ballin
12.03.21,15:41
Chcem sa spýtať ako sa dá alebo či je možné znížiť základ daňe daňovníka pri 60% paušalných výdavkov pre SZČO prí bežných fakturovaných príjmoch.

takéto je znenie uvedené na stránke:
Základ dane si môže znížiť každý daňovník, ale len z takzvaných aktívnych príjmov. To znamená, že musí mať príjmy zo zamestnania, živnosti alebo inej samostatne zárobkovej činnosti. Tieto príjmy definuje Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

https://www.finance.sk/kalkulacky/nczd-na-danovnika/


nejako som tomu neporozumel kedže bežný výpočet daňe zo základu daňe pri paušalných výdavkoch (alebo aj pri klasickej živnosťi) v jednoduchom účtovníctve je počítaný násobkami životného minima pokiaľ nepresahuje základ daňe za daný rok určitú sumu alebo ju prevyšuje a následne zníženie základu daňe o nezdaniteľnú časť to je jasné ale toto dodatočné zníženie je možné iba v prípade poberania starobného dôchodku, príspevku na dieťa alebo pri manželke nie?

Vďaka za prípadnu odpoveď
veronikasad
12.03.21,14:50
Miesas hrusky s jablkami, nemas ani šajnu o zdanovani, zver spracovanie DP niekomu, kto tomu aspon trochu rozumie...
Katy a R
12.03.21,14:55
No tak toto sa ti ozaj podarilo zložito napísať .. a pritom ide o jednoduchú vec!
Že každý daňovník si môže znížiť základ dane (o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11) len pri takzv. aktívnych príjmoch.
Z pasívnych príjmov si základ o NČZD dane znížiť nemôže. Toť vsjo.
No a ešte si treba pozrieť zákon - že čo sú aktívne príjmy (§5 a §6 odst 1 a 2) a čo sú pasívne príjmy (zvyšné odst §6, §7,§ 8 )
ballin
12.03.21,15:23
to je odpoveď ? alebo takisto neinformovanost
ballin
12.03.21,15:35
ok vďaka áno trocha som to moc rozvinul, iba som sa chcel uistiť
marjankaj
12.03.21,15:41
Nato, čo si napísal, je to tá najužitočnejšia rada, akú si mohol dostať,:cool: