kobolcs
20.09.06,12:53
Ahojte, som tu nováčik zatiaľ som len čítal Vaše múdrosti. Ako sa zariadiť pri situáciií :
som SŽCO, ŽL vydaný na Stednom Slovensku s miestom podnikania (trvalým bydliskom) na Strednom Slovensku, plátca DPH, kde v ŽLlistu je aj "Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom"
mám hlavny prac. pomer v Bratislave
robím software na objednávku podľa autorského zákona do SR,(plánujam aj EÚ i mimo EÚ).K živnosťi :Môj východzí bod je v BA ( z dôvodu HPP) a nie zo Stredného Slovenska dá sa taký cestovný lístok dať do nákladov v JÚ?
Príklad : CL BA-KE, CL BA-Stredné Slovensko (domov)a späť

Mám nárok na stravné lístky aj zo živnosti (keď už dostávam od môjho zamestnávateľa). Ako dokázať DÚ že pracujem tých 5 hodín denne aj na ŽL?
K bodu 3 :
Ako správne a daňovo efektívne fakturovať software podľa bodu 4?
Zatiaľ to fakturujem cez živnosť ako "Licencčný poplatok za využívanie softvéru na xxx obdobie". bez všelijakých zmlúv ale podľa mňa takto to nie je správne, veď ja v JÚ nemám ten softvér zaradený ako majetok.Mám urobiť sám so sebou zmluvu ako "autor" a "FO- podnikateľ alebo čo?
Projekty z bodu 3 vyžadujú opakované návštevy klientov . Ale môj východzí bod je v BA a nie zo Stredného Slovenska dá sa taký cestovný lístok dať do nákladov? A ako a podľa čoho vlastne uplatniť náklady (odpisy, cestovné) pri príjmoch z § o "autorskom zákone".
Pre lepšie pochopenie tu mám vzorový rozpis mojich príjmov a výdavkov:
Jan až Dec : Príjmy Výdavky z JÚ na ŽL
(tovar a služby) 100 000 -80 000
(licencie) 50 000
Jan 2006 až Dec 2006
(práca [na objednanom] softvéri) -60 000

Jan 2007 až Jún 2007
(práca [na objednanom] softvéri)200 000 -40 000

A ako by to bol keby som nemal objednaný produk, vlastne to by bola výroba vo vlastnej réžie či čo ?
A keď budem fakturovať cez aut. zákon cez aký DIČ?

Ďakujem za odpovede
Jara
20.09.06,11:13
No tak tolko otázok naraz a zrazu chceš všetko naraz vedieť? Veď si členom od mája 2005. Klikni si na hľadaj a trošku sa potráp. Alebo zadávaj otázky samostatne. Nepáči sa mi Tvoj rýchly útok... :cool: :D
kobolcs
20.09.06,11:27
pozri si počet príspevkov :rolleyes: . A hľadanie mi nedalo odpovede ktore som ocakaval od takej skvelej diskusie ako je porada.:cool: :) A možes postupne odpovedať na tých 5 otázok :p
Chobot
20.09.06,12:54
Ahojte, som tu nováčik zatiaľ som len čítal Vaše múdrosti. Ako sa zariadiť pri situáciií :

som SŽCO, ŽL vydaný na Stednom Slovensku s miestom podnikania (trvalým bydliskom) na Strednom Slovensku, plátca DPH, kde v ŽLlistu je aj "Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom"
mám hlavny prac. pomer v Bratislave
robím software na objednávku podľa autorského zákona do SR,(plánujam aj EÚ i mimo EÚ).K živnosťi :Môj východzí bod je v BA ( z dôvodu HPP) a nie zo Stredného Slovenska dá sa taký cestovný lístok dať do nákladov v JÚ?
Príklad : CL BA-KE, CL BA-Stredné Slovensko (domov)a späť

Mám nárok na stravné lístky aj zo živnosti (keď už dostávam od môjho zamestnávateľa). Ako dokázať DÚ že pracujem tých 5 hodín denne aj na ŽL?
K bodu 3 :
Ako správne a daňovo efektívne fakturovať software podľa bodu 4?
Zatiaľ to fakturujem cez živnosť ako "Licencčný poplatok za využívanie softvéru na xxx obdobie". bez všelijakých zmlúv ale podľa mňa takto to nie je správne, veď ja v JÚ nemám ten softvér zaradený ako majetok.Mám urobiť sám so sebou zmluvu ako "autor" a "FO- podnikateľ alebo čo?
Projekty z bodu 3 vyžadujú opakované návštevy klientov . Ale môj východzí bod je v BA a nie zo Stredného Slovenska dá sa taký cestovný lístok dať do nákladov? A ako a podľa čoho vlastne uplatniť náklady (odpisy, cestovné) pri príjmoch z § o "autorskom zákone".
Pre lepšie pochopenie tu mám vzorový rozpis mojich príjmov a výdavkov:
Jan až Dec : Príjmy Výdavky z JÚ na ŽL
(tovar a služby) 100 000 -80 000
(licencie) 50 000
Jan 2006 až Dec 2006
(práca [na objednanom] softvéri) -60 000

Jan 2007 až Jún 2007
(práca [na objednanom] softvéri)200 000 -40 000

A ako by to bol keby som nemal objednaný produk, vlastne to by bola výroba vo vlastnej réžie či čo ?
A keď budem fakturovať cez aut. zákon cez aký DIČ?

Ďakujem za odpovede

Musím dať za pravdu Jare, že ideš na to zhurta. Nikto Ti nenaleje skúsenosti, ktoré potrebuje podnikateľ, naraz do hlavy. A dôvod, prečo rozdeľovať otázky a nenasúkať ich do jedného príspevku 20 a každú z inej oblasti je iný, než si myslíš. Ide o to, že Porada je členené podľa tém, kde každá téma má "svojich odborníkov", ktorí vedia dať fundovanú odpoveď, ale na inú tému nemusia vedieť správne odpovedať. Alebo sa môže Tvoja otázka stratiť, lebo bude medzi mnohými zle zaradená. Napr. ja témy ohľadne podvojného účtovníctva nenavštevujem, preto by som Tvoju otázku napr. na cestovné náhrady tam ani nenašiel.

Ale dám Ti aspoň odpoveď na niektoré otázky.

"K živnosťi :Môj východzí bod je v BA ( z dôvodu HPP) a nie zo Stredného Slovenska dá sa taký cestovný lístok dať do nákladov v JÚ?
Príklad : CL BA-KE, CL BA-Stredné Slovensko (domov)a späť"

Na to, aby si si mohol dať do nákladov CL, musí tá cesta súvisieť s podnikateľskou činnosťou - teda musí ísť o služobnú cestu, ktorú vyúčtuješ na osobitnom tlačive. Táto cesta je však len cestou zo zamestnania domov, čo služobnou cestou nemôže byť, preto ani takýto cest. lístok nemôžeš dať do nákladov. Východzí bod v prípade služobnej cesty bude musieť byť spravidla zo sídla podnikania k zákazníkovi a späť.

"Mám nárok na stravné lístky aj zo živnosti (keď už dostávam od môjho zamestnávateľa). Ako dokázať DÚ že pracujem tých 5 hodín denne aj na ŽL?"

Keby si bol skutočne hľadal, tak by si bol našiel odpoveď (bolo to niekoľkokrát povedané), že nie, lebo zákon o dani z príjmov vylučuje tento súbeh. Bližšie si pozri tu:

http://www.porada.sk/t18892-szco-aj-zamestnanec-stravne.html

http://www.porada.sk/t31637-stravne-listky-szco-zamestnanec-sucasne.html

Na ostatné Ti neviem odpovedať.
anto
20.09.06,13:00
Ak neviete, čo všetko má robiť podnikateľ, a nemáte to chuť študovať a čítať v príspevkoch, odporúčam nájsť si šikovnú účtovníčku a tá to urobí všetko za Vás. Ako SZČO by ste sa mal naozaj venovať práci, aby ste zarobil peniaze.
Johanka
20.09.06,13:37
Ahojte, som tu nováčik zatiaľ som len čítal Vaše múdrosti. A keď budem fakturovať cez aut. zákon cez aký DIČ?

Ďakujem za odpovede
Nie je možné prideliť daňovníkovi viac ako jedno DIČ. DIČ Ťa identifikuje ako daňovníka pre daň z príjmov. Preto ho používaš pri každom svojom druhu príjmu. Vyplýva to aj z konštrukcie daňového priznania pre fyzické osoby, kde zdaňuješ v rámci jedného DP všetky svoje príjmy ;) .
kobolcs
21.09.06,09:41
Nie je možné prideliť daňovníkovi viac ako jedno DIČ. DIČ Ťa identifikuje ako daňovníka pre daň z príjmov. Preto ho používaš pri každom svojom druhu príjmu. Vyplýva to aj z konštrukcie daňového priznania pre fyzické osoby, kde zdaňuješ v rámci jedného DP všetky svoje príjmy ;) .
ďakujem (aj za SS), aj toto som potreboval vedieť
kobolcs
21.09.06,10:01
... a nenasúkať ich do jedného príspevku 20 a každú z inej oblasti je iný, než si myslíš. Ide o to, že Porada je členené podľa tém, kde každá téma má "svojich odborníkov", ktorí vedia dať fundovanú odpoveď, ale na inú tému nemusia vedieť správne odpovedať.

Beriem na vedomie, keď už viem dôvod tak už budúcnosti budem konať tak.




"Mám nárok na stravné lístky aj zo živnosti (keď už dostávam od môjho zamestnávateľa). Ako dokázať DÚ že pracujem tých 5 hodín denne aj na ŽL?"

Keby si bol skutočne hľadal, tak by si bol našiel odpoveď (bolo to niekoľkokrát povedané), že nie, lebo zákon o dani z príjmov vylučuje tento súbeh. Bližšie si pozri tu:

http://www.porada.sk/t18892-szco-aj-zamestnanec-stravne.html

http://www.porada.sk/t31637-stravne-listky-szco-zamestnanec-sucasne.html

Na ostatné Ti neviem odpovedať.
Ďakujem ešte sa len zorientuvúvam na porade, a dal som zlé kľúčová slova už som ich našiel.



"K živnosťi :Môj východzí bod je v BA ( z dôvodu HPP) a nie zo Stredného Slovenska dá sa taký cestovný lístok dať do nákladov v JÚ?
Príklad : CL BA-KE, CL BA-Stredné Slovensko (domov)a späť"

Na to, aby si si mohol dať do nákladov CL, musí tá cesta súvisieť s podnikateľskou činnosťou - teda musí ísť o služobnú cestu, ktorú vyúčtuješ na osobitnom tlačive. Táto cesta je však len cestou zo zamestnania domov, čo služobnou cestou nemôže byť, preto ani takýto cest. lístok nemôžeš dať do nákladov. Východzí bod v prípade služobnej cesty bude musieť byť spravidla zo sídla podnikania k zákazníkovi a späť.

Väčšinou ide o služobné cesty (to znamená naozaj idem za zákazníkom) ale z BA. Kde je (zákon, DU met.usm. ) napísané,že "Východzí bod v prípade služobnej cesty bude musieť byť spravidla zo sídla podnikania k zákazníkovi a späť".


Aké je na to riešenie ? Preložiť sídlo podnikania ? (neprichádza do úvahy v BA nemám trv. pobyt, ani adresu kde môžem vykonávať podn. činnosť ) -stačí mi notebook a telefón
valeriam
21.09.06,10:13
Mám za to, že každý tvoj deň strávený mimio miesta podnikania uvedeného v ŽL je posudzovaný ako SC. To znamená, že každý deň v Blave a aj inde máš nárok na diety v plnej výške.
Opravte ma prosím, ak sa mýlim, ale ja tak účtujem jednu zákazníčku.
Chobot
21.09.06,11:02
Mám za to, že každý tvoj deň strávený mimio miesta podnikania uvedeného v ŽL je posudzovaný ako SC. To znamená, že každý deň v Blave a aj inde máš nárok na diety v plnej výške.
Opravte ma prosím, ak sa mýlim, ale ja tak účtujem jednu zákazníčku.

Papier znesie všetko. Ale ak príde daňová kontrola, ako potom zdôvodní pobyt v Bratislave? To by si potom mohol dať každý pohyb po republike ako služobnú cestu, aj keby bol súkromne - trebárs návšteva rodičov. Z kažej SC predsa musí byť vyúčtovanie, kde by mal byť uvedný účel cesty.

pre kobolcs: Nikde nie je uvedené, že SC nemôže začať aj v BA, ale musíš to vedieť zdôvodniť. A to, že si tam len tak bol (teda že tam máš závislú činnosť) asi ako služobná cesta neprejde. Ale pokiaľ sa do toho nikto neobuje alebo to nezačne hlbšie kontrolovať, tak si môžeš dať ako východzí bod aj BA.
valeriam
21.09.06,11:49
Hups, teraz som si to prečítala ešte raz - hlavný pracovný pomer v BA. Takže nie je čistý SZČO a jeho pobyt v BA nie je len kvôli zabezpečeniu príjmov z podnikania. :rolleyes: