Aldan
19.02.21,08:41
mamička má predlženú rodičovskú do 5 rokov, neplatenú. Musí to oznámiť na zdravotnu, alebo to urobí úrad?
ešte jednu otázku mám, na takúto ženu, ktorá je na predlženej rodičovskej si nemôže manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na zenu pravda?
veronikasad
19.02.21,07:42
to je aká neplatená ? pracovný pomer trvá ? Poberá rodičovský príspevok ?
Aldan
19.02.21,07:49
ona išla na materskú, nebola zamestnaná. Po rodičovskej do troch rokov dieťaťa si predlžila rodičovskú do 5 rokov. Táto rodičovská predlžená už nie je platená. preto som to tak nazvala.
Len sa m vidí nefér, že si muž nemôže uplatniť nezd. čiastku na manželku. Len za to, že je na predlženej rodičovskej. Tú predlžovala z dôvodu, že nemala kam umiestniť dieťa.
Aldan
19.02.21,07:50
prepáč Veronika, mala som napísať, nepoberá už rodičovský príspevok
veronikasad
19.02.21,07:53
Trošku pomýlené pojmy, rodičovskú dovolenku poskytuje len zamestnávatel po vyčerpaní materskej dovolenky do troch rokov veku a dlhšie len v prípade nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa...

V tvojom prípade ide o starostlivosť o dieťa do 5 rokov veku, kedy je štát platitelom zdravotného a dôchodkového poistenia. Treba sa prihlásiť v zdravotnej aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 5 rokov veku. Podmienkou je, že dieťa nenavštevuje predškolské zariadenie viac ako 4 hod. denne.

NČZD na manželku sa poskytuje len do dovršenia troch rokov veku dieťaťa, dlhšie len v prípade, že jej bol UPSVaR priznaný rod.príspevok z dôvodu nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa.
veronikasad
19.02.21,08:06
ak sa po dovršení troch rokov zaeviduje na UP, nárok na uplatnenie NČZD bude mať ďalej. Len musí plniť povinnosti uchádzača o zamestnanie ...
veronikasad
19.02.21,08:07
Treba si preveriť na SP, či môže byť sučasne poistencom štátu z titulu starostlivosti o dieťa.
Katy a R
19.02.21,08:31
na stráke SP - nájdeš všetko;) https://www.socpoist.sk/fyzicka-osoba-starajuca-sa-o-dieta-do-6-rokov/55381s#02
a ZP: zze/2004-580/23/1/d
a ak by si manžel chcel uplatňovať NČZD na manželku (má vyšší príjem) - možno by bola vhodnejšia evidencia na UPSVaR? - ale to už je na nej;)
Katy a R
19.02.21,08:34
veronika - prečo do 5tich rokov veku? - zmenilo sa niečo teraz? - veď v zákone je do 6tich rokov veku
veronikasad
19.02.21,08:37
Nezmenilo, Aldan píše že chce do 5 rokov ...
Katy a R
19.02.21,08:38
som sa už naplašila - že sa zmenilo - a neaktualizujú;)
ivka70
19.02.21,08:50
nohla sa evidovat na UP, narok na nezdanitelnu cast by bol z dovodu evidencie ... kedze to neurobila, nema zmysel nariekat, z dovodu starostlivosti o dieta je to standardne do 3 rokov