zmi
03.03.21,12:22
Dobrý deň.
Po dohode so súrodencami chceme kúpiť rodinný dom, v ktorom bývame spolu s rodičmi.
Bude to klasická kúpna zmluva, predávajúci rodičia, kupujúci my. Peniaze prevedieme na účet rodičov, oni ich prevedú na účty ostatných detí.
Rodičia vlastnia aj rôzne malé podiely pôdy, kde figurujú ako spoluvlastníci určitým malým podielom.
Chcú, aby sme do zmluvy dali aj tieto podiely. Predpokladám, že predkupné právo sa nás ako potencionálnych dedičov netýka /nepredávajú to cudzej osobe/.
Takže môžeme ich tam normálne zahrnúť?
Treba zvlášť oceniť dom a pozemky, keď je to zmluva medzi fyzickými osobami, nepodnikateľmi?
Ďakujem za pripomienky.
marjankaj
03.03.21,11:47
Peniaze prevedieme na účet rodičov, oni ich prevedú na účty ostatných detí.
-------------------------------------
A prečo nie aj vám? Vy ste cudzí?
zmi
03.03.21,13:04
Áno, riešime 2 varianty.
Do KZ dať cenu ako sme sa dohodli na každého súrodenca x počet súrodencov s tým, že nám to prepošlú všetkým rovnako, alebo suma a aj prevod peňazí bude nižšia o náš podiel, takže nám už nemusia posielať...
Jedná sa vlastne o akési "vyplatenie súrodencov" počas života našich rodičov, keďže dom si žiada investície.
misoft
03.03.21,14:01
Znie to akosi divne - najmä s tými pozemkami. Ten dom - stojí na niektorom z pozemkov? Ak áno, tak sa predá dom a pozemok jednou zmluvou, ale uvedú sa dom a pozemok osve (a so svojou cenou.
Ak dom nestojí na niektorom z pozemkov a tie sa rozhodli predať, komu predajú? Ak by chceli len tebe - všetko sa dá na jednu zmluvu, každá položka by mala svoj LV, svoju cenu. A peniaze - tie nech delia rodičia ako chcú. Do ich rozhodnutia, čo s peniazmi vy už zasahovať nemôžete! A ani im nebudete nariaďovať, ako to rozdeliť.
Ďalej sa musí rozlíšiť zdaniteľná a nezdaniteľná osoba.
V tomto prípade sú nezdaniteľná osoba - nie je to na podnikanie, čo vlastnili. Pokiaľ to vlastnia viac ako 5 rokov - neplatia daň z predaja nehnuteľnosti ako príjmu.

Ohodnotenie - môžete dať ohodnotiť majetok (dávajú tí, čo by potom neskôr potrebovali úvery, zakladali majetok ako zabezpečenie banky a pod. - tam je to potrebné), alebo si to vypočítate podľa tabuľky hodnoty pôdy a podľa ceny nehnuteľností v okolí - teda, koľko určia rodičia - je ich cena.
Poznámka na záver. O cene však rozhoduje predávajúci - ten môže zvýšiť, alebo znížiť cenu. To isté platí i pri pozemkoch. Pokiaľ žijú - môžu zo SVOJIM majetkom nakladať podľa svojej vôle. A pokiaľ VY nie ste podielovými vlastníkmi toho domu - tak o nejakom predkupnom práve ani NEUVAŽUJTE! Toto v tom prípade NEPLATÍ!!!
buchač
03.03.21,15:53
zmi (Dnes 14:04)
Jedná sa vlastne o akési "vyplatenie súrodencov" počas života našich rodičov, keďže dom si žiada investície.
===============
Vo " vyplatení " je zarátaná aj doživotná starostlivosť o rodičov ?
zmi
03.03.21,16:41
Samozrejme, aj v zmluve bude vecné bremeno. Mimochodom, nekupujeme to za symbolickú cenu ako sa zvykne ale za vyššiu polovicu trhovej, takže celkom slušný peniaz.
Pán misoft mal trochu rázny tón, ale viacmenej sa to netýka rodiny, kde sa chcú normálne dohodnúť a vysporiadať to.
Dom budeme kupovať aj s pozemkom /pozemkami/ na ktorom stojí.
Ale myslel som skôr rôzne čiastkové podiely úplne inde ako stojí dom a taktiež podiely z hôr.
Predkupný právom som narážal na to, že či to môžu nám predať, alebo musia ponúknuť podielníkom, ale našiel som, že keď sa jedná o priamych príbuzných, nemusí sa nič ponúkať podielnikom.
Katy a R
03.03.21,16:56
Ak sa rodičia rozhodli riešiť takto svoj majetok - tak podľa mňa im v tom nič nebráni:) Predajú ti dom, pozemky, prípadne role a lesy ... A čo urobia s peniažkami, ktoré kúpou získajú - to už je tiež ich vec . Môžu rozdeliť deťom, môžu ísť na peknú cestu - napr do Dominikánskej republiky, alebo do Dubaja ... To už je len na nich☺
Aj podľa mňa je lepšie riešiť svoje majetky za života :) (že spravím si, ako ja chcem).
Myslím, že ani nepotrebujete nejaké oceňovanie majetku, keď sa viete dohodnúť. Môžte porovnať v realitkách - že aké sú ceny podobných nehnuteľností:)