Magicova
01.03.21,16:18
SZČO, platca DPH s jednoduchým účtovníctvom kúpil osobný automobil v 05/16. Poslednú (pomernú) časť odpisov si uplatní za rok 2020, a teda zostatková cena auta je už 0. Auto však nevyraďoval z obchodného majetku, keďže ho naďalej používa na podnikanie a uplatňuje si výdavky súvisiace s používaním automobilu (vo výške 80% pretože ho používa aj súkromne) . Teraz chce automobil predať a kúpiť nový. Pri predaji musí teda vystaviť faktúru s cenou s DPH, následne DPH z predaja odviesť a predajnú cenu evidovať ako príjem ovplyvňujúci základ dane z príjmu? Zohráva tu nejakú rolu to, že aj pri kúpe auta (resp. odpočte DPH pri kúpe auta, aj pri odpisoch) aj pri uplatňovaní nákladov súvisiacich s autom si uplatňoval len 80 %? Môže tento pomer použiť aj pri predaji auta, a teda odviesť DPH len z 80 % predajnej ceny a tiež 20 % ceny evidovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane z príjmu? Ďakujem
Tweety
01.03.21,15:46
Nie, nemôže použiť takýto pomer. Odvedie 20% dph zo 100% predajnej ceny.
ivka70
01.03.21,16:47
Snad aj zaplatil pri kupe rovnakym pomerom :)?
Magicova
01.03.21,17:48
Nerozumiem vasej otazke. Pri kupe zaplatil plnu sumu, avsak 20 % z nej evidoval ako vydavok na osobnu spotrebu a len z 80 % si uplatnil odpocet Dph. Tiez odpisy si do danovych vydavkov uplatnoval len vo vyske 80 %.
Magicova
01.03.21,18:41
A nehovori tento odsek v Zakone o DzP v paragrafe 4 nieco ine? Ci to zle chapem?
(5) Príjem z predaja nehnuteľností a hnuteľných vecí, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku a ktoré daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ich daňovník prenajímal len sčasti, ktorý nie je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. a) až c), sa zahrnie do základu dane len v tom pomere, v akom daňovník tento majetok využíval na uvedené činnosti.
marjankaj
01.03.21,20:47
A tých 80% si podľa čoho vypočítala? Vieš to aj dokladovať?
Aj daň z motorových vozidiel platil 80%?
Magicova
02.03.21,06:05
Uplatnuje si pausalnu vysku vydavkov 80 % a nie preukazatelnu vysku vydavkov
marjankaj
02.03.21,08:11
Tak potom prajem veľa úspechov pri daňovej kontrole.

"sa zahrnie do základu dane len v tom pomere, v akom daňovník tento majetok využíval na uvedené činnosti."
Magicova
02.03.21,09:10
Co sa týka uplatňovania výdavkov paušálnych výdavkov na majetok, ktorý je používaný aj na súkromné účely s tým naozaj nevidím problém a neviem aký problém by mohla mať daňová kontrola.
Citujem zo stránky finančnej správy a zákona
https://podpora.financnasprava.sk/523850-Uplat%C5%88ovanie-pau%C5%A1%C3%A1lnych-v%C3%BDdavkov-na-majetok-osobnej-potreby:
Výdavky (náklady) na obstaranie majetku, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku využívaného aj na súkromné účely môže daňovník uplatniť v daňových výdavkoch buď
vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, alebo
v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.
...a ďalej:
Ak sa daňovník rozhodne pre uplatňovanie výdavkov pri majetku, ktorý používa aj na súkromné účely, vo forme paušálnych výdavkov, potom si môže do daňových výdavkov (nákladov) zahrňovať 80 % výdavkov (nákladov) bez ohľadu na skutočnosť, v akom pomere tento majetok skutočne využíva na súkromné účely.

A čo sa týka predaja, ten zatiaľ zrealizovaný nie je , zisťujem si vopred ako to správne spraviť a preto sa pýtam, ale príde mi logické, že keď za celý čas od kúpy počas vlastníctva daného majetku si uplatňoval výdavky aj DPH v paušálnej výške 80 % malo by to tak platiť aj pri predaji,
A našla som takýto príklad v metodickom pokyne finančnej správy, podľa ktorého si myslím, že mám pravdu:
Príklad č. 6:
Daňovník Karol zaradil v roku 2017 automobil do obchodného majetku, lebo ho používal na účely výkonu svojej
podnikateľskej činnosti. Toto auto používal aj na súkromné účely, pričom si uplatňoval daňové výdavky súvisiace
s týmto autom vo výške 80% [§19 ods. 2 písm. t) prvý bod ZDP]. V roku 2019 si kúpil nové auto, pričom to
predchádzajúce predal. Ako zdaní príjem z predaja auta?
Vo väzbe na znenie § 4 ods. 5 ZDP je umožnené zdaniť príjem z predaja takejto hnuteľnej veci, ktorý nie je
oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) ZDP (neuplynulo päť rokov od vyradenia hnuteľnej veci
z obchodného majetku) len v tej časti, v akej ho používal na účely výkonu podnikateľskej činnosti. Preto súčasťou
zdaniteľných príjmov podľa § 6 ods. 1 ZDP bude iba 80 % príjmu z predaja takejto hnuteľnej veci.
7
Ak by sa počas výkonu podnikateľskej činnosti menil pomer využívania tohto obchodného majetku na výkon
podnikateľskej činnosti, časť príjmu z predaja auta by sa určila priemerom vypočítaným za obdobie používania auta
na výkon uvedenej činnosti. Napr. ak by daňovník používal auto na výkon podnikateľskej činnosti v roku 2017 na 80
%, v roku 2018 na 100 % a v roku 2019 na 80 %, zdaniteľným príjmom z predaja auta by bola 86,67 %-ná časť
z celkového príjmu z predaja [(80 + 100 + 80) : 3].
... ale napísala som dopyt priamo na finančnú správu, tak uvidím čo mi odpíšu.
marjankaj
02.03.21,10:03
No ak ukážeš kontrole tento pokyn, tak asi nebude protirečiť aj keby to nebolo celkom v súlade so zákonom.
A tú daň z motorových vozidiel si tiež uplatnila iba 80%? Alebo budeš počítať pomer?

Inak pokyn nie je zákon.
Magicova
02.03.21,10:19
Dan som uplatnila celu, vsak tu by som uplatnovala celu aj keby bolo na podnikanie pouzivane sukromne auto
Magicova
05.03.21,10:50
Dnes som dostala odpoved z financnej spravy ohladom DPH :
Dobrý deň,
ak platiteľ dane predá majetok, pri ktorom si pri jeho kúpe uplatnil odpočet dane podľa § 49 ods. 5 prvá veta zákona o DPH len v rozsahu vzťahujúcom sa na podnikateľské účely, tak pri predaji takéhoto majetku odvedie DPH len vo výške zodpovedajúcej percentu odpočítanej dane na vstupe (t. j. odvedie daň len z 80 % predajnej ceny vozidla).
marjankaj
05.03.21,12:26
Ale je tam aj toto:
Pomer použitia hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie platiteľ určí podľa výšky príjmu z podnikania a iného príjmu ako je príjem z podnikania, doby používania hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie alebo podľa iného kritéria, použitie ktorého objektívne odráža rozsah použitia hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie.

A vôbec sa tam nespomínajú paušálne výdavky, iba pri PHL.