SáraE
06.03.21,19:26
Dobrý deň. V roku 2020 som si z dôvodu ukončenia pracovného pomeru a ponechania len podnikateľskej činnosti, začala dobrovoľne platiť preddavky na ZP. Vo VšZP sa vyjadrili, že ich uhrádzať nemusím, že sa ZP vysporiada pri Ročnom zúčtovaní ZP. Môžem si ich uplatniť do nákladov v priznaní typ B za rok 2020 aj keď som ich neplatila na základe výmeru ZP ale som sa sama rozhodla, aby mi pri RZZP nevznikol vysoký nedoplatok? Ďakujem.
veronikasad
06.03.21,19:32
Z akého dôvodu si nemala povinnosť platiť preddavky na zdr.poistenie po skončení pracovného pomeru ? Si poistenec štátu ? (študent, dôchodca ...)
SáraE
06.03.21,19:56
Bola som popri živnosti zamestnaná a po ukončení ZČ som počítala, že automaticky budem platiť preddavky ale nie ... z jedného druhu živnosti som bola doposiaľ v strate a začala som na základe Mandátnej zmluvy podnikať aj v inej činnosti v ktorej budem v zisku, tak som sa bála nedoplatku pri RZZP.
veronikasad
06.03.21,20:51
Bola som popri živnosti zamestnaná a po ukončení ZČ som počítala, že automaticky budem platiť preddavky ale nie ... z jedného druhu živnosti som bola doposiaľ v strate a začala som na základe Mandátnej zmluvy podnikať aj v inej činnosti v ktorej budem v zisku, tak som sa bála nedoplatku pri RZZP.
Neverím, že pokial nie si poistencom štátu, ti v ZP povedali že nemusíš platiť preddavky z minima.
SáraE
06.03.21,20:57
No keby mi to nepovedali, tak to tu neriešim či si to môžem alebo nie dať do nákladov keď som si to platila dobrovoľne!! Áno, pretože vraj keď mám zmluvný vzťah na základe Mandátnej zmluvy, tak nemusím platiť odvody.
marjankaj
06.03.21,21:00
No keby mi to nepovedali, tak to tu neriešim či si to môžem alebo nie dať do nákladov keď som si to platila dobrovoľne!! Áno, pretože vraj keď mám zmluvný vzťah na základe Mandátnej zmluvy, tak nemusím platiť odvody.
A čo tá živnosť? Stále trvá?