Ľaľa
10.03.21,20:15
Matka-občan SK-trvalé bydlisko SK pracuje dlhodobo v Nemecku, kde aj býva. Jej dcéra narodená v máji 2004 je tiež v Nemecku, kde navštevuje školu-dvakrát do týždňa vo štvrtok, piatok z dôvodu zdokonalenia sa v nemčine, názov školy Štátna škola spoločenstva - má potvrdenie, že je žiačkou tejto školy od 19.2.2019 do 31.7.2022. Po jej ukončení sa môže prihlásiť na strednú školu. Matka má príjmy len z Nemecka. Na Slovensku podáva daňové priznanie, príjmy z Nemecka vyňaté, čiže daň na SK rovná sa nule. Matka si uplatňuje cez DP na SK daňový bonus na túto dcéru. Prosím poradiť od skúsenejších, že či na uplatnenie daňového bonusu stačí vyššie uvedené potvrdenie o návšteve školy a priložený preklad do slovenčiny. Pozerala som podmienky nároku na daňový bonus a všade sa hovorí len o stredných a vysokých školách - kde treba vyžiadať potvrdenie o tom, že štúdium na zahraničných SŠ a VŠ je rovnocenné so štúdiom na našich SŠ a VŠ, o základných školách som nenašla nič. Ďakujem.
ivka70
11.03.21,02:34
O zakladnych skolach si nic nenasla, lebo su sucast povinnej skolskej dochadzky na Slovensku, v takom pripade sa potvrdenie nevyzaduje.
Dcera ma 17 rokov, teda vek, ktory predpoklada ukoncenie povinnej skolskej dochadzky, Potom uz studovat nemusi, preto treba potvrdenie o sustavnej priprave na povolanie.
Nemyslim, ze takato "skola" 2x do tyzdna sa da posudit za, sustavnu pripravu na povolanie, na narok na, DB to asi nestaci. Ked bude studovat na strednej skole, tak ano. Aj to potvrdenie do roku 2022 je cudne, potvrdenie by malo byt za aktualny skolsky rok.
ivka70
11.03.21,05:41
Nestaci len potvrdenie a preklad.

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Aktualne/DP/Zavis_cinnost/2017/2017.10.24_dan_bonus.pdf

Ak ide o štúdium v zahraničí, zamestnanec je povinný zamestnávateľovi okrem
potvrdenia o štúdiu predložiť aj rozhodnutie o rovnocennosti štúdia so štúdiom v SR, a to vždy na začiatku štúdia. V ďalšom akademickom roku už uvedené potvrdenie o rovnocennosti nepredkladá.
Rozhodnutie vydáva Ministerstvo školstva SR – Strediska pre uznávanie a vydávanie dokladov o vzdelaní (SUDV).

Študenti ostatných zahraničných škôl, neuvedených v zozname ministerstva:
Pre posúdenie štúdia v zahraničí na iných vysokých školách, ktoré nie sú uvedené v zozname, štúdia na stredných školách a ostatných vzdelávacích ustanovizniach sa postupuje formou podania žiadosti o posúdenie rovnocennosti štúdia, na základe ktorej vydáva ministerstvo rozhodnutie o rovnocennosti štúdia v zahraničí z hľadiska sústavnej prípravy dieťaťa na budúce povolanie.
Ľaľa
11.03.21,18:01
Ďakujem ivka 70. Je to prípad mojej známej, pýtala som sa jej ako to v Nemecku funguje, povedala, mi že keď prišla dcéra do Nemecka tak ju zaradili na základnú školu o dva roky nižšie ako u nás a že do školy chodí dvakrát do týždňa, aby sa zdokonalila v nemčine. Pozerala som aj na nete povinnú šk. dochádzku v Nemecku, ale dočítala som sa, že tam je to v každom regióne inak stanovená. Známa sa v prípade potreby preukazuje týmto potvrdením. To, že chodí do školy dvakrát do týždňa v potvrdení nie je nikde napísané. V preklade: Potvrdenie o návšteve školy. Týmto potvrdzujeme, že školáčka priezvisko, dát.narodenia, bytom, je žiačkou 08c našej školy v období od 19.2.2019 do 31.7.2022. Názov školy som preložila ako Štátna škola spoločenstva /resp. štátna komunitná škola). Asi do odnesiem na DÚ a uvidím čo sa bude diať. Ešte raz ďakujem.
ivka70
12.03.21,05:06
Nie na DU, DU potrebuje k tomu vyjadrenie Ministerstva skolstva, treba podat ziadost s tym potvrdenim o posudenie.
Znama nech zatial oznami predlzenie lehoty podania DP (ma prijmy zo zahrnicia, moze az o 6 mesiacov), aby bolo dost casu, kym MS zareaguje. V tom odkaze dolu je aj link, kam sa to podava.