Mila123
13.03.21,16:11
Jaroslava Lukačovičová SPOLU - občianska demokracia
6 h ·
STE NA PN VIAC AKO MESIAC? ŽIADOSŤ O PRÍSPEVOK VÁM ZAMIETNU!
Hm, len škoda, že to nie je aj v oficiálnych podmienkach projektu a musela som zisťovať na základe infožiadosti. Ale poďme pekne od začiatku.
Začali sa hromadiť správy o tom, že vám úrady práce zamietajú žiadosti o príspevky v Opatrení 2, v prípade, že žiadateľ je v období, za ktoré žiada poberateľom nemocenského, teda je na PN.
Príspevok podľa opatrenia č. 2 môže čerpať aj SZČO, ktorá:
- má príjem na dohodu (o vykonaní práce, o pracovnej činnosti...)
- poberá dôchodok (starobný, invalidný, vdovecký a pod.)
- poberá nemocenské, ošetrovné, materské (hoci celý mesiac)
- študuje.
Teda, žiadať môže aj SZČO, ktorá poberá nemocenské a je PN.
❓ Prečo úrady žiadosti zamietajú? Opýtala som sa za vás a tu je oficiálna odpoveď z kancelárie generálneho riaditeľa a generálneho tajomníka služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny:
❗ "Účelom projektu Prvá pomoc, ktorý je realizovaný v zmysle § 54 ods. 1 písm. e) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v platnom znení - Opatrenie č. 2 je poskytovanie finančného príspevku pre SZČO, ktorým poklesli tržby z dôvodu vyhlásenej mimoriadnej situácie resp. núdzového stavu. Pri PN (ak trvá jeden mesiac a dlhšie) SZČO, tento účel splnený nie je nakoľko tržba by poklesla bez ohľadu na to, či by takáto situácia bola vyhlásená alebo nie, nakoľko SZČO svoju činnosť nemôže vykonávať z dôvodu svojho nepriaznivého zdravotného stavu.
Rovnako to platí aj pri opatreniach pre zamestnávateľa (opatrenia č. 1 a č. 3), kedy si počas PN zamestnávateľ na svojich zamestnancov príspevok uplatniť nemôže nakoľko sú im poskytované nemocenské dávky, ktoré sú rovnako počas PN poskytované aj SZČO.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že PN, ktorá trvá dlhšie ako jeden kaledárny mesiac je dôvodom na zamietnutie žiadosti v prípade Opatrenia č. 2.
V prípade PN (ak netrvá viac ako jeden mesiac), má žiadateľ, ktorý splní všetky podmienky nárok na poskytnutie príspevku z Opatrenia 2."
❗ A stalo sa presne to, čo som predpokladala. Ústredie práce ide v tomto prípade svojou vlastnou diagnostikou ochorení a možnosť, že zákon o sociálnom poistení a všetky ďalšie SZČO nezakazuje dosahovať tržby v čase, keď je PN tu neplatia. Znovu opakujem, že takáto SZČO môže dosahovať tržby aj prostredníctvom svojho priameho príbuzného (a nie je to nelegálne zamestnávanie), aj prostredníctvom skôr uzatvorených zmlúv, v rámci ktorých prichádzajú tržby, ale keď raz štát takejto SZČO zatvorí prevádzku, alebo zakáže podnikať, tak tie tržby nedosiahne, ani keby bola zdravá!
Možno by bolo fajn, túto informáciu vydať v usmernení číslo 18 k tomuto projektu, ktoré je v poradí a možno by bolo fajn prestať po roku od spustenia projektu meniť a definovať pojmy retroaktívne!
(článok bol zverejnený na FB)
veronikasad
13.03.21,15:54
Vztahuje sa to aj na zivnostnikov na PN bez nároku na nemocenské, ktorí poberaju prispevok Opatrenia c. 2 z dobrovoľného poistenia?
mondes
13.03.21,23:32
Ďakujem Ti. Niečo som o tom počula, pošuškávalo sa, ale toto Tvoje obsiahle vysvetlenie je super. ....hm, má to svoju logiku. Veľa SZČO to zneužíva. Ale súhlasím s Tebou, že za pochodu to meniť, nie je fér. .................................................. ..........................................
Veronika, podľa všetkého sa to vzťahuje aj na nich. Lebo tak, či tak, by ten príjem nemali. A veľa SZČO by nebolo ani dobrovoľne poistených.
filip0308
15.03.21,13:38
Príspevok - opatrenie č. 2 za február bez problémov schválený - aj pri dlhodobej PN.
duficek
17.03.21,19:31
Príspevok - opatrenie č. 2 za február bez problémov schválený - aj pri dlhodobej PN.
ako dlho trvá posúdenie žiadosti? szčo si podala žiadosť aj výkaz a ani po 2 týždňoch neprišla odozva, okrem automatickej odpovede že nejaký mail dostali....
filip0308
17.03.21,19:48
V priebehu týždňa prišlo oznámenie o schválení príspevku
Monča
18.03.21,07:15
Áno, nie je problém so schválením... aj príspevok prišiel rýchlo. Teraz len čakať kontrolu a zrejme vracať príspevok..... Možnosť kontroly je až do roku 2028 pokiaľ sa nemýlim.
Oni nemajú teraz čas overať na SP, či je žiadateľ PN... oni overujú, či má zaplatené odvody... A počas PN neplatí, takže má ...
Postupovali sme viacerí podľa pokynov na stránke Min. hosp., avšak teraz sa ohradzujú tým, že toto ministerstvo s tým nič nemá, nakoľko príspevok poskytuje MPSVaR a navyše ste tam čestne vyhlásili, že Vám tržby poklesli v súvislosti s opatreniami, a vám vraj poklesli v súvislosti s chorobou .... A teraz to dokázať a obhájiť.
Ak to teda teraz takto riešia, mali dať pod kolonku, kde uvádzate príjem z pracovného pomeru, ďalšiu kolonku, kde by sa uviedli dávky PN, OČR ... A hlavne do manuálu mali dať jasne hrubým, že pokiaľ ste boli celý mesiac PN, nemôžete žiadať príspevok, ak časť mesiaca, tak áno ... a možno aj uviesť, akú časť ako je to pri opatrení č. 1 a 3, že viac ako 50 % fondu... i keď pri SZČO ťažko určiť fond .... Tak ako uviedli tučným písmom, že nemôžete žiadať, ak ste jednoosobová s.r.o.

Ak máte zamestnancov, tí ďalej pracujú, ale nevyrobia toľko, aby ste pokryli náklady, lebo je malý dopyt, obmedzenia... nie preto, že šéf je chorý ... pokles tržieb tu už ide bokom, lebo vy ste boli PN celý mesiac a nárok nemáte .... Asi si treba chorobu rozdeliť na pár dní v mesiaci ...

Máte nárok aj počas PN žiadať príspevok na zamestnanca na jeho mzdu v rámci opatrenia č. 1 alebo č. 3 a zo svojej maródky máte uživiť rodinu, zaplatiť nájom, energie a všetko ostatné, aby ste udržali to pracovné miesto, na ktoré ste žiadali príspevok v rámci č. 1 alebo č. 3 a k čomu ste sa zaviazali ...

Čím viac o tom čítam, všade len strašia kontrolami, subvenčnými podvodmi, pokutami, tým viac sa teším na dôchodok :-)
Mila123
18.03.21,17:35
https://e.dennikn.sk/2317773/prispevky-z-prvej-pomoci-podnikatelia-budu-musiet-kvoli-nim-opravovat-priznanie-ale-na-zdravotnom-zaplatia-menej/?rtm_source=follow_tags&rtm_medium=email&rtm_campaign=mnt-tag.new.article-18.03.2021-61&rtm_content=88676
Monča
19.03.21,09:31
Mňa skôr zaujíma, že ak bude musieť niekto vrátiť príspevky za rok 2020, či bude opravovať už podané DP za rok 2020 ak si krátil výdavky v roku 2020. Lebo tým pádom mal mať tie výdavky vyššie o sumu vráteného príspevku a nižší základ dane a tým pádom aj daň. Alebo ak tie príspevky bude vracať až v roku 2021, tak si o toľko menej odpočíta vo výdavkoch až v roku 2021?
Žabinka
19.03.21,10:06
Ja som pôvodne mala rozpracovanú takúto verziu (JU):
- pomoc účtujem PNZD
- výdavky účtujem normálne ako VOZD
- na konci roka jedným zápisom "stornujem" príslušnú ponernú časť výdavkov napr. ako ostatné výdavky, čiže bez členenia na ZP, SP, zásoby.. ako nepeňažná závierková operácia
Toto mi prišlo logickejšie a prehľadnejšie.. Ale FS mi to neodobrila, vraj to takto nemôže byť, ale prečo nie, to nenapísali..
Takže idem podávať pre všetkých odklady, lebo tu je všetko možné, a čo platí dnes, nemusí platiť zajtra..:rolleyes:
veronikasad
19.03.21,10:47
Ja som pôvodne mala rozpracovanú takúto verziu (JU):
- pomoc účtujem PNZD
- výdavky účtujem normálne ako VOZD
- na konci roka jedným zápisom "stornujem" príslušnú ponernú časť výdavkov napr. ako ostatné výdavky, čiže bez členenia na ZP, SP, zásoby.. ako nepeňažná závierková operácia
Toto mi prišlo logickejšie a prehľadnejšie.. Ale FS mi to neodobrila, vraj to takto nemôže byť, ale prečo nie, to nenapísali..
Takže idem podávať pre všetkých odklady, lebo tu je všetko možné, a čo platí dnes, nemusí platiť zajtra..:rolleyes:Ja som to tak jednej klientke urobila, resp.neidem opravovat DP ktoré bolo odoslané pred vydanim usmernenie
nadka1
20.03.21,10:55
Dobrý deň, prečítala som si diskusiu o účtovaní príspevku prvej pomoci a stále si nie som istá, ako to správne urobiť. SZČO prijal v rámci opatrenia č.2 príspevok, ktorý použil aj na odvody, aj na iné výdavky. Je platcom DPH a vedie jednoduché účtovníctvo, môže urobiť storno výdavkov, na ktoré si uplatnil odpočet DPH? Ďakujem za odpoveď.
Mila123
20.03.21,10:58
Dobrý deň, prečítala som si diskusiu o účtovaní príspevku prvej pomoci a stále si nie som istá, ako to správne urobiť. SZČO prijal v rámci opatrenia č.2 príspevok, ktorý použil aj na odvody, aj na iné výdavky. Je platcom DPH a vedie jednoduché účtovníctvo, môže urobiť storno výdavkov, na ktoré si uplatnil odpočet DPH? Ďakujem za odpoveď.
áno, tohto "účtovanie" sa týka DzP, nie DPH
Žabinka
24.03.21,09:55
V prípade plnení poskytovaných v rámci projektu Prvá pomoc, resp. Prvá pomoc PLUS opatrenie č. 2 a opatrenie č. 4A ide o príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti pre samostatne zárobkovo činnú osobu z dôvodu poklesu tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019, resp. s priemerom za rok 2019 (opatrenie č. 2), resp. z dôvodu nedosiahnutia žiadneho príjmu (opatrenie č. 4A).Toto plnenie nie je viazané na úhradu konkrétnych výdavkov daňovníka.

Daňovník v prípade prijatia plnenia v rámci projektu Prvá pomoc, resp. Prvá pomoc PLUS opatrenie č. 2 a opatrenie č. 4A postupuje v zmysle § 18 ods. 1 postupov účtovania. V deň prijatia príspevku príjem peňažných prostriedkov z príspevku zaúčtuje v peňažnom denníku ako prírastok na účte v banke a súčasne ako príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f) postupov účtovania, t. j. príjem neovplyvňujúci základ dane. Použitie príspevku v zmysle § 18 ods. 2 postupov účtovania daňovník neúčtuje. Nadväzne na definíciu pojmu daňového výdavku vymedzenú v § 2 písm. i) ZDP a znenie § 21 ods. 1 písm. j) ZDP musí daňovník z daňových výdavkov vylúčiť výdavky vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane, t. j. výdavky hradené z prijatého plnenia, ktoré je oslobodené od dane z príjmov. Daňovník musí sledovať, ktoré výdavky z oslobodeného plnenia uhrádza, pričom vzhľadom na to, že príspevok obdržal v súvislosti so svojou podnikateľskou činnosťou, mal by ho prednostne použiť na úhradu výdavkov súvisiacich so svojím podnikaním resp. inou samostatnou zárobkovou činnosťou, t. j. na úhradu výdavkov, ktoré v prípade, ak by neboli hradené z oslobodeného plnenia, boli by daňovými výdavkami (napr. nájomné, nákup zásob, nákup pohonných látok, úhrada za energie, poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie a pod.). Ak by daňovník poskytnuté oslobodené plnenie nepoužil na úhradu výdavkov, ktoré v prípade, ak by neboli hradené z oslobodeného plnenia, boli by daňovými výdavkami a daňovník by mal takéto výdavky, uvedené by mohlo byť správcom dane nadväzne na § 3 ods. 6 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov považované za neoprávnené znižovanie daňovej povinnosti. Výdavky hradené z prijatého oslobodeného plnenia zaúčtuje daňovník ako výdavky podľa § 4 ods. 6 písm. g) postupov účtovania, t. j. ako výdavky, ktoré podľa osobitného predpisu, ktorým je ZDP, neovplyvňujú základ dane z príjmov. Ak daňovník tieto výdavky zaúčtoval pri ich úhrade ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. e) postupov účtovania, ich nezahrnutie do daňových výdavkov vykoná v rámci účtovných uzávierkových operácií ich znížením (stornovaním) v súlade s § 8 ods. 4 písm. a) bod 1d postupov účtovania. Len v prípade, ak takéto výdavky daňovník nemá, je možné akceptovať použitie príspevku na osobnú potrebu daňovníka a nekrátenie daňových výdavkov.


To označené červeným. Nie je to to isté, ako som písala? Mám pocit, že nebudem prerábať daňové priznania, pošlem ako som urobila..
veronikasad
29.01.22,21:17
ak by niekto potreboval - účtovanie príspevkov Opatrenie č. 2 v SW ALFA+