Anču
19.09.06,12:40
Dostali sme výzvu od sociálnej poisťovni na náhradu škody za vyplatené nemocenské dávky za dočasnú pracovnú neschopnosť našej pracovníčky, ktorá jej bola vyplatená za pracovný úraz v roku 2002. Na základe súdneho rozhodnutia DPN bola spôsobená naším zavinením. Kde máme účtovať uvedené náklady a či sú daňovo uznané?
Anču
20.09.06,08:05
Prosím poraďte!
Tweety
20.09.06,08:12
Dostali sme výzvu od sociálnej poisťovni na náhradu škody za vyplatené nemocenské dávky za dočasnú pracovnú neschopnosť našej pracovníčky, ktorá jej bola vyplatená za pracovný úraz v roku 2002. Na základe súdneho rozhodnutia DPN bola spôsobená naším zavinením. Kde máme účtovať uvedené náklady a či sú daňovo uznané?
Dala by som to na 545AE/336. Je to nedaňový náklad.:cool:
Vladimír Ozimý
18.11.08,09:55
Dala by som to na 545AE/336. Je to nedaňový náklad.:cool:

oživujem túto tému a rád by som počul viacero názorov ako zúčtovať náhradu nemocenských dávok sociálnej poisťovni ak sa zistí že pracovný úraz bol spôsobený zamestnávateľom. Mne osobne účet 545 nesedí lebo nevidím v tom ani pokutu ani penále. Skôr uvažujem nad 548 - ostatné výdavky na hospodársku činnosť. Čo si o tom myslíte?
betka
18.11.08,17:41
545 použijeme pri predpise odvodov za neoprávnene vyplatené dávky, a penále za neopr. vyplatené dávky : 545/336.
Vladimír Ozimý
19.11.08,09:55
545 použijeme pri predpise odvodov za neoprávnene vyplatené dávky, a penále za neopr. vyplatené dávky : 545/336.

a kde je takýto postupo uvedený?
Tweety
19.11.08,10:00
a kde je takýto postupo uvedený?
§ 68 Postupy účtovania
(4) Na ťarchu účtov 544 - Zmluvné pokuty, penále a úroky z omeškania a 545 - Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania sa účtujú najmä uznané sankčné položky na základe príslušných zmlúv, dokladov, bez ohľadu na to, či došlo k platbe alebo nie a odstupné zo zrušenia zmluvy.39). Neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch.
Vladimír Ozimý
19.11.08,10:26
§ 68 Postupy účtovania
(4) Na ťarchu účtov 544 - Zmluvné pokuty, penále a úroky z omeškania a 545 - Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania sa účtujú najmä uznané sankčné položky na základe príslušných zmlúv, dokladov, bez ohľadu na to, či došlo k platbe alebo nie a odstupné zo zrušenia zmluvy.39). Neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch.

no lenže z pohľadu zákona o sociálnom poistení nejde o pokutu ani sankciu ale náhradu škody hm...
Tweety
19.11.08,11:09
no lenže z pohľadu zákona o sociálnom poistení nejde o pokutu ani sankciu ale náhradu škody hm...
A kam by si to zaúčtoval Ty?
Vladimír Ozimý
19.11.08,12:29
A kam by si to zaúčtoval Ty?

ja by som to účtoval na 548. a z pohľadu zákona o dani z príjmov by som postupoval podľa § 19 ods. 2 písm. a) - platby ktoré som povinný platiť podľa osobitných predpisov hm...ja viem je jednoduchšie sa tváriť nedaňovo ale ten zamestnávateľ predsa neplatí dobrovoľne náhradu škody a takisto nepochybil voči SP. ale keďže bolo dokázané že zavinenie bolo spôsobené zamestnávateľom tak musí znášať vyplatené davky podľa § 238 zákona o sociálnom poistení ako náhradu škody socialnej poisťovni...hm
betka
20.11.08,11:02
Iba nahlas myslím:
predpis voči poisťovni: zvýči sa mi závazok voči poisťovni a zvýši sa mi pohľadávka voči zamestnancovi: 335/336
- vyporiadanie cez mzdy: 527/331
- zrážka zo mzdy: 331/335

Ak poisťovňa vyrubila sankciu, že musela ona zaplatiť tomuto zamestnancovi 545/336 (nejaká minipokuta, pár korún navrch), zrátam 336 (čo vyplatila tomu zamest+pokutička)

Je to názor. (myslím si, že uvažuješ správnym smerom, ale robila by som to cez mzdy, nech je to pekne v tých mzdách rozpísané pri tomto zamestnancovi)
Denda
20.11.08,11:13
Zrejme sociálna poisťovňa aplikuje voči firme §238 Zákona o sociálnom poistení. Podľa môjho názoru je účet 545 namieste, ale nie voči účtu 336, ale 379.
betka
20.11.08,19:18
Našla som:
- predpis odvodu za neoprávnene vyplatené sociálne dávky a dávky NP 545/336
- penále 545/336

Ako tvrdíte.
Ale vidím logiku, o kt. píše Vlado.
Ak by som preplácala ja ako zamestnávateľ naďalej, podľa mňa by to mal byť daňový náklad a cez 527, ko sa vypláca prvých 10 dní.
Vladimír Ozimý
21.11.08,07:13
je fajn že to rozvíjame ;). Proste problém je vo mne :). ja proste nemôžem prijať náhradu škody za pokutu alebo penalizáciu. POdľa mňa pokuta aj penále majú svoj jasný rozmer a vyplývajú z toho že si neplním nejaké povinnosti atď. Kdežto náhrada škody je pojem o niečom inom. t.j. škoda a pokuty sú úplne iné pojmy a ja osobne by som neúčtoval škodu voči SP na účet 545, proste metodicky mi to tam nesedí. na druhej strane je daňová uznateľnosť. ak uznávame daňovo škody spôsobené voči iným obchodným partnerom, voči zamestnancom, prečo by som nemohol uvažovať nad tým že náhradu škody voči SP je mojim daňovým výdavkom ktorý mi vyplýva zo zákona o sociálnom poistení...