yvica
20.03.21,16:29
prosím vás prisiel mi mail od poľského zakazníka, vystavujú sa mu faktúry za dopravu a v prekladači som zistila, že žiadajú aby sme na faktúre zadávali :
Predajcovia vystavujúci faktúry sú povinní definovať komoditné skupiny predávaných výrobkov a služieb.
Preto by sme vás chceli požiadať, aby ste na faktúry uviedli kód komoditnej skupiny a kód postupu.

-neviem čo to znamená???

a ešte chcú aby na faktúre boli uvedené eurá a prepočet na poľské zloté, môžu to od nás žiadať?
ďakujem
tigy
22.03.21,14:50
Možno myslia štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností?
49.41 Nákladná cestná doprava

Fakturovať môžete v akejkoľvek mene (je to na dohode s odberateľom), avšak na účely účtovníctva a DPH je potrebné fakturovanú sumu prepočítať na eurá kurzom ECB zo dňa predchádzajúceho dňu dodania tovaru alebo služby.
yvica
22.03.21,18:19
to som si aj myslela, ale aj som dnes našla ale kam to uvádzať ako poznámku na faktúru kde píšeme prenos daňovej povinnost a napísať 49.41?
to viem ale nakoľko si konatelia vystavuju faktúry už som ich inštruovala, môžu odmietnuť vystaviť fa v zlotých? ja som tiež českú firmu žiadala aby mi fa uvádzali v eurách a odmietli.
ďakujem
tigy
22.03.21,19:29
Možno logicky skôr tam, kde píšete, čo fakturujete (napr. do zátvorky), aby sa to nemiešalo s tým prenosom?
My máme dodávateľa z Čiech, čo odmieta fakturovať v eurách a donútiť ho nemôžeme :) A ešte aj banka zinkasuje 10€ len za to, že mu platíme v inej mene...
yvica
23.03.21,08:45
a môžu to vyžadovať? to potom by mohlo byť na každej faktúre???takže to nepotrebujú kvôli prenosu DP ?
máme fa z čiech, z nemecka, polska prijaté a nikto nám nepíše tieto kody napišu ani nie prenos dp ale daň odvedie zákazník. to je všetko .
a na slovenskej s prenosom nám píšu len podľa ktorého paragrafu.
ďakujem
fortunka
23.03.21,20:10
Menu by vam diktovat nemali, ak si nieco objednali v EUR, tak aj faktura by mala byt v EUR a aj uhrady budu robit v EUR. Prepocitat si to na zlote vedia. Aby vam potom nerobili starosti /zbytocne/ kurzove rozdiely. Lenze moze byt, ze chcu fakturu v zlotych, aby mohli platbu posielat v nich, kedze mozno nemaju ucet v EUR, co sa mi zda viac pravdepoodbne, rovnake je to aj s CR, neradi mi robia uhrady v inej mene, bud sa robi faktura v CZK, alebo majú EUR účty otvorene (kvoli poplatkom)... A inak mne na dopravnych fakturach tieto kody tiez nik nepise,ale tiez by som to dala do riadku kde pisete, co sa fakturuje. Ten kod nepatri k DPH, ale k položke...