mmia
20.09.06,08:08
ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu.
ak mam napr. dva kratšie PP a v kazdom mzdu 60 000, platim odvody do socialnej poistovne z obidvoch a z maximal. VZ?
Neda sa to nejako scitat ? :-)
dakujem
alušik
20.09.06,06:15
Naštuduj: § 138 Zákona o sociálnom poistení, konkrétne:

(16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
alušik
20.09.06,06:17
Aby som sa ešte doplnila - takže by mal byť dodržaný v mesiaci jeden maximálny vymeriavací základ. Ak máš v oboch zamestnaniach zaplatené z maxima, tak by som si vyžiadala od sociálnej poisťovne vrátenie rozdielu poistného.:)
mmia
20.09.06,07:20
dakujem za "§"
a ak mam dva kratšie PP, pricom v jednom je mzda 40 000 a v druhom 30 000? zo zakona vyplyva ze sa v prvom rade plati z vyssieho. takze zaplatim odvody zo 40 000 a rozdiel do max. VZ z 30 000 ??? ako vie zamestnavatel ze ma odvadzat iba z rozdielu ? je povinnostou to pri nastupe oznamit ?
alušik
20.09.06,08:13
Tak z praxe to vyskúšané nemám (nie som z regiónu z tak vysokými zárobkami), snáď niekto napíše svoju reálnu skúsenosť, ako presne postupovať.;)
Jara
20.09.06,08:54
Mala som podobný prípad, ale zamestnanec mi sám povedal, že bude platiť z prvého prac. pomeru a tam aj podpísal vyhlásenie takže tam mu aj brali do úvahy odpočitateľnú položku. Pri ukončení mi tiež pri odovzdavaní ELDZ na SP povedala, že len evidenčne mi vezme ELDZ, ale maximálnu výšku ma z prvého prac. pomeru a môj sa nebude brať do úvahy.
Jana Motyčková
20.09.06,13:05
V praxi zaplatia obaja zamestnávatelia z toho čo im vyšlo a zamestnanec môže požiadať SP o vrátenie preplatku. Pokiaľ ide o ELDZ, podľa informácie zo SP, SP si to nejako zistí a opraví (asi niekde na Ústredí, kde sa evidujú VZ pre dôchodok). Pokiaľ ide o výšku nemocenského, tak zrejme si to tiež SP sama ošetruje, lebo som sa nestretla s tým, že by žiadali opravovať potvrdenia od zamestnávateľa.