silviča
19.09.06,18:40
vie mi prosim niekto poradit, ako spravne zauctovat doslu fakturu z USA za registraciu domeny? fa mame len v elektronickej podobe, pricom dodavatel nie je presne identifikovany. :(
Dakujem
Paula
19.09.06,17:55
dodavatel nie je presne identifikovany. :(
Dakujem

Čiže nevieryhodný, mohla by byť spochybnená jeho existencia ako taká....no, to teraz troška preháňam možno, ale ako potom obhajovať náklad/výdavok na základe takého dokladu.
Čo na tej faktúre k presnej identifikácii dodávateľa chýba?
silviča
20.09.06,11:07
ide o elektronicku fakturu za registrovanu domenu, prezriet si ju mozno online na webe. dodavatel je oznaceny len nazvom. nie je mi jasne ako uctovat fa mimo EU, teda ako je to so zdanenim.
mudroš
05.10.06,13:16
Z hľadiska účtovníctva nie je problém. Vytvorite si ID na zaúčtovanie ktorý bude mať všetky náležitosti podľ § 10. Doklad bude preukazný prostredníctvom iných preukazných dokladov, veď sa dá ľahko overiť, že doménu máte naozaj zriadenú a funguje.
To isté platí aj pre daň z príjmu.
Problém je s DPH. Tá uznáva elektronickú faktúru iba ak je opatrená zaručeným elektronickým podpisom.
Nemáte teda faktúru v zmysle zákona o DPH. Potom daňová povinnosť vznikne do konca tretieho kalendárneho mesiaca po mesiaci v ktorom bola služba dodaná (§ 19 ods. 2).
Právo na odpočítanie vznikne keď je daň uvedená v záznamoch (§ 51 ods. 1 písm b).
Aspoň ja si to tak vysvetľujem. Alebo sa mýlim?
Jana Acsová
05.10.06,13:45
Veľmi zaujímavý problém.
Prezrela som si komentáre a materiály ... Ing. Jablonková nespomína pojem platiteľa dane, hovorí iba o elektronickej faktúre všeobecne.
V tomto prípade doporučujem zadávateľovi otázky dať dotaz na DRSR, či sa povinnosti vyplývajúce z § 75 ods. 6 týkajú aj faktúr vyhotovených dodávateľom z tretích štátov.
Čiže dotázať sa, či sa povinnosť týkajúca sa elektronicky vyhotovených faktúr týka platiteľov dane a teda iba osôb uvedených v § 4, 5 a 6 zákona o dani z pridanej hodnoty, alebo aj iných osôb.
Jana Acsová
05.10.06,13:48
Keby sme uvažovali s prípadom, že faktúra nie je faktúrou v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty, tak by platil postup uvádzaný v príspevku č. 4, len doplním, že právo na odpočítanie dane nesmie predchádzať vznik daňovej povinnosti a teda nezáleží len na tom, kedy sa uvedie odpočítanie v záznamoch podľa § 70, ale aj na tom, kedy vznikne daňová povinnosť.