Verwest
19.03.21,17:09
Čaute, nakupoval tu niekto bitcony na firmu?

Dôvod nákupu BTC a iných kryptomien na firmu mám taký, že zdanenie zisku pri fyzických osobách je veľmi vysoké a to 19 alebo 25% (pri výške príjmu nad 36 256,37 €). A samozrejme 14% odvod do zdravotnej poisťovne.

Pri nákupe na firmu je výška zdanenia 15 alebo 21%(pri obrate 49 790€).

Čiže zaujímam sa nakúpiť BTC a pravdepodobne iné kryptomeny na už dlhšie fungujúcu firmu. Jednoducho chcem investovať.

Prostredníctvom burzy mi to nešlo, keďže tam mám otvorený osobný účet a z firemného účtu tam peniaze nešlo poslať(resp. išlo, ale poslali mi ich naspäť). Vyriešilo by to otvorenie obchodného účtu, ale komplikovanosť ma odradila. Je tam potrebné množstvo preložených firemných dokumentov, často vysoký minimálny vklad a dovolím si zapochybovať nad tým, či by mi vôbec taký business account otvorili keby videli nejakú slovenskú sročku a nejaké výpisy čo nikdy nevideli :D :D

Ďalšia varianta by bola nakúpiť BTC cez bitcoinový bankomat, tam by som sa vyhol verifikácii firmy a mal by som aj doklad o nákupe BTC, ale do toho sa mi moc nechce, keďže sú tam vysoké poplatky resp. nevýhodný kurz.

Verím tomu, že sa nájde aj niekto, kto kupuje krypto aj na sro a nie len na FO a poradí spôsob alebo burzu, na ktorej to nie je tak komplikované resp. neriešia či je to osobný účet alebo firemný účet.

Nechcem to nejako obabrávať a kupovať BTC na FO a nič nedaniť, veľa ľudí to tak robí, ale príde mi to ako strašne krátkozraké.

Vopred vďakaa :)
misoft
19.03.21,16:23
Dva účty - firemný a osobný - a musí to byť jasné, ktorý je ktorý.
Verwest
19.03.21,16:40
jasne, osobný je easy na založenie a ten už mám, ale firemný bude asi zložitejšie založiť...samozrejme každá burza má svoje podmienky a možno sa nájde aj taká, ktorá to nemá až tak komplikované
Onko
19.03.21,17:30
eToro.com - registroval som sa tam ako fyzická osoba, ale používam to ako firemný účet (neviem, či majú aj nejaké business konto, uvedomil som si to až po registrácii, že by som vlastne potreboval firemný účet, a už sa mi to nechcelo riešiť). Zatiaľ som sa s problémami nestretol, peniaze tam posielam z firemnej platobnej karty cez PayPal, mám kúpené 0,01 BTC. Neviem garantovať, že nejaký problém neskôr nevznikne, zatiaľ používam krátko a nemám odskúšané všetko, napr. som ešte nerobil prevod BTC do nejakej peňaženky.
Verwest
19.03.21,18:07
Osobne si myslím, že keď sa to bude daniť tak by slovenské úrady s tým nemali mať žiaden problém a úrady v krajine, v ktorej je daná burza to majú asi na háku. Každopádne vďaka za radu, idem preskúmať to eToro. Je výhodnejšie posielať to kartou na PayPal a potom na burzu ako priamo s kartou na burzu? Či ide skôr o zvyk?
Onko
19.03.21,18:16
Ja mám kartu v PayPal účte uloženú, takže ak nie sú na PayPal účte prostriedky, stiahne ich priamo z karty. Dá sa použiť aj priamo na eToro kartu, no takto som nemusel zadávať údaje z karty niekomu ďalšiemu.
Verwest
19.03.21,18:33
hmm ale podľa správnosti by aj na eToro mal byť založený business account s prvým vkladom minimálne 10tis. https://www.etoro.com/customer-service/help/907255932/depositing-from-a-business-or-corporate-account/
jelalim
19.03.21,20:14
ach, toto sa takto nerobí. Dá sa domnievať, že ani netušíš čo robíš, keď ak nakupuješ BTC prevodom z účtu a ešte k tomu firemného a hľadáš radu na porada.sk
Verwest
19.03.21,20:23
no veru...poviem pravdu, vcelku sa v tom strácam, tak snáď aspoň trocha tuším..dufam :D chcel som vykonať SEPA prevod, keďže takýmto spôsobom je prevod na burzu prakticky zadarmo. No asi by som mal veru zvoliť špecializovanejšie fórum. Ak máš nejakú radu tak kľudne niečo napíš..dik.
Onko
19.03.21,22:35
Stále menej než sto tisíc :-D Ale ako som písal, ja som začal štandardným súkromným kontom, a potom som už firemné neriešil. A problémy s vkladmi neboli.