weronyka
16.03.21,15:59
Ahojte. Dnes som sa s hrôzou dozvedela, že mi zamestnávateľ celý minulý rok vyplácal daňový bonus, o ktorý som nepožiadala, pretože si ho uplatňuje druh. Viem, je to aj moja chyba, lebo som si nekontrolovala vyplatné pásky. Keď som sa mzdarky pýtala, ako je to možné, keď som údaje detí určite nevypisovala vo vyhlásení, povedala mi, že ich tam dodatočne dopísala z rodných listov, pričom tie som predložila zamestnávateľovi kvôli správnemu výpočtu nároku na dovolenku (keďže sa menil nárok rodičov z 20 na 25 dni). Ona sa chce tváriť, akože o ničom nevie, že snáď na to daňový úrad nepríde. No nepokladám to za najšťastnejšie riešenie. Ale ani platiť za chybu, ktorú som nespôsobila, nechcem. Aké riešenie navrhujete? Poprípade do koľkých splátok je možné rozložiť takto vzniknutý nedoplatok? Ešte dopĺňam, pracovný pomer mi o mesiac konci. Vopred veľmi pekne ďakujem.
ivka70
16.03.21,15:28
DB musíš vrátiť, ak ti robili v práci ročne zúčtovanie daní, tam sa to malo prejaviť.
Čo sa týka splátok, to by mala riešiť mzdárka.
weronyka
16.03.21,15:52
Daňové zúčtovanie mi robí zamestnávateľ a práve mzdárka ho chce spraviť tak, akože nevie o tom, že som ho mala vyplácaný neprávom. Iné riešenie nenavrhla. O mesiac mi končí aj pracovný pomer, nevedela by mi to ani strhávať, jedine celé naraz, no to si neviem predstaviť, žeby som prišla skoro o celú výplatu.
weronyka
16.03.21,15:55
Zarazilo ma, že mi pozmenila vyhlásenie bez môjho vedomia. Pričom, keď som sa na to dotazovala, mi povedala s úsmevom, "Volala som vám, len si to iste nepamätáte, lebo to bolo dávno." A to mi urcite nikto nevolal, ani v jednom zamestnaní som si DB neuplatňovala, lebo si ho uplatňuje od začiatku druh.
ivka70
16.03.21,15:56
S tym zatajenim v RZD nemozes suhlasit, DU kontroluje teraz spatne vyplacany DP a ziada ho spat aj roky dozadu.
Nech to zaplati zamestnavatel, aby vyrovnal dane voci DU a mzdarka dohodne splatky tak, ze ich budes postupne posielat na jeho ucet. Treba k tomu zmluvu, ale angazovat by sa mala aj ona, ked to "zvrzala".
ivka70
16.03.21,15:58
Mozes sa na nu stazovat, je to jej pochybenie a zamestnavatel ju moze kvoli tomu brat na zodpovednost, trebars jej kratit premie, nic to vsak nemeni na tom, ze DB vratit musis ty.
veronikasad
16.03.21,16:49
Ak si chceš predlžiť splatnosť preplatku na DB, požiadaj mzdárku nech ti nerobí RZD a urob si DP typu A sama. Riadny termín je do 31.3.2021, môžeš oznámiť na DU predlženie lehoty do 30.6.2021, do tohto termínu treba potom aj naviac vyplatený DB vrátiť.
Tváriť sa že sa nič nestalo nie je dobré riešenie. Ako píše Ivka, DU teraz kontroluje duplicitné vyplácanie DB ...
weronyka
16.03.21,17:47
Ďakujem Vám. Trochu sme sa doma oklepali zo šoku a dohodli sme sa, že to budeme riešiť u partnerovho zamestnávateľa, a vracať bude teda on postupne z platu, aby sme to zbytočne nekomplikovali.
d4ny19
24.03.21,16:23
Prosím ťa, vieš ma usmerniť v ktorom riadku to správne zadať? lebo mne to hlási logicku chybu pri podobnom pripade (dam narok 0 na riadku 57, potom dam sumu vyplateneho bonusu na riadok 59 a nasl. na r. 62 zamestnavatelom nespravne vyplateny DB ale riadku 57 sa to nepači.... nejak to nechape... a neviem, či to mozem takto odovzdať, či ta logicka chyba tomu neprekaza, vdaka
@veronikasad
veronikasad
24.03.21,16:25
pokračuj v svojej téme