rudolf.th
13.03.21,04:35
Jedna pani so svojou rodinou chcela kúpiť rodinný dom aj s príslušnými pozemkami na vidieku. Časť nákupnej ceny vyplatila a zvyšok chcela vyplatiť neskôr z hypotekárneho úveru, ktorá by bola poskytnutá na nákup tohto domu, čo aj bolo uvedené v zmluve o budúcej zmluve o kúpe nehnuteľností. Úver ovšem nedostala, lebo sa vysvitlo, že dom nie je postavený na stavebnom pozemku a z toho dôvodu jeho poskytnutie na nákup bolo zamietnuté.
Mojou otázkou by bolo, že teraz za nedodržanie ustanovení zmluvy kto je zodpovedný, resp. vinný? Kupujúci, lebo do stanoveného termínu nevyplatila zvyšok kúpnej ceny, alebo predávajúci, lebo zamlčal rozhodujúcu skutočnosť týkajúcu sa predmetnej nehnuteľnosti? Predávajúci totiž súhlasil s vyplatením kúpnej ceny z úveru a držal kupujúceho v domnení, že úver môže dostať a neoznámil (pravdepodobne z nevedomosti), že je tu prekážka z jeho strany, kvôli čomu úver nebude môcť dostať.
V zmluve nie je o tom zmienka, že ako sa má postupovať, ak úver kupujúci nedostane kvôli tomu, že predávajúci nemá všetko v poriadku ohľadne predávanej nehnuteľnosti, že nemožnosť plnenia zmluvy je zavinené príčinou, na ktorú kupujúci nemá vplyv, a za ktorú zodpovedá predávajúci. Nikto totiž pri podpise zmluvy s takým niečím nepočítal.
ivka70
13.03.21,05:31
Nie je dolezite, kto je vinny, dolezite je, aky postup maju dohodnuty v zmluve, keby nastala takato situacia.
Maju nieco o tom v zmluve?
Predavajuci nemusi a ani nemoze sledovat podmienky uveru kupujuceho a kupujuci si moznost uveru mal preverit pred podpisom zmluvy.
buchač
13.03.21,08:42
Obaja !
Predávajúci z dôvodu zamlčania určitých faktov.
Kupujúci z dôvodu neoverenia si informácií, ktoré sú bežne dostupné.

Dalo by sa z kola von, ale na to by musela byť ochota z oboch strán...a asi to bude aj na dlhšiu dobu.
Ja osobne by som požadoval vrátenie zaplatenie sumy.
ivka70
13.03.21,20:02
A prave preto dobru zmluvu urobi pravnik s ohladom na vsetky moznosti. Lebo dohodnut sa na niecom neskor moze byt problem.
Tuto zmluvu asi pravnik nevidel, lebo ak ano, tak je vinny on :)
marjankaj
13.03.21,21:03
Ivka presne.:cool: