Lamela
20.03.21,17:31
Vlastním záhradu, ku ktorej vedie poľná cesta široká cca 2m. Vlastníkom cesty je Slov. poz. fond. Začiatok cesty je však rozšírený a je tam vybudovaná nová betónová cesta okolitými majiteľmi pozemkov. Jedná sa o výstavbu rodinných domov a majú vytvorené spoločenstvo vlastníkov. A tu nastal problém, títo prehradili nimi vybudovanú časť cesty (koniec betónky a začiatok poľnej) betónovým panelom a blokujú tým prístup na záhrady ostatným vlastníkom. Argumentujú tým, že oni vybudovali nové cesty a teda ak sa chceme dostať k svojim pozemkom, tak máme prispieť do ich spoločenstva cca 3300eur. (čo by som aj prispel ale to prispejem iba na cestu pred ich domami, ku mne vedie iba poľná cesta a prípadnú novú cestu si mám zaplatiť sám). V katastri je vlastníkom celej cesty SPF. Majú teda právo prehradiť cestu? Za rady ďakujem.
Mária27
20.03.21,17:27
Skúste sa najskôr obrátiť na obecný úrad.

§ 5 občianskeho zákonníka:
Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

§ 3 ods. 2 obč.z.
Fyzické a právnické osoby, štátne orgány a orgány miestnej samosprávy dbajú o to, aby nedochádzalo k ohrozovaniu a porušovaniu práv z občianskoprávnych vzťahov a aby sa prípadné rozpory medzi účastníkmi odstránili predovšetkým ich dohodou.

Obec rozhoduje podľa Správneho poriadku. Môže zasiahnuť aj do vlastníckych práv.
Rozhodnutie obce je po právnej stránke predbežné. Ak sa účastník následne obráti na súd, stratí rozhodnutie obce účinnosť, lebo na súde je to už spor o právo. Ak sa na súd neobráti, rozhodnutie obce je konečné.

judikát: https://www.supcourt.sk/data/att/93885_subor.pdf
bjuty smis
20.03.21,17:33
poprosím - aké kompetencie tu má obecný úrad ? keď je tá cesta súkromná ?
( rovnaký problém má aj švagrová )
Mária27
20.03.21,18:02
doplnila som odpoveď
bjuty smis
20.03.21,18:37
vdaka
pyta
20.03.21,20:03
Je to v intraviláne obce?
Lamela
21.03.21,05:50
Je to v intraviláne.
Mária27
30.06.21,15:30
tu je k tomu dobrý judikát - o účelových komunikáciách https://www.supcourt.sk/data/att/93885_subor.pdf