volodaaaa
02.03.21,08:11
Ahojte,

chystám sa na materskú dovolenku, keďže synovi sa blíži 2,5 roka a manželku mám tehotnú +- s termínom v čase, keď syn bude mať 2,5 roka.

Keďže dve deti budú asi na úvod celkom záťaž, chcem jej pomôcť s tým, že obaja budeme na materskej, každý s jedným dieťaťom.

Všetkému rozumiem, ale chcem sa spýtať na výpočet výšky materskej pre otca. Nenašiel som, za aké obdobie sa vypočítava.

Zvažujem totiž odchod z práce. Pracujem ešte na dohody, takže príjem mať budem, len si nechcem pokaziť výšku materskej. Preto sa neviem rozhodnúť, či v práci vydržať do materskej, alebo odísť pred ňou.

Vedeli by ste mi poradiť za aké obdobie sa materská vypočítava?

Ďakujem.

EDIT: nárok na dovolenku mám plnohodnotný?
Mila123
02.03.21,07:52
za predchádzajúci rok (zvyčajne), neuviedol ste od kedy ste zamestnaný v práci (z kt. chcete čerpať nemocenskú dávku)
volodaaaa
02.03.21,08:02
Ospravedlňujem sa. Pre súčasného zamestnávateľa som začal pracovať 1.9.2019 a pracujem kontinuálne dodnes.
veronikasad
02.03.21,08:22
Z príjmu roku 2020. Ak dohody trvaju 270 kal.dni a z hlavneho prac.pomeru nedosahujes maximum, mozes si uplatniť nárok aj z dohody. Len pozor, ak budes pracu na dohodu vykonavat pocas poberania materskeho. Pracovný pomer ukonci až ked začneš poberať materské
volodaaaa
02.03.21,08:35
z hlavneho PP mi vychadza maximum, ale zvazujem ze by som presiel do trvaleho PP s nizsou mzdou, no mam strach, aby som si nepokazil materske. Ale velmi pekne dakujem za info.
Mila123
02.03.21,09:50
dovolenka cez "materskú" pre otca je počítaná ako rodičovská dovolenka, t.j. táto doba sa neberie ako odpracovaná