pipo
19.09.06,20:51
Minulý rok som kúpil na faktúru MS Office 2003 a faktúru som nedal do účtovníctva.(prečo som ho tam nedal je nepodstatné) Na faktúre je ako nákupca moje meno! Software som nikde neinštaloval a teraz by som ho chcel zaviesť do účtovníctva aby som ho mohol predať. A teraz babo raď. Inak som fyzická osoba a predávam Software a hardware + školenia.

Vďaka
PS: uvítam akékoľvek riešenie
timkab
20.09.06,09:13
Nepochopila som info, či na faktúre je tvoje meno, ktoré je odlišné od obchodného mena?
V prípade, že nie, tak dáš tú faktúru do účtovníctva tohto roku bez problémov, nakoľko jednoduché účtovníctvo funguje na základe platieb príjem-výdaj. Nepíšeš ani spôsob úhrady - súkr.účet, podnik.účet, alebo pokladňa?
To je tiež dôležité. Rozpíš trochu podrobnejšie.
Kristína
20.09.06,09:27
Nedal by sa tento software vložiť do podnikania formou zaradenia osobného majetku, samozrejme prostredníctvom nejakého protokolu a s vyčíslením určitej zodpovedajúcej ceny? Nejaký čas používať a potom predať ako nepotrebný?
K téme sa určite vyjadrí niekto, kto má v tomto smere viac skúseností.
Orsz
20.09.06,09:37
Nedal by sa tento software vložiť do podnikania formou zaradenia osobného majetku, samozrejme prostredníctvom nejakého protokolu a s vyčíslením určitej zodpovedajúcej ceny? Nejaký čas používať a potom predať ako nepotrebný?
K téme sa určite vyjadrí niekto, kto má v tomto smere viac skúseností.

Myslím, že takto to nepôjde. Podľa zákona o autorských právach nemôžeš predávať softvér, ktorý používaš tretej osobe. Je iba možnosť obchodovania so softvérmi - keď má licenciu - tedá nakúpi a predá. Ale ak by ho zaradil pre seba do používania, a následne by ho chcel predať - to nie je možné.
Dala by som ho účtovníctva dodatočne v tomto roku, s vysvetlením, že doklad sa zapatrošil a tento rok to potrebuješ predať, uvedieš teda faktúru nákup zúčtovaný napr. v 9/06 a následne predaný v 9/06 - ak by to bolo v tej istej cene, výsledok bude 0. Ak je predajná cena vyššia, rozdiel bude tvoriť zisk.
Kristína
20.09.06,10:36
Myslím, že takto to nepôjde. Podľa zákona o autorských právach nemôžeš predávať softvér, ktorý používaš tretej osobe. Je iba možnosť obchodovania so softvérmi - keď má licenciu - tedá nakúpi a predá. Ale ak by ho zaradil pre seba do používania, a následne by ho chcel predať - to nie je možné.
Dala by som ho účtovníctva dodatočne v tomto roku, s vysvetlením, že doklad sa zapatrošil a tento rok to potrebuješ predať, uvedieš teda faktúru nákup zúčtovaný napr. v 9/06 a následne predaný v 9/06 - ak by to bolo v tej istej cene, výsledok bude 0. Ak je predajná cena vyššia, rozdiel bude tvoriť zisk.
Touto tématikou som sa ešte nezaoberala, ďakujem za informácie.
Ale predpokladám, keď zaradím do majetku firmy vlastný PC monitor v nulovej hodnote, tak to môžem urobiť?
Orsz
20.09.06,10:54
Touto tématikou som sa ešte nezaoberala, ďakujem za informácie.
Ale predpokladám, keď zaradím do majetku firmy vlastný PC monitor v nulovej hodnote, tak to môžem urobiť?

Áno, to je hardwér, aj PC možno takto predať. Len na softvér sa vzťahuje zákon o autorských právach. Týmto nechcem tvrdiť, že sa takto softvér nepredáva, ale to je väčšinou súkromne - spolu s PC, nie v rámci firmy.
Kristína
20.09.06,12:05
Áno, to je hardwér, aj PC možno takto predať. Len na softvér sa vzťahuje zákon o autorských právach. Týmto nechcem tvrdiť, že sa takto softvér nepredáva, ale to je väčšinou súkromne - spolu s PC, nie v rámci firmy.
Pomohla si mi zorientovať sa, vďaka.
pipo
20.09.06,12:44
Tú faktúru som platil v hotovosti a faktúra bola na moje obchodné meno.
S tým zapotrošením faktúry to je to dobré:D A keby to náhodou objavila daňová kontrola nebude s tým problém?(myslím tým faktúru z minulého roku zaúčtovanú v tomto roku) Inak keďže vaše odpovede prišli neskoro musel som kúpiť nový office prof. 2003 pre zákazníka.:mee: Takže ak má niekto záujem o Office professional 2003 v slovenskej verzii ozvite sa.:)
Orsz
20.09.06,15:18
Tú faktúru som platil v hotovosti a faktúra bola na moje obchodné meno.
S tým zapotrošením faktúry to je to dobré:D A keby to náhodou objavila daňová kontrola nebude s tým problém?(myslím tým faktúru z minulého roku zaúčtovanú v tomto roku) Inak keďže vaše odpovede prišli neskoro musel som kúpiť nový office prof. 2003 pre zákazníka.:mee: Takže ak má niekto záujem o Office professional 2003 v slovenskej verzii ozvite sa.:)
Musíš na tom stáť, že si ju proste niekde založil. Ide o to. Daňová kontrola sa môže postaviť rôzne, ale dôležité je stáť si za svojim názorom. Ak sa Ťa budú pýtať, prečo si nedal dodatočné DP, môžeš povedať, že si neukrátil štát, ale seba a podľa zákona je možnosť rozhodnúť sa v takom prípade, či podáš dodat. DP. Iba v opačnom prípade, že by si neuplatnil výnos, alebo si si uplatnil náklady, ktoré nemali byť uplatnené, to znamená základ dane by sa po oprave zvýšil, musel by si podať dodat.DP.
Braňo
20.09.06,15:46
Myslím, že takto to nepôjde. Podľa zákona o autorských právach nemôžeš predávať softvér, ktorý používaš tretej osobe. Je iba možnosť obchodovania so softvérmi - keď má licenciu - tedá nakúpi a predá. Ale ak by ho zaradil pre seba do používania, a následne by ho chcel predať - to nie je možné.
Dala by som ho účtovníctva dodatočne v tomto roku, s vysvetlením, že doklad sa zapatrošil a tento rok to potrebuješ predať, uvedieš teda faktúru nákup zúčtovaný napr. v 9/06 a následne predaný v 9/06 - ak by to bolo v tej istej cene, výsledok bude 0. Ak je predajná cena vyššia, rozdiel bude tvoriť zisk.


Orosz nesúhlasím s tým, že softvér predáva tretej osobe. Ja osobne som tiež kúpil účtovníctvo ešte keď som nepodnikal a firma súhlasila s prevodom práv na moju osobu ako SZČO a teraz si zaraďujem aj aktulizácie do nákladov. :cool:
Marianna01
20.09.06,15:53
Orosz nesúhlasím s tým, že softvér predáva tretej osobe. Ja osobne som tiež kúpil účtovníctvo ešte keď som nepodnikal a firma súhlasila s prevodom práv na moju osobu ako SZČO a teraz si zaraďujem aj aktulizácie do nákladov. :cool:

No áno, toto sa dá, ale v tomto prípade ťažko bude Microsoft súhlasiť s tým, že ho poskytne inej osobe. Ja som sa tiež s týmto streta - Money (Cígler software) sme chceli presunúť z jednej firmy do druhej, nakoľko sme z tej prvej odchádzali. So súhlasom všetký 3 zúčastnených strán nám vystavili novú licenciu, starú zrušili. No ako hovorím, ťažko predpokladať, že aj Microsoft bude takýto prístupný ...
Manual
20.09.06,17:55
Orosz nesúhlasím s tým, že softvér predáva tretej osobe. Ja osobne som tiež kúpil účtovníctvo ešte keď som nepodnikal a firma súhlasila s prevodom práv na moju osobu ako SZČO a teraz si zaraďujem aj aktulizácie do nákladov. :cool:
A firma si za prevod účtuje pár sto Sk / cca 300-500 Sk/
Orsz
22.09.06,07:16
Orosz nesúhlasím s tým, že softvér predáva tretej osobe. Ja osobne som tiež kúpil účtovníctvo ešte keď som nepodnikal a firma súhlasila s prevodom práv na moju osobu ako SZČO a teraz si zaraďujem aj aktulizácie do nákladov. :cool:

Braňo, trošku si odbočil, tento prípad sme nerozoberali - nepodnikateľ nie je podnikateľský subjekt. Ak je to tá istá osoba je to OK, ale v prípade Pipa sme rozoberali niečo iné - on ho chce predať tretej osobe - inému človeku - nie sebe. A apelovala som na to, ak by ho používal vo firme, a potom ho chcel predať, tak to nie je možné.
Orsz
22.09.06,07:23
A firma si za prevod účtuje pár sto Sk / cca 300-500 Sk/


Takto je to v prípade tej istej osoby - nepodnikateľ - SZČO - to je OK, ale my sme diskutovali o inom prípade - pipo nechce softvér predať sám sebe, to by bolo OK, on ho chce predať zákazníkovi XY.
Zisťovala som si to u softvéristov. A Microsoft je v tomto dosť tvrdý, v prípade softvérov na účtovníctvo táto možnosť možno je u niektorých firiem,
i keď nám to nedovolili ani tam. Bola by som opatrná, samozrejme v prípade TRETEJ OSOBY, nie tej istej.