Maťulka27
25.02.21,06:01
Informatívne by som sa chcela opýtať na to, či nájomca má pravo vymáhať najomne. Bývala som na izbe vyše 2 rokov bez zmluvy a teraz chcem odísť. Pred tým bola dohoda na jeden mesiac výpoveď, bez dôkazov. A teraz mi napísal na tri mesiace. Ak mu nezaplatím nájomné, nech si nechá depozit, môže odo mňa nejako vymáhať nájomné za mesiac, este jeden mesiac mám zaplatený. Vie len meno a telefónne čislo, email.
Ďakujem
Mária27
25.02.21,06:56
Písomná zmluva nie je povinná pri nájme bytu - pozri § 686 obč. zák. V článku je to zle.
Mária27
25.02.21,07:10
Nájomná zmluva na byt sa nemusí uzavrieť písomne, výpoveď však musí byť písomná. Podľa § 710 obč. zákonníka výpovedná lehota pri byte je trojmesačná a musí sa doručiť (takže s doručenkou). Prenajímateľ môže dať výpoveď len podľa § 711, môže vtedy výpovednú lehotu predĺžiť.
Určite mu pošli ty ako nájomca výpoveď, môžeš mu skúsiť tvrdiť, že je dohodnutá 1-mesačná. Ak nebudeš mať doklad o výpovedi, môže vymáhať nájomné za ďalšie mesiace.
misoft
25.02.21,08:46
Toto je práve riziko, pretože "Co jest psáno, to jest dáno!" - inými slovami - papier nepustí. Ak by si mala písomnú zmluvu a tam 1 mes. výp. lehota, tak by nemohol požadovať 3.mes. lehotu. Takto - bez papiera - môže, lebo ide podľa zákona. A nezáleží na to, či tam tie 3 mesiace si, alebo už nie - zákon nepustí.