pyta
17.03.21,20:36
Dobrý deň. Veriteľ vymáha cez exekútora dlh od dlžníka a dlžník nespláca dlh, a počas toho nesplácania mu bolo na jeho podiel nehnuteľnosti rozhodnuté sudom pripísané exekučne záložné právo. Teraz ale dlžník zomrel a dedičia nechcú dlh (aj jeho dlhy). Čo sa bude diať s jeho majetkom? Môže sa vrátiť niečo veriteľovi niečo z dlhu (keď už nie celú sumu) z toho podielu nehnuteľnosti (zrejme predajom podielu), keď sa dediči vzdávajú svojho dedičstvá? Ďakujem.
pyta
17.03.21,20:03
Dlh je väčší ako obchodná cena jeho podielu nehnuteľnosti.
pyta
17.03.21,20:27
To je skôr z pohľadu dediča, resp. spoluvlastníkov. Mňa zaujímavá ako z pohľadu dlžníka. Neviem, čo ako to bude pokračovať.
pyta
17.03.21,23:57
oprava: Mňa zaujímavá ako z pohľadu veriteľa. Neviem, čo ako to bude pokračovať.

Vďaka. Pojem „predlžené dedičstvo“ som nepoznal.
Mária27
20.03.21,09:16
Podľa ust. § 38 exekučného poriadku platí, že ak povinný počas exekúcie zomrie, exekútor odloží exekúciu do skončenia dedičského konania. V exekúcii pokračuje na základe dodatku k povereniu na vykonanie exekúcie s dedičmi povinného alebo s orgánom spravujúcim dedičstvo, ktoré pripadlo štátu (napr. keď dedičstvo odmietnu). Majetok musí pokrývať aspoň náklady exekúcie. Inak sa exekučné konanie zastaví.
Mária27
20.03.21,14:13
Náklady exekúcie neobsahujú vymáhanú čiastku. Pri predaji nehnuteľnosti však bývajú vysoké - znalecké, dražba, exekútorská činnosť - často cena nehnuteľnosti ich ani nedosiahne. Oprávnený (veriteľ) by ich platil, keby sa exekúcia zastavila neskôr, resp. by sa taká suma nevydražila.
pyta
20.03.21,21:21
Postup je rovnaký, ak dlžník nevlastní celý nehnuteľnosť, len jej podiel? Nemení to trochu mať podiel. Napríklad že ponúkne sa spoluvlastníkom (predkupné právo) a oni/niektorí ma o ten podiel záujem, resp. kúpi a tým pádom nemusí ísť ku dražbe.
Mária27
21.03.21,16:23
Určite je najjednoduchšie dohodnúť sa so spoluvlasníkmi. Ktorí budú mať záujem, kúpia aj podiely ostatných.. Môžu dať aj ponuku exekútorovi. Netreba sa ho báť, on to rád odkomunikuje už teraz (teda jeho zamestnanci).
Inak, ak to che niekto z dedičov kúpiť (zaplatiť), môže to aj zdediť. Na cene sa dohodnú alebo ju dajú oceniť (nemusí tá istá cena ako v dedičskom konaní).
pyta
28.03.21,15:39
Ok.

„Inak, ak to che niekto z dedičov kúpiť (zaplatiť), môže to aj zdediť. Na cene sa dohodnú alebo ju dajú oceniť (nemusí tá istá cena ako v dedičskom konaní).“
Dediť loretko3 (a logicky aj) neodporúča, lebo predajná cena podielu nehnuteľnosti, ktoré sa dedi, je menšia, ako dlh, ktorý zomreli ma.
marjankaj
28.03.21,16:12
občiansky zákonník §470-472
§ 471
(1) Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.
pyta
02.04.21,22:28
Vďaka.