volodaaaa
10.03.21,13:54
Ahojte,

nechcem písať podrobnosti, a teda zámerne použijem príklad z inej oblasti (akože mobil, aj keď to bude hlúposť):

Ako fyzická osoba som si objednal u firmy X službu "zálohovanie dát v mobilnom telefóne", ktorá bola riešená zmluvou s účinnosťou od 1.1.2017.

Zálohovanie dát som vykonával nepravidelne a prebiehalo to tak, že som vystavil objednávku, na základe ktorej mi bola vystavená faktúra s termínom dodávky, splatnosti atď. Mobil som odovzdal, o tri dni mi bol vrátený a vždy mal okrem zálohy dát aj vyleštený čistý displej.

Každý účtovný rok mi navyše firma X poslala vyúčtovanie z predchádzajúceho, kde ma informovala o tom, koľko krát som využil tieto služby, objeme financií, ma dať/dal, pričom vždy som bol 0 € (ani dlžný, ani preplatok).

V roku 2020 som služby nevyužil vôbec a tak som sa k 1.1.2021 rozhodol zmluvne definovaným spôsobom od zmluvy odstúpiť.

V januári 2021 (po ukončení zmluvného vzťahu) mi však prišla z firmy X faktúra za službu, ktorú som si neobjednal. Ako účtovná položka tam bolo "leštenie displeja" a vysoká suma na uhradenie, pričom vystavenie faktúry bolo ešte v čase platnosti zmluvy (december) a termín dodania služby bol úplne vymyslený (totožný s termínom vystavenia faktúry). Firma ma informovala, že službu mi účtuje podľa zmluvy a cenníka, pričom oboje sedelo. Službu som očividne využil, lebo displej mi naozaj vždy vyčistili.

Nepáči sa mi ale, že hoci sme boli každý rok na nule, zrazu sa stal zo mňa dlžník, ktorý má uhradiť faktúru, ktorá "spadla z neba".

Otázka na Vás, mám túto faktúru uhradiť, ak samotná firma X koncom každého roka deklarovala, že nie som nič dlžný a nad rámec objednávky som si túto službu neobjednal?

A dá sa brániť, ak firma X už mojimi finančnými prostriedkami disponuje a plánuje mi ich vrátiť, ale bez tej sumy v oneskorenej faktúre vrátiť?

Mne takýto postup extra smrdí, ale možno sa mýlim.