎte. Na oznámení zráž.dane je v stlpci uvedený druh príjmu podľa § 43. Môžte mi poradiť čo sa tam píše? Mám tam napísať, DOVP, ked sme zamestnávali dohodára?
jankasm
03.10.06,11:02
Prosím poraĎte. Na oznámení zráž.dane je v stlpci uvedený druh príjmu podľa § 43. Môžte mi poradiť čo sa tam píše? Mám tam napísať, DOVP, ked sme zamestnávali dohodára?

U dohodára tam uvedieš: § 43 ods. 3 písm. j
katkaj
03.10.06,11:02
Prosím poraĎte. Na oznámení zráž.dane je v stlpci uvedený druh príjmu podľa § 43. Môžte mi poradiť čo sa tam píše? Mám tam napísať, DOVP, ked sme zamestnávali dohodára?

Pri dohodároch sa tam píše: paragraf 43 ods.3 písm. j