hog
01.03.21,13:46
Dobry den,
v oktobri som sa prihlasil na urad prace, pocas oktobra si aj nasiel pracu a zacal pracovat na dohodu. Zaciatkom novembra som poziadal o sos dotaciu, ktora mi bola vyplacana 4 mesiace, od oktobra do januara.
V treti februarovy tyzden (2021) mi prislo oznamenie z uradu prace ze ma spätne vyradzuju k zaciatku decembra, co ma prekvapilo. Na nete som sa po obdrzani tlaciva docital o limite 214 € mesacne a max 40 dni rocne. Vraj to plati od 2017. Taktiez som za november prekrocil limit 214 €. Robil som v minulosti na dohodu (2012 a 2015), z toho v 2012 som bol hlaseny na urade prace, vtedy to zavedene nebolo a netusil som ze sa nieco take za ten cas zaviedlo, limit si ale nespominam ci nejaky bol kedze to bolo davno.
Dozvedel som sa ze k tomu este pribudlo posielanie nejakeho tlaciva o priznani mzdy, ktore som taktiez neposielal kedze som nevedel ze take nieco existuje (tiez to v minulosti neexistovalo). Bohuzial ta moja uradnicka pri nahlaseni na urad prace v oktobri a aj poslani zmluvy na dohodu ma neinformovala o tom ze je potrebne posielat nejake tlacivo a o limite 40 dni+limite mzdy a ani mi neposlala mailom dane tlacivo o hlaseni mzdy (je nekomunikativna, telefony nedviha, na maily len najnutnejsie odpise ale inak informovanie sa o veciach u nej neexistuje).

Po obdrzani tlaciva o vyradeni z UPSVAR som dohodu hned rusil (aj tak par mesiacov uz nezarabam, pracujem v obchode a obchody su zatvorene) a hlasil sa na urad prace.

Volal som ale na urad prace inej uradnicke a ta hovorila ze vraj staci ze posle uradnicka vseobecne podmienky/info k nahlaseniu sa na urad prace, ktore musia posielat a ktore som zasa ja necital (To mi ta moja uradnicka poslala pri nahlaseni sa na urad prace zaciatkom oktobra,ale dalej uz ma neinformovala nic ani po odoslani skenu dohody na jej mail).Ta druha uradnicka hovorila ze ma mali vyradit k zaciatku novembra kedze v novembri som prekrocil mzdovy limit.

No,a cital som ze v pripade zmien mam hlasit vsetko na urad prace, aj veci ktore menia podmienky vyplacania davok. V podmienkach SOS Dotacie sa pise ze stat ma povinnost ziadat vratenie dotacie + neskor poslat sankciu. Preto som hned rusil dohodu minuly tyzden a hlasil sa na urad prace.

Na urad prace som poslal dnes do istoty este to oznamenie o vyradeni z uradu prace kedze neviem ci si tieto veci medzi sebou posuvaju alebo nie.

Otazka znie, kedze mi prisli dotacie za 4 mesiace, avsak az v 3ti februarovy tyzden mi prislo oznamenie ze ma spätne vyradzuju z uradu prace k zaciatku decembra, mozem mat z toho problem?
1. Rata sa to ako skutocnost ktora nastala zaciatkom decembra alebo ako skutocnost ktora nastala pocas februara? Po vyradeni a dozvedeni sa o tom ako to teda je s tym limitom mzdy+40 dnami som zacal veci hned riesit.
Dotacie nemam problem vratit, ale tyka sa ma v mojom pripade aj postih na sankciu kedze mi vyradenie poslali az v polke februara, tj po 3 mesiacoch od vyradenia a poberania dotacie? Ina vec by bola kebyze mi v decembri poslu vyradenie od decembra a obdrzal by som dotacie na ktore som nemal narok, to by bola skutocnost ktora nastala v decembri, ale tu mi oznamenie o vyradeni doslo v 3ti februarovy tyzden.
2. kedze som nevedel o limite mzdy, uradnicka mi to tlacivo neposlala a ani ho odomna nepozadovala cely cas a pytala ho az teraz taktiez spätne za november,a az po vyradeni z uradu prace, tak realne som mal byt vyradeny od novembra, meni to nejako veci tykajuce sa prvej otazky?
Dakujem, sorry za dlhu spravu.
ivka70
01.03.21,13:44
1. rata sa to ako skutocnost, ktora nastala zaciatkom decembra
To , ze si "nevedel" o danych obmedzeniach, je v podstate tvoj problem, tu plati zname: neznalost zakona neospravedlnuje .... Staci si prestudovat na strankach UPSVaR, ci a za akych podmienok mozes pracovat na dohodu popri evidencii. A zaujimat sa o aktualne znenia zakonov, nespoliehat sa na to co platilo pred rokmi. Kedze sivedel poziadat o SOS dotaciu, ktora je zo zakona nova, tak si asi informacie mal.
Aj keby ta spatne vyradili po roku, tak si povinny neopravnene poberane dotacie vratit.
A este si prever ci si mal platene zdravotne poistenie z dohody, lebo po vyradeni od novembra za teba statn ie je platitelom zdravotneho poistenia a ak si ho nemal platene z dohody, tak sa budes musiet spatne prihlasit ak odobroolne poistena osoba a ZP doplatit.

2. nie, nic to nemeni na bode 1
ty si poviny ho dorucit, ak chces byt stale evidovany na UP aj popri dohode, nikto nie je povinny ho od teba ziadat
hog
01.03.21,14:00
Dakujem za odpoved :).

Nevedel, posledne ked som bol hlaseny na urade prace a zaroven mal dohodu bolo v 2012, medzi 2012 - 2020 som bud bol nezamestnany alebo pracoval na TPP. Mal som aj dohodu ale to som mal kym som nebol hlaseny na urade prace,takze to do toho nezapada. Vtedy tie podmienky ohladom dohody neexistovali,a boli zavedene az v 2017. Teraz uz tie informacie mam. O SOS Dotacii som sa dozvedel kedze sa o nej vsade hovorilo.

Dotaciu nemam problem vratit. Chcem sa vsak spytat, tyka sa mojho pripadu aj nejaka sankcia pri vrateni SOS dotacii alebo nie? Diky
veronikasad
01.03.21,14:30
Poberal si dávky v nezamestnanosti? Pri vyplnani ziadosti o dotáciu si uviedol výšku prijmu z dohody?
hog
01.03.21,14:39
Ee, davky v nezamestnanosti nepoberal ziadne.

Ja som vyplnal tlacivo zaciatkom novembra, nepytali sa ma na to vobec. Chceli zakladne udaje s cislom uctu, datum a podpis. Potom som cakal mesiac na schvalenie, po mesiaci mi prisiel list ze mi dotaciu schvaluju, cize som splnal podmienky.

Tlacivo ktore sa vyplnuje teraz je ine nez to co som vyplnoval zaciatkom novembra, bolo jednoduchsie a strucnejsie. Vtedy ako prilohy k tlacivu o sos dotacii ziadali len dochodkove,starobne a ine davky.
veronikasad
01.03.21,17:04
Spätne vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie by nemalo mať vplyv na vratenie SOS dotácie. Sekeru si si urobil v zdravotnej poistovni, kde musíš zaplatiť zdr.poistenie z min.vymer.zakladu ako samoplatitel.
hog
01.03.21,17:56
Viem, budem musiet doplatit od decembra,prip novembra odvody do zdravotky,a bude to poriadna palka :/. S tym uz ratam.

Sankciu by som ale nemal platit, ci? Pri SOS dotacii sa spominalo ze kazda zmena musi byt nahlasena na urade ktora ma vplyv na vyplacanie davky, a to najneskor do konca daneho mesiaca, inak stat ma povinnost ziadat dotaciu spät podla nejakeho zakona, a bola v tom spomenuta aj sankcia. Kedze som nevedel predtym o aktualnych pravidlach dohody (40 dni+limit), a ratal s tym ze su rovnake ako v 2012, tak som neriesil nic.
Ked mi ale prislo to vyradenie v 3ti februarovy tyzden,tak som zistil ze su veci inak nez som myslel,a samozrejme riesil vsetko ihned. No len toto ze som to riesil az teda vo february, ked som sa to dozvedel. A vyradili ma k decembru.
veronikasad
01.03.21,19:10
Zbytočne sa vyhováraš na úradníčku, že ti okolo dohody nič nepovedala, Povinnosti uchádzača o zamestnanie sú uvedené podrobne v poučení, ktoré si pri zaradení do evidencie podpisoval a zrejme aj dostal kopiu - len treba čítať.
Novembrové tlačivo SOS dotácie som nevidela, v tom aktuálnom informácia o dohode určite je. Ak si príjem z dohody nenahlásil (o sumu dohody by ti bola vyplatená nižšie suma) tak si porušil podmienky poskytnutia tohto typu dohody a zrejme naozaj budeš musieť dotáciu vrátiť. Počkaj na rozhodnutie UPSVaR.
ivka70
01.03.21,20:49