Jarata
22.02.21,20:02
Dobry den, chcela by som sa poradit ohladne dane z prenajmu. Viem, ze este nie je marec:) ale v predstuhu si to uz riesim. Min rok sme zacali prenajimat s manzelom byt a teda mame povinnost podat dpfo typu B. Co sa chcem spytat je kolonka vydavky - co vsetko tam mozem dat, a prosim ako sa to dokladuje? Napr- internet a tv - mam dolozit zmluvu alebo vypisy uctu kolko sa za kazdy mesiac od zaciatku najmu zaplatilo? Tiez, mozem tam dat aj nejake blocky? Napr drogeria cisriace prostriedky, fa za malovanie bytu, alebo nabytok, ci vybavenie kuchyne? Citala som si na finsprave, a bolo tam uvedene, ze to mozu byt iba sluzby ako energie a odpady.. atd. Ale co mam znamych, ti mi radia, ze tam kludne mozem dat aj blocky za cistiace, alebo fa za nabytok, ci malovanie bytu. Dakujem za rady. Druha rada, ak som dobre pochopila, kazdy z manzelov si moze uplatnit 500 eur ako tzv nezdanitelnu cast -- mozem si to aj ja, ako manzela, aj ked registracovany na du ako prenajimatel je iba manzel? Dakujem.
Katy a R
22.02.21,19:13
len na úvod - že neexistuje žiadna nezdaniteľná časť pri príjme z prenájmu - je to pasívny príjem!
500 eur môže byť oslobodený príjem - ale to je v súčte aj pre príjmy z § 8 (ak niekto má).
V DP uvedieš VŠETKY ZDANITEĽNÉ príjmy daňovníka.
okrem zákona aj tuto dobre pozri - je to dobre vysvetlené;)
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/prenajom-nehnutelnosti-situaci
Jarata
22.02.21,19:28
Dakujem, ano prepac, ja som to nazvala nezdanitelne-- nesprsvne ale chapeme sa. Tu stranku som prave studovala a mne podla toho vychadza prave, ze napr kuchynsky spotrebic, alebo vysacac, ci cistiace nemozem dat do vydavkov. Aspon tomu tak rozumiem. No znami, ktori prenajimaju tvrdia, ze tam davaju vsetky aj taketo veci a nikdy nemali problem. Nechcem to vsak mat nespravne. Preto som sa pytala tu. Na danovom mi povedala pani, ze nie je uctovnicka a mam sa poradit s danovym poradcom ????
Katy a R
22.02.21,19:46
Podľa mňa sa riaď zákonom a informáciami na FS - je to rôzne pri zaradenom a nezaradenom majetku - a pani na DU ozaj nie je daňový poradca;) .Len ty sama si zodpovedná za svoje dane :) (tí tvoji známi za teba pokuty platiť nebudú - a kontrola sa môže ohlásiť aj o pár rokov ;)
veronikasad
22.02.21,20:44
Nezabudni, že keď si rozdelíte príjmy a každý si uplatníte oslobodenú čiastku 500€, musíte aj výdavky krátiť - prepočítať koeficientom (pomer príjmov po odpočítaní osl.čiastky a celej sumy príjmu)