OliverG
09.03.21,08:48
Zdravim Vas,
robim klientovi Eshop. Klient je DPH platca a zakaznici su tak FO ako aj PO.
Podporovane platby su : dobierka, prevod na ucet, platba kartou
System mam nastaveny tak, ze: pride objednavka a kym sa nezaplati (kartou alebo nepridu peniaze na ucet) tak sa ignoruje.
Ked ale pridu peniaze na ucet (ci uz prevod alebo karta - ihned) tak Eshop : vystavi FA a posle ju zakaznikovi v zmysle: "Dakujeme Vasa platba bola prijata, tu je Vasa FA."
Takto mi to fungovalo vzdy.
Mam ale klienta ktory mi tvrdi ze to neni spravne. Tvrdi mi ze musim:
- k objednavek posielat "zalohovu fakturu"
- k platbe "fakturu" s normalnou cenou
- a k produktu ktory zabalim a posleme zakaznikovi DALSIU fakturu so sumou 0 EUR
Ze takto to je jedine spravne podla zakona a ze tak ako to robim ja: 1. objednavka, 1 paltba, 1 FA, to spravne nie je.
Ze je to sice jednoduchsie ale nie je to spravne. Okrem toho teda, ze robim Eshopy, tak aj nakupujem online a vacsinou je to presne ako pisem : objednam, pride pokyn k platbe, zaplatim, pride mi FA, neskor mi pride tovar a tam sa nachada IDENTICKA FA vnutri ako ta co som dostal.
Klient ale tvrdi ze to je malo.
Mylim sa?
Ako to robite vy?
Dakujem
Oliver
Onko
09.03.21,11:10
Zálohová faktúra nie je účtovný doklad, ani to nie je doklad nijako zákonom vymedzený. Takže je úplne na ľubovôli podnikateľa, aký doklad/ako pomenovaný doklad bude zákazníkom posielať pri objednávke, či to pomenuje zálohová faktúra, výzva na úhradu, prijatá objednávka s povinnosťou platby, a podobne.

Keď dôjde k úhrade, nastalo zdaniteľné plnenie a je nutné vystaviť faktúru - daňový doklad. Nie je dôvod, aby faktúra e-mailom bola iná ako faktúra v balíku, v obidvoch prípadoch je to už po zaplatení, takže na obidvoch môže byť fakturovaná suma X €, uhradené prevodom/kartou/atď. -X €, suma na úhradu 0 €.

V prípade dobierky, ak chcete dať faktúru do balíka, tak ju vystavujete v situácii, keď nie je ešte zaplatená, avšak faktúru dostane do ruky (vybalí z balíka) až po zaplatení dobierky, takže aj tie faktúry môžu mať napísané suma na úhradu 0 €, s poznámkou "zaplatené dobierkou" a podobne.
OliverG
09.03.21,11:15
Dakujem za odpoved! Vsak? Ja som myslel ze stracam podu pod nohami..

Este mi napisali toto:

Prípad prvého nákupu e-shopu prostredníctvom bol realizovaný 27.2.2021 ( objednávka), platba pripísaná na účet 1.3.2021; expedícia 4.3.2021 – to sú dve rôzne účtovné obdobia.

Co v takomto pripade? Ze objednali v jeden mesiac ale platba prisla a balik bol odoslany v druhom mesiaci?

Podla mna: sa vsetko rata do DRUHEHO mesiaca levo zavazne je bud prijatie platby alebo odoslanie tovaru no nie?

Dakujem este raz
kn-alka
09.03.21,11:26
áno, tak..... ak je tovar dodaný do 15 dní od zaplatenia, nie je nutné vystatovať faktúru na prijatú platbu, ale len vyúčtovaciu faktúru s dátumom dodania tovaru a k úhrade 0.

Váš klient má pravdu v tom, že treba vystaviť faktúru na prijatú platbu, mýli sa však v tom, že len vtedy, ak do 15 dní nebude tovar dodaný.

Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru:
pri dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou do 15 dní odo dňa dodania tovaru alebo služby alebo do 15 dní odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby, alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá.
Onko
09.03.21,11:35
Objednávka nie je daňový ani účtovný doklad, tá sa neráta nikam. Daňový doklad je faktúra a musí sa vystaviť najneskôr ku dňu prijatia platby, čo je v uvedenom prípade 1.3.2021. Pri platbe kartou má informáciu o úhrade hneď, aj keď peniaze prijme na účet až neskôr, takže môže faktúru vystaviť už ku dňu 27.2.2021, ale nevidím v tom žiadny problém, keď je faktúra vystavená v jednom období a balík odoslaný v ďalšom.
marjankaj
09.03.21,12:25
Onko
1. Nikto netuší, čo by mal byť ten "daňový doklad"
2. A prečo do 1.3.2021? Už neplatí zákon?
§73 Lehota na vyhotovenie faktúry
Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
a)
odo dňa dodania tovaru alebo služby,
b)
odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá,
OliverG
09.03.21,12:44
Dakujem za reakciu. Prosim Vas Vas bod 2. 'do 1.3' je reakciu na co?

Lebo v tomto pripade by som vystavil FA 1.3 kedze vtedy to bolo pripisane na ucet. Dovtedy - ziaden 'uctovny vztah' neexistuje nie?

(Objednavka bez zaplatenia neznamena nic, nie?)

Dolezite si datumy:
- prijatej platby
- odoslania tovaru

Vdaka

Oliver
Onko
09.03.21,16:03
marjankaj, do 15 dní, ale vždy ku dňu dodania alebo prijatia platby. Teda dátum zdaniteľného plnenia tam bude 1.3.2021, aj keby to vystavili neskôr, ale keďže ide o e-shop a všetko bude automatizované, vystavovať sa to bude v ten istý deň.
marjankaj
09.03.21,16:34
Ale vystaviť sa musí do 16.3.2021 a nie ako uvádzaš ty.
A čo je to "dátum zdaniteľného plnenia"?