Spyr0
06.03.21,09:43
Ahojte.

Podnikam na SZCO ako programator pre slovensku firmu, ktora je dcerskou firmou zahranicnej spolocnosti so sidlom v EU (zaroven je platcom dph vo svojej krajine). Aktualne som na hranici prijmov pre zaregistrovanie sa ako platca DPH za poslednych 12 mesiacov, comu by som sa rad vyhol.

Dovodom je ci uz jednoduchsie vedenie uctovnictva, ale aj to, ze mozem uplatnovat pausalne naklady co pre mna ako zivnostnika s nizkymi realnymi nakladmi je vyhodne.

Uvazoval som, ze keby vystavim fakturu materskej spolocnosti mimo SR v ramci EU, teoreticky by sa tento obrat nemal ratat do toho limitu pre registraciu na DPH. Mohol by som teoreticky uvazovat, ze miestom dodania nie je SR a fakturovat podla §15 zakona o dph. Zaroven som si ale nasiel, ze podla §7a zakona sa ale red tym musim zaregistrovat ako platca dph, takze mi to vela neriesi.

Bolo by riesenim zalozenie paralelnej s.r.o a rozdelenie fakturacie medzi zivnost a srocku, alebo by to danovy urad bral ako jedneho danovnika a zratal trzby?

Pripadne ma niekto lepsi napad, ako to urobit cisto a efektivne? :)

Dakujem pekne.
Onko
06.03.21,12:44
Založenie paralelnej s.r.o. je riešenie. Síce existuje skupinová registrácia pre DPH pri spojených osobách, je to však možnosť, nie povinnosť.