MartusK
05.03.21,14:58
Ahojte, v tejto téme som dosť neznala a teda by som potrebovala pomoc. Sme výrobná firma na 3- zmennú prevádzku a od 1.4. ideme zamestnávať zamestnanca, ktorý bude bývať v ubytovni, pretože jeho bydlisko je ďaleko.
Našla som tieto informácie k nepeňaž. príjmu.
Od 1.1.2020 je účinná novela č. 301/2019 Z.z. zákona o dani z príjmov, ktorá bola schválená dňa 11.9.2019, kde ust. § 5 odsek 7 písm. p) od 1.1.2020 znie: "Od dane sú oslobodené aj príjmy poskytnuté ako nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi v PP od zamestnávateľa, ktorého prevažujúca činnosť je výroba vykonávaná vo viaczmennej prevádzke, na účely zabezpečenia ubytovania zamestnanca podľa § 19 ods. 2 písm. s) druhého bodu v úhrnnej sume najviac 100 eur mesačne, ktoré sa určí v pomernej výške podľa počtu dní, v ktorých bolo zabezpečené ubytovanie v príslušnom kalendárnom mesiaci; ak takto určené plnenie presiahne sumu 100 eur alebo jej pomernú časť zodpovedajúcu výške podľa počtu dní ubytovania v príslušnom kalendárnom mesiaci, do zdaniteľných príjmov sa zahrnie len plnenie nad takto ustanovenú sumu." V súlade s prechodným ust. § 52zza novely zákona sa ustanovenie § 5 ods. 7 písm. p) v znení účinnom od 1. januára 2020 prvýkrát použije pri poskytnutí ubytovania po 31.12.2019. (t.j. zvýšenie sumy hodnoty ubytovavania oslobodenej od dane zo 60 € na sumu 100 €).
Teda chápem, že ak ubytovanie zamestnanca bude stáť 150 € mesačne, tak zamestnanec si zaplatí daň, SP a ZP len zo sumy 50 €, teda z rozdielu. Ale nie je mi celkom jasné to, že či sa suma 100 € zohľadní aj vtedy keď zamestnanec cez víkend na ubytovni nebude. Alebo by sa suma 100 € pomerne mala krátiť a teda o dni víkendu bude nižšia?

Ďakujem za pomoc